Ministr Babiš žongluje s výší státního dluhu

Ministr Babiš žongluje s výší státního dluhu
Andrej Babiš Foto: Foto: Jan Zatorsky, ECHO24.cz
1
Politická aréna
Vladislav Vilímec
Sdílet:

Andrej Babiš chce řídit stát jako svou firmu a coby ministr financí se pasuje do role nejkompetentnějšího z kompetentních. Ve skutečnosti ale v poslanecké sněmovně často předvádí, jak slabý je v účetnictví státu. A ve zprávě o řízení státního dluhu nám bohužel ani neposkytuje kompletní informace.

Jeho vyjádření jsou barnumskou, chcete-li nabubřelou reklamou. Každý alespoň trochu zběhlý odborník ve státních financích ví, že při vysokém schodkovém hospodaření nemůže docházet k reálnému snižování našeho dluhu. Zmíněný schodek totiž musí někdo zaplatit. Pan ministr Babiš se ale zaštiťuje jakýmsi zázrakem. Schodek narůstá, dluhy se snižují. Je zajímavé, že tento zjevný nesmysl se nestává předmětem podrobných analýz.

Buďme ale konkrétní. Pan ministr již na začátku letošního roku prohlásil, že státní dluh klesl za rok 2014 o 19,7 miliard korun, aniž by však dodal „tvrdá data“. Na ta jsme museli zcela netradičně čekat až do konce ledna. Téměř měsíc po vyhlášení tohoto „úspěchu“ vychází zpráva o řízení státního dluhu za rok. Evidentně již bez mediální pozornosti. Tato zpráva mluví o tom, že čisté dluhové portfolio se nesnížilo, ale samozřejmě zvýšilo. Likvidní státní finanční aktiva totiž poklesla na 67,8 miliard korun. Jejich součástí je rezerva peněžních prostředků, která se snížila na historické minimum 11,5 miliard korun. Od roku 2008, před příchodem Andreje Babiše, přitom tato rezerva nikdy nepoklesla pod hranici 50 miliard. Schodek ve výši 77,8 miliard korun totiž musíme zaplatit a žádné čarování s hrubým státním dluhem nám nepomůže.

Ministrovy plané sliby 

Je pravda, že ministerstvo financí využívá k financování dluhu vedle v minulosti vytvořených rezerv také prostředky souhrnných účtů státní pokladny. Zpráva detailně neuvádí, jaké krátkodobé zdroje peněžních prostředků ministerstvo financí vlastně využilo. Pouze se lakonicky odkazuje na operace řízení likvidity. Dodejme, že efektivnější využití likvidity umožnila ještě Nečasova vláda.  Její používání má ale své limity a k reálnému snížení dluhu beztak nevede. 

Lednové výsledky inkasa daňových výnosů přitom ukazují, že stát na rozhazování peněz nemá. I když nelze data z prvního měsíce roku přeceňovat, inkasa DPH za stejná období v uplynulých čtyřech letech byla zjevně vyšší. Andrej Babiš proto může o efektivnějším výběru daní mluvit, jak chce. Reálné výsledky ale zatím nemá. Pokud chce být jako ministr financí respektován, mohl by pro začátek přestat se slovním kouzlením a planými sliby.

Sdílet:

Hlavní zprávy