NOVÉ

BBC se omluvila za dotaz moderátorky. Rouhání je totiž trestáno smrtí

,

Ptala se na správný trest za rouhání

Témata: , ,

„Jaký je správný trest za rouhání?“ zeptala se moderátorka asijské pobočky BBC na Twitteru. Mluvila přitom o rouhání v Pákistánu, kde je takový čin trestán smrtí. Za necitlivě zformulovanou otázku byla posléze kritizována a BBC se musela za příspěvek omluvit, píše The Telegraph.

Diskuzní moderátorka Shazia Awan chtěla rozpoutat živou debatu ohledně rouhání, tedy urážení nebo pohrdání bohem nebo náboženstvím. „Dnes chci mluvit o rouhání. Jaký je správný trest za rouhání?“ zeptala se moderátorka na začátku příspěvku.

Reagovala tak na pákistánského premiéra, který požádal zástupce Facebooku, kteří přijeli na návštěvu země, aby mu pomohli bojovat proti „rouhačskému“ obsahu, který sdílí Pákistánci. „Je toto správný způsob, jak zacházet s rouháním? Nebo si myslíte, že svoboda slova by měla být nade vše?“ uzavřela krátký příspěvek Awan.

Právě první otázka o „správném“ trestu za rouhání pobouřila veřejnost a především Brity, kteří veřejnoprávní BBC platí. V Pákistánu totiž hrozí za rouhání trest smrti. Od roku 1990 tam bylo za rouhání zavražděno 62 lidí ještě předtím, než skončil soudní proces. Kritici moderátorce vyčítají, že byla necitlivá, rouhání by se podle nich přece nemělo trestat vůbec.

Za moderátorku se omluvila BBC, která reagovala hned pod jejím twitterovým příspěvkem, který televize nesmazala. „Omlouváme se za včerejší špatně zformulovanou otázku na #AsianNetwork. Otázka byla v kontextu toho, že Pákistánci požádali Facebook o pomoc, měli jsme to upřesnit. Nikdy jsme nechtěli naznačit, že by mělo být rouhání trestáno. Byla to provokativní otázka, která byla špatně,“ kaje se BBC Asian Network na Twitteru.

Mluvčí BBC pak dodal: „Pořad Big Debate na Asian Network se ptá na těžké a provokativní otázky každý den. Tento pořad přinesl zajímavou diskuzi o rouhání, ale přiznáváme, že ta otázka měla být lépe zformulována, jak už jsme vysvětlili.“  

Čtěte také: Kvůli spálení koránu obžalovali v Dánsku muže z rouhání

Z nového čísla Komplex Evropanů druhé kategorie. Proč se tolik bráníme vícerychlostní unii

Echo týdne: Není jenom Aj Wej-wej ● Komentář: Lubomír Zaorálek zpátky na zemi ● Kauza: Brusel proti Agrofertu ● Svět: Nemyslete si, že jste se mě zbavili ● Rozhovor s nizozemským politikem Fritsem Bolkesteinem: Wilders nemohl vyhrát, mluvil jako idiot ● Komentář: Pokuta za malé sebevědomí ● Nekrolog: Aby všichni jedno byli ● Umění a kritika ● Kulturní tipy ● Přeceňovaný a podceňovaný: Lubomír Zaorálek vs. Milan Chovanec ● Technologie ● Aplikace ● Auto 

Fenomén Mňága 30 let veselého smutku kapely z Valašského Meziříčí, která zní pořád stejně. Jinak to nejde
Neziskovky jako veřejný nepřítel? Nakolik reálné opodstatnění má tvrzení o ideologii "NGOismu", kterou dle některých neziskovky prosazují mimo demokratický proces?

Přejít na diskusi