Proti islamistům v Sýrii bojují až stovky Američanů ze speciálních jednotek

VÁLKA PROTI ISLÁMSKÉMU STÁTU

Proti islamistům v Sýrii bojují až stovky Američanů ze speciálních jednotekNOVÉ
Příslušníci amerických speciálních jednotek opouštějí město Ar-Raj. Foto: Reprofoto: Twitter/Levent Kemal
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Velkou odezvu v posledních dnech vyvolalo video, na němž syrští povstalci vyhánějí příslušníky amerických speciálních sil z osvobozeného města. Poněkud stranou pozornosti přitom zůstala skutečnost, že video je zajímavé i z jiného pohledu – dokládá totiž, že v Sýrii působí američtí vojáci. Úloha amerických speciálních jednotek přitom byla dlouho nejasná a špičky USA o jejich působení příliš neinformovaly.

Na videu, které v posledních dnech obletělo svět, je vidět kolona terénních automobilů obsazených příslušníky amerických speciálních sil. Kolona kvapně opouští syrské město Ar-Raj, odkud se před nedávnem podařilo vyhnat bojovníky Islámského státu. Američané se dali na ústup poté, co jim syrští povstalci začali nadávat, že jsou to „křižáci“ a „nevěřící“. Vzhledem k tomu, že se jednalo o rebely financované USA, se média zaměřila především na tento incident.

Čtěte také: ‚Jste křižáci!‘ Rebelové placení USA vyhnali Američany z města

Jak ale podotýká britský list The Daily Telegraph, video z města Ar-Raj je zajímavé i z jiného pohledu. Podle deníku se totiž jedná zřejmě o první důkaz přítomnosti amerických speciálních jednotek v boji proti IS. Američané ve videu sice nemají klasické uniformy, mají však americké zbraně a podle listu i typické oválné helmy oblíbené u speciálních jednotek.

Američané přitom s nasazením vlastních pozemních vojsk do bojů v Sýrii dlouho váhali. Dlouholetá tažení v Afghánistánu a Iráku totiž ne vždycky plnila své původní cíle a mezi západní veřejností vytvořila silný odpor či alespoň opatrnost vůči zahraničním intervencím – vždyť po svržení Saddáma Husajna se Irák propadl do chaosu, z něhož se etnicky i nábožensky různorodá země nevzpamatovala dodnes.

Pacifistům navzdory

Prezident Barack Obama ale i tak loni v říjnu oznámil, že chce vyslat do Sýrie malou skupinu příslušníků speciálních jednotek. Američané se neměli přímo zapojovat do bojů, měli figurovat jako poradci umírněných povstalců. Nasazení speciálních jednotek mělo být součástí nové strategie boje proti islamistům a podle zdroje agentury AP se tehdy jednalo řádově o desítky mužů.

V následujících měsících se v tisku začaly objevovat zprávy o působení Američanů v Sýrii. Například v prosinci 2015 svět obletěla zpráva, že radikálové z Islámského státu schválili odebírání orgánů zajatcům a to i v případech, kdy je to pro ně smrtelné. Dokument, jenž o zločinech islamistů informuje, přitom dostali na světlo právě Američané, kteří jej podle Reuters získali při útoku v Sýrii.

Čtěte také: Islámský stát odebírá orgány zajatcům, vyplývá z dokumentu

Zprávy o působení Američanů se ale objevovaly ještě před tím, než Obama rozhodl o nasazení speciálních jednotek. Například loni v září izraelský server DEBKAfile s odvoláním na amerického generála Lloyda Austina uvedl, že příslušníci amerických jednotek zvláštního určení už jsou přímo v Sýrii a poskytují „poradenství a asistenci“ kurdským milicím YPG.

Zpráva serveru DEBKAfile se tehdy objevila jen krátce poté, co velitel kurdských jednotek Ciwan Ibrahim uvedl, že západní země poskytují protiteroristický výcvik kurdským jednotkám, které v Sýrii bojují proti islamistům. Podle agentury Reuters se však tehdy zdráhal uvést, o jaké západní země se jedná.

Až tři stovky ‚speciálů‘

V dubnu 2016 – tedy půl roku poté, co rozhodl o nasazení prvních desítek Američanů do bojů v Sýrii – potom prezident Obama oznámil, že do válkou zmítané země vyšle dalších 250 příslušníků zvláštních jednotek.

Skutečnost, že v Sýrii působí američtí „speciálové“, ostatně tento týden přiznaly i samotné USA. Mluvčí Pentagonu Jeff Davis v prohlášení uvedl, že Američané podporují turecké vojáky a bojovníky umírněné syrské opozice v jejich tažení proti extremistům ze skupiny Islámský stát (IS) na severu Sýrie. Američané působí jako poradci a poskytují další asistenci Turkům, kteří čistí území mezi severosyrskými městy Džarábulus a Ar-Raj, dodal mluvčí podle ČTK.

Podle Davise Američané poskytují ve své nové roli stejný výcvik, rady a další podporu jako zajišťují ostatním syrským opozičním skupinám, s nimiž spolupracují. Je to však poprvé, co tuto roli plní po boku tureckých vojáků, upozornila agentura AP.

Davis neupřesnil, kolik amerických vojáků s Turky spolupracuje. Podle jiných zdrojů jich je několik desítek. Patří mezi 300 amerických vojáků, jejichž působení při výcviku, poradenství a další asistenci v Sýrii schválil americký prezident Barack Obama. Kromě Američanů v Sýrii působí také britské a francouzské speciální jednotky.

Čtěte také: Tři kulky a pět mrtvých radikálů. Britský odstřelovač zabránil masakru

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články