Soud zrušil ochranné hlukové pásmo kolem letiště Vodochody

Modernizace letiště

Soud zrušil ochranné hlukové pásmo kolem letiště VodochodyNOVÉ
Vizualizace letištního terminálu ve Vodochodech Foto:

Foto: Letiště Praha – Vodochody

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ochranné hlukové pásmo, které kolem letiště ve Vodochodech loni v listopadu vyhlásil Úřad civilního letectví, soud minulý týden zrušil. Uvedly to dnes Hospodářské noviny s tím, že to komplikuje plány skupiny Penta na rozšíření letiště. Na Městský soud v Praze se obrátili starostové okolních obcí, kteří proti plánovanému rozšíření provozu na letišti dlouhodobě bojují. „Je to vrácení se o čtyři roky zpět,“ řekl listu právník leteckého úřadu Jindřich Kalíšek.

Ředitel Letiště Vodochody Martin Kačur deníku řekl, že zrušení ochranného pásma pro společnost není problém. „To ochranné pásmo bylo na stávající infrastrukturu a provoz. Až budeme mít územní rozhodnutí na ten velký záměr, tak teprve mohu s úřadem pro civilní letectví projednávat ochranné hlukové pásmo na novou stavbu,“ řekl v rozhovoru pro HN Kačur. Kalíšek ale uvedl, že letecký úřad pásmo stanovil právě s ohledem na budoucí rozvoj letiště.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Zřízení ochranného hlukového pásma má pro místní obyvatele i obce velký dopad. Nelze v něm stavět a lidé, kteří v něm bydlí, nemohou dělat ani větší úpravy svých domů. Obce předložily i studii, podle níž se zřízením pásma znehodnotí nemovitosti nejméně o sedm miliard korun.

Hlavním důvodem zrušení ochranného hlukového pásma je podle soudce městského soudu v Praze Ladislava Hejtmánka to, že letecký úřad zřízení pásma dopředu neprojednal s Krajským úřadem Středočeského kraje. Připustil také, že vina je i na straně krajského úřadu. Letecký úřad zkritizoval i za to, že vycházel z neaktuálních podkladů, například hlukové studie byly pět let staré, píšou Hospodářské noviny.

Letiště nemá zatím platné posouzení vlivu na životní prostředí EIA od ministerstva životního prostředí, kterému soud potvrdil kladný výsledek už v prosinci 2015. Ministr Richard Brabec (ANO) loni rozhodl, že se musí aktualizovat. Postup ministerstva podle HN Kačur kritizuje. „Budeme zvažovat, zda se nepustit do arbitráže kvůli zmařené investici,“ řekl deníku.

Podle Kačura se ještě nejméně pět let budou řešit „papírové věci“, termín zprovoznění letiště neuvedl. V roce 2006, kdy Penta letiště koupila jako součást Aera Vochodochy, plánovala letiště zprovoznit do pěti let. Nyní je podle listu jasné, že ani termín před rokem 2025 není reálný.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Obytné domy kolem letiště Vodochody jsou nově zakázány

Boj o Letiště Vodochody neskončil. Posudek EIA projedná ministerstvo

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články