Ruce pryč od Bezručova domu. Vzletná slova mladých komunistů

Zánik kulturní památky

Ruce pryč od Bezručova domu. Vzletná slova mladých komunistůNOVÉ
Bezručův dům - Kostelec na Hané, okres Prostějov Foto: FOTO: Wikipedia/Commons/
3
Domov
Echo24
Sdílet:

Mladí komunisté se bouří proti zbourání domu básníka Petra Bezruče v Kostelci na Hané na Prostějovsku. Komunistický svaz mládeže vydal stanovisko v reakci na prohlášení olomouckého hejtmanství, ve kterém je podle nich uvedeno, že Petr Bezruč byl jako básník značně přeceňován a není proto nutné, aby byl jeho dům i nadále kulturní památkou. Mladí komunisté v tom vidí zásadní útok na levicové hodnoty a samotnou podstatu dělnického hnutí. Nicméně podle starosty Kostelce na Hané Ladislava Hynka (ČSSD) není v současnosti zbourání Bezručova domu na pořadu dne.

Komunistický svaz mládeže vydal stanovisko, které se ostře vymezuje proti likvidaci Bezručova domu v Kostelci na Hané na Prostějovsku. Podle nich jde o pokus zničit kulturní jádro dělnického hnutí. „...po snaze vymazat lidové husitské hnutí nebo z něj udělat jen neškodný utopický proud, přichází řada i na velké sociální básníky, i na barda Petra Bezruče. Můžeme se dohadovat, co nyní může udělat Národní muzeum s drahocennými dokumenty a historickými předměty, které získalo z Muzea dělnického hnutí,“ je napsáno ve stanovisku.

Červený domek v Kostelci na Hané už není na seznamu kulturních památek. O jeho vyřazení se zasadilo olomoucké hejtmanství. Mladí komunisté to ale považují za barbarský čin a vidí v tom snahu potlačit tradici básníka, který se podle nich vyjadřoval proti všem formám útlaku. V jejich stanovisku je uvedeno, že současní politická situace opět nahrává otázkám týkajících se soukromého vlastnictví. „Není divu, že se současná moc snaží potlačit tradici básníka, který vyjadřuje odpor lidu proti všem formám útlaku nejen slezského lidu – národnímu, jazykovému, sociálnímu a náboženskému, proti všem těm Rotschildům, císařpánům, markýzům Gerům i Marynám nad Vltavou,“ napsali ve svém stanovisku k otázce likvidace bývalé kulturní památky. Jejich stanovisku je plné vzletných vět odkazujících na Bezručovo dílo.„...že tě jedenkrát strhneme s koně, markýzi Gero!, že zúčtujeme spolu.“ 

Nejsou peníze na rekonstrukci

Podle kosteleckého starosty Hynka nebude jednoduché zajistit peníze na rekonstrukci domu ani najít jeho nové využití. „Budeme o tom muset hodně přemýšlet a diskutovat. Nemovitost by se dala využít například jako spolkový dům. Máme tady menší spolky, které zatím nemají zázemí,“ řekl Hynek. Podle něj by se v domě po menší opravě mohli scházet myslivci či důchodci. Demolice je až krajní řešení, dodal.

Slezského básníka by na domě v Kostelci na Hané měla v budoucnu připomínat už jen nová pamětní deska. „Památková hodnota (domu) je založena pouze na politickém významu v době zapsání. Svou architektonickou hodnotou není objekt výjimečný, jde o běžnou produkci z počátku 20. století s novodobými úpravami,“ stojí v zápisu památkářů. Podle nich byl Bezruč jako básník značně přeceňován, takže není nutné, aby domek byl nadále kulturní památkou.

Čtěte také: Nekompromisní Praha 1: Goethův bordel na kolečku musí pryč

Ruští poslanci: Putine, zřiďte znovu Komsomol

Bezruč, pravým jménem Vladimír Vašek, se narodil v roce 1867 v Opavě a zemřel v roce 1958 v Olomouci. Slezský básník byl oslavovaný minulým režimem pro plamennou bojovnost svých veršů. Literární historici dodnes spekulují o jejím autorství. Část odborníků se domnívá, že je autorem většiny básní ze sbírky Slezské písně ve skutečnosti Bezručův přítel Ondřej Boleslav Petr, který spáchal sebevraždu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články