NOVÉ

Duka ustoupil. Čtyři pětiny církevních restitucí zůstanou Hradu

,

Církev získala na Hradě dvě budovy

Témata: , ,

Prezident Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka v pátek na Pražském hradě stvrdili dohodu, podle níž přejdou dvě nemovitosti v areálu Hradu na katolickou církev. Jiřský klášter a Nové probošství církev dostane na základě žádosti podané v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi. Získává tak pětinu původně požadovaných domů a na oplátku se vzdá svých dalších nároků. Dohodu mezi Hradem a církví avizoval Zeman už loni v létě. Smlouvy dnes podepsali zástupci katolické církve a Hradu.

Jednání o majetkovém vyrovnání s katolickou církví se na Hradě vedla několik let. Církev původně usilovala o více nemovitostí na Hradě. Loni v létě spolu obě strany uzavřely memorandum o příští dohodě, podle níž dostane Náboženská matice klášter sv. Jiří a Metropolitní kapitula u sv. Víta vedlejší budovu Nového probošství.

Čtěte také: Ovčáček jde bojovat za svobodu po boku Bobošíkové

Matice žádala také vydání baziliky sv. Jiří, jednoho z nejstarších českých kostelů a pohřebiště Přemyslovců. Metropolitní kapitula podala žádosti i o vydání několika domů ve Vikářské ulici, jedné nemovitosti ve Zlaté uličce a také o některé movité památky. Jednání dospěla k tomu, že církev se získáním dvou zmíněných nemovitostí svých dalších nároků vzdá.

Spolu se zveřejněním memoranda o budoucí dohodě se loni Metropolitní kapitula i Náboženská matice zavázaly, že do pěti let od nabytí vlastnického práva získané objekty na vlastní náklady zrekonstruují. Slíbily to nad rámec zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, který žádnou takovou podmínku nestanovuje.

Čtěte také: Važte slova, vyzval Senát Zemana. Ovčáček mluví o náhubku

Proti dohodě se v minulosti ostře postavil kardinál Miloslav Vlk, označil ji za protizákonnou a protiústavní. Podle Duky ale při svém vyjádření neměl dostatek informací. Naopak proti navracení nemovitostí na Hradě se postavil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který požadoval vynětí areálu Pražského hradu z církevních restitucí. Dnes předseda vlády před novináři označil dohodu za užitečnou a za rozumný kompromis. Podle Zemana měla vláda dva roky na to, aby připravila kvůli hradním restitucím speciální zákon, což neučinila. Iniciativy se tak prý musel s Dukou chopit sám.

Církev a Hrad řešily otázku některých nemovitostí už od 90. let. Spory se táhly především kolem katedrály sv. Víta, po řadě soudních rozsudků byla podepsána dohoda, podle které se stát i církev o chrám starají společně. Za prezidentování Zemanova předchůdce Václava Klause získala církev do dlouhodobého pronájmu Mladotův dům.

Přejít na diskusi