Bin Ládin poslouchal kazety židovského zpěváka

Bin Ládin poslouchal kazety židovského zpěvákaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Bývalý vůdce teroristické organizace Al-Káida Usáma bin Ládin mohl být fanouškem židovského zpěváka Enrico Maciase. Ukazuje to sbírka kazetových nahrávek nalezených na místě bývalého úkrytu teroristických vůdců. Ládin, který stojí za útoky z 11. září 2001, podle analyzovaných nahrávek rovněž čerpal inspiraci od indického vůdce Mahátmy Gándhího, proslulého propagátora pacifismu. Zprávu přinesl britský list Daily Mail.

Překvapivé informace o neblaze proslulém vůdci teroristů zveřejnil kalifornský profesor Flagg Miller, který se specializuje na arabskou literaturu a kulturu. Ten analyzoval na 1500 audiokazet nalezených v místě v afghánském Kandaháru, kde se bin Ládin v devadesátých letech nacházel.

Po americké invazi v roce 2001 však odsud musel vůdce teroristů uprchnout a místo vyrabovali místní obyvatelé. O sbírce kazet, kterou lidé prodali do místního obchodu s nahrávkami, se dozvěděl kameraman ze CNN a přesvědčil majitele obchodu, aby kazety poskytl Američanům k analýze.

Miller po důsledném prozkoumání například uvedl, že bin Ládin mohl být fanouškem francouzsko-alžírského zpěváka židovského původu Enrica Maciase. K tomuto názoru došel při poslechu proslovu o palestinské problematice, který byl náhle přerušen písněmi tohoto umělce. Přitom v politice Tálibánu, zapřisáhlého nepřítele Židů, by taková věc byla považována za značnou herezi.

Bin Ládin podle Millera překvapivě čerpal inspiraci od indického duchovního vůdce Mahátmy Gándhího, který prosazoval filozofii aktivního, ale nenásilného odporu. Jeho výzva bojkotovat zboží tehdejších britských kolonialistů byla údajně vzor pro teroristického vůdce, který v roce 1993 vyzval své následovníky bojkotovat americké zboží.

Čtěte také: Chci úmrtní list svého otce, žádal syn bin Ládina USA

Jedním z nejpřekvapivějších objevů je však nedostatek výpadů proti Spojeným státům a západní civilizaci a naopak množství kritiky muslimů, kteří nedodržovali striktní výklad wahábistického islámu.

Bin Ládin se rovněž podle kalifornského profesora snažil změnit image z bohatého saúdskoarabského synka na skutečného muslimského bojovníka. „Tyto audionahrávky jsou součástí příběhu o vytváření nového obrazu bin Ládina,“ uvádí Miller ve své knize Smělý asketik, v níž své nálezy prezentuje.

Čtěte také: Bin Ládinův syn křísí zašlou slávu teroristů z Al-Káidy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články