Teror v Paříži má dopad i na Česko

Ekonomické důsledky útoků

Teror v Paříži má dopad i na ČeskoNOVÉ
Krátce po útocích v centru Paříže. Foto: FOTO: Reuters
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

V nákupních centrech se vyskytuje více policistů, zvýšený dohled funguje i na letištích a nádražích. Cestovky evidují pokles zájmu o zájezdy, rodiče ruší dětem studijní pobyty. Teroristické útoky v Paříži, při kterých zemřelo 130 lidí, a nejvyšší stupeň pohotovosti v Bruselu mají přímý dopad i na Česko.

„Zájem o letenky do Paříže v týdnu bezprostředně po útocích výrazně opadl, podle meziročního srovnání dokonce o 70 procent. O polovinu méně letenek než ve stejném období před rokem si Češi koupili také do Bruselu,“ uvedla deníku ECHO24.cz ředitelka prodeje letenek Věra Janičinová ze Student Agency.

Kromě letenek mají lidé podle společnosti menší zájem o předvánoční poznávací pobyty nejenom v Paříži, ale po celé Evropě. Propad poptávky pak Student Agency zaznamenala i v případě autobusových jízdenek do francouzské a belgické metropole. Naopak třetinový nárůst oproti loňsku eviduje prodejce u zájezdů do exotických destinací.

Vedle cestovních kanceláří a leteckých dopravců mohou být tragickými událostmi postiženy i turistické oblasti v arabských zemích. Egyptské letovisko Šarm aš-Šajch na břehu Rudého moře, které je spojováno s katastrofou ruského letadla, teď podle rozhlasu Deutsche Welle zeje zcela prázdnotou – resort zaznamenal propad zájmu, jaký místní nepamatují několik dekád. Hotely pak hlásí minimální obsazenost.

České ministerstvo zahraničí varuje před cestami na sever Sinajského poloostrova a k západní hranici s Libyí. Bezpečnostní situace v turistických letoviscích na kontinentálním pobřeží Rudého moře a na jižní Sinaji (jde například o Hurghadu, Marsa Alam či přávě Šarm aš-Šajch) je podle resortu klidná. Podle cestovní agentury Invia.cz se to odráží i v postoji českých zákazníků. Jejich zájem o Egypt oproti loňsku ještě narostl.

„Statistika ukazuje na to, že Egypt přitahuje cestující, kteří si původně objednali jinou destinaci, ale během zvažování se rozhodli dát přednost Egyptu pravděpodobně díky poměru cena/výkon. Ten je v tomto období bezkonkurenční,“ uvedl marketingový manažer portálu Invia.cz Michal Tůma.

Rušení jazykových kurzů

V důsledku teroristických útoků v Paříži pak nevyjedou na jazykové kurzy do zahraničí ani zřejmě desítky českých dětí. Někteří rodiče podle společnosti Student Agency v obavě z bezpečnosti svých potomků zájezdy ruší. Naznačuje to také reakce ministerstva školství, které pobyty žákům z evropských peněz proplácí.

„Ministerstvo školství vyšlo s vědomím závažnosti celé situace příjemcům okamžitě vstříc, a operativně již vydalo výjimku, v níž snižuje minimální počet žáků účastnících se jazykového pobytu realizovaného po 13. listopadu 2015 z 10 na 5,“ komentoval pro deník ECHO24.cz tiskový odbor resortu.

Kromě školáků řeší pobyty v daných zemích i vysokoškolští studenti, kteří se účastní programu Erasmus. Z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vyjíždí každý rok pravidelně okolo čtyř desítek studentů, do Belgie pak okolo deseti.

„V době nedávných teroristických útoků v Paříži pobývalo 11 našich studentů. Studenty jsme kontaktovali. Žádnému z nich se nic nestalo; jedna studentka pravděpodobně svůj pobyt předčasně ukončí, v čemž jí vyjdeme maximálně vstříc,“ řekl fakultní koordinátor programu Erasmus Vít Prokopius.

Fakulta o úpravě nabídky studijních pobytů v zahraničí prý neuvažuje. Předpokládá, že sami studenti případně vezmou hrozbu terorismu v potaz. „Bude-li to nutné, studentům pomůžeme s výběrem vhodné univerzity v lokalitě, kde se budou cítit bezpečně. Tuto situaci právě řeším se studentkou, která měla v letním semestru vyjet do turecké Ankary a kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v regionu se nyní chystá právě do Paříže,“ dodal.

Tratí hoteliéři i prodejci

Obecně se ale analytici shodují, že pokud se teroristické útoky nebudou opakovat, nebudou mít na české hospodářství žádný dopad. Stejně tak nepostihnou zásadně ani světovou ekonomiku. Výraznější ekonomické dopady nepřinesly podle ČTK ani teroristické útoky v New Yorku v roce 2001, Madridu v roce 2004 či Londýně v roce 2005. S možnými dodatečnými náklady se počítá pouze v souvislosti se zvýšenými bezpečnostními opatřeními.

Své by ale mohli vyprávět hoteliéři. Například pětihvězdičkový hotel Le Bristol podle deníku The New York Times přišel během 72 hodin bezprostředně po útocích o rezervace v hodnotě přes půl milionu eur. V celé Paříži pak bylo podle deníku stornováno více než 50 procent všech rezervací. Stejně tak mohou události postihnout prodejce luxusního zboží, podle odborníků to ale budou případně v celkovém měřítku zanedbatelné škody.

„Paříž je z hlediska útrat za luxusní zboží jedním z nejdůležitějších měst na světě. Dobré není ani načasování útoků – několik týdnů před Vánoci, které jsou pro maloobchodníky nejdůležitějším obdobím,“ uvedl ČTK analytik Gregoire Laverne ze společnosti Roche Brune Asset Management.

Čtěte také: Další hrdina Paříže. Policista se sám vrhl na teroristu

ON-LINE: Strůjce atentátů je mrtvý. Jeho sestřenice se odpálila

‚Strach a panika nesmí ovládnout naši mysl a naše srdce‘

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články