Ukrajinský čokoládový král musel zavřít svou továrnu v Rusku

RUSKOU POBOČKU ZAVŘE

Ukrajinský čokoládový král musel zavřít svou továrnu v RuskuNOVÉ
Ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruskou továrnu, která patří pod Porošenkovu cukrovinkovou firmu Roshen, nakonec ukrajinský prezident neuhájil. Bylo oznámeno, že pobočka v městě Lipeck zavře poté, co několik let přežívala navzdory ruským sankcím i tvrdé kritice z Kyjeva. Tu si vyslechl prezident Petro Porošenko především kvůli tomu, že se snaží rozmnožit svoje zisky i v Rusku, přestože jsou Kyjev a Moskva v konfliktu kvůli válce na Donbase a anexi Krymu. Informoval o tom server rozhlasové stanice Svobodná Evropa. 

Společnost Roshen oznámila, že ve své ruské továrně zastaví výrobu a propustí sedm stovek pracovníků. Zdůvodnila to „ekonomickými a politickými“ problémy. Firma to uvedla v pátek.

Prezident a vlastník Roshen Porošenko se snažil továrnu udržet, přestože mu ukrajinští politici vyčítali, že „čokoládové impérium“ pěstuje v Rusku i v době války na východní Ukrajině. Opoziční poslanec Nestor Šufrič mu vloni v televizním rozhovoru vyčetl, že penězi, co odvede na ruských daní za rok, podpoří 82 tisíc ruských vojáků.

Šufrič tím narážel na množství důkazů, podle kterých bojují na Donbase s proruskými separatisty příslušníci ruské armády, přestože to Moskva opakovaně popřela. Ruští vojáci byli vyslaní i na Krym v březnu 2014, kdy Rusko ukrajinský poloostrov anektovalo.

Porošenkova ruská továrna se ve skutečnosti potýkala už dlouho i s ekonomickými problémy. Podle informací serveru Polygraph, který spadá po Svobodnou Evropu, zaznamenala od roku 2014 ztráty ve výši milionů rublů ročně.

Zisky firmy Roshen klesaly kvůli ztíženému přístupu na ruský trh. Jednalo se o odvetu ruských úřadů za ekonomické sankce. Před válkou na východní Ukrajině přitom 40 procent výdělku Roshen pocházelo podle německého serveru Spiegel Online právě z Ruska.

Společnost Roshen si podle Svobodné Evropy stěžovala i na další ústrky od ruských úřadů poté, co se obě země dostaly do konfliktu. Nicméně informace o konci továrny v západoruském Lipecku se objevily od roku 2014 už několikrát.

Současný ukrajinský prezident založil společnost Roshen, jejíž název je zkratkou Porošenkova jména, v roce 1996. Postupně se vypracoval na předního výrobce cukrovinek a hlavně čokolád na Ukrajině. Časopis Forbes kvůli Porošenko tomu označil za čokoládového krále.

Čtěte také: Podle Kyjeva je v Donbasu u separatistů 5000 vojáků ruské armády

Porošenko přesunul své firmy do daňových rájů. Vyšetřován nebude

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články