NOVÉ

Z ruských školek mají zmizet sexuální panenky

Ruská ochrana dětí

Ruské školky by měly již brzy opustit panenky, které reálně zobrazují primární pohlavní znaky. Tento návrh hodlá na příštím zasedání Národní asociace rodičů předložit Helena Treťjaková, jedna ze zástupců strategického plánu Akce pro děti 2012-2017. Informoval o tom server Izvestia.

Podle vyjádření Treťjakové jsou ruští rodiče pobouřeni, že je jejich dětem dovoleno hrát si s tzv. anatomicky správnými panenkami. Domnívají se totiž, že jsou tyto hračky v rozporu s psychickou zralostí dítěte. V tom jim však oponuje psycholožka Elena Morozovová, která rodiče upozorňuje, že právě tyto panenky mohou pomoci jejich dětem vyřešit spoustu potíží, nejčastěji problém s pomočováním.

Paradoxem je, že původně měly „anatomicky správné panenky“ zastávat především vzdělávací roli. Kromě toho je psychologové používali také při komunikaci s dětskými oběťmi sexuálního zneužívání. Podobným způsobem se za poslední roky povedlo odhalit hned několik trestných činů páchaných na dětech. Ke svému nynějšímu účelu se tedy dostaly až později.

„Domnívám se, že hračky pro mateřské školky by měly být regulovány na vnitrostátní úrovni. Rozhodně bych tuto pravomoc nenechával v rukou jednotlivých krajů. V předškolním věku je dítě nejvíce vnímavé a podobné hračky mohou snadno zranit jeho psychiku,“ řekl Konstantin Subbotin, poslanec ruské Státní dumy a člen výboru pro rodinu, ženy a děti. Potvrdil také, že hodlá návrh Treťjakové podpořit.

Kromě panenek, Ruskem před pár týdny také proběhla zpráva o možném zákazu prodeje hraček, které jsou jakkoliv spojeny se seriály Simpsonovi, Futurama nebo South Park. O jejich budoucnosti prozatím nebylo rozhodnuto.

Přejít na diskusi