Sobotka pohořel. Církevní iniciativu přebírá Hašek

Církevní restituce

Sobotka pohořel. Církevní iniciativu přebírá Hašek 1
Domov
Sdílet:

Bývalý druhý muž ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek chce v nejbližších dnech jednat se zástupci církví. Poté, co šéf sociálních demokratů a premiér Bohuslav Sobotka nedokázal přesvědčit koaliční partnery, aby se s duchovními ještě pokusili řešit církevní restituce, nastoupí podle Haška kraje. Jejich plán je jasný: přimět církve ke spolufinancování regionálních projektů. Ty se na to ale příliš netváří.

Hašek o svých plánech promluvil pro deník ECHO24.cz už v polovině dubna. Tehdy chtěl mít do konce měsíce vytipované od hejtmanů možné projekty, které by mohly v poměru 1:1 financovat kraje a církevní společnosti. Hašek plánoval spolupráci v sociální oblasti, školství a zdravotnictví. Musel ale čekat, jak dopadnou jednání církví s vládou, která po neúspěchu předchozích setkání na stranické úrovni plánoval Sobotka. Dnes je jasné, že k těmto jednáním nedojde. A Hašek má tak volnou cestu.

„Protože koaliční partneři ČSSD nejeví chuť k jednání vládního týmu s církvemi, vloží se do plnění volebního slibu ČSSD hejtmani,“ uvedl v pátek Hašek na svém facebookovém profilu.

Hašek: „Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Žádná partyzánština, budeme o všech krocích informovat premiéra i vládu.“

Asociace krajů ČR, které Hašek předsedá, podle něj respektovala, že má přednost dialog vlády s Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví. Nicméně teď vidí pro svou iniciativu prostor. „Jsme přesvědčeni, že je možné financovat řadu projektů v těchto oblastech společně z peněz získaných církvemi od státu v rámci takzvaného ‚narovnání‘ a z peněz z veřejných rozpočtů. Hovořím o budování a provozu hospiců, sociálních ústavů, projektech ve vzdělávání, kultuře a památkové péči,“ přibližuje Hašek a jedním dechem dodává, že podobný názor zastává třeba prezident Miloš Zeman.

Církve nadále preferují stát

Hejtmani osloví církve v nejbližších dnech. Podle našich zjištění ale zřejmě narazí. Církve totiž nadále preferují jednání se státem na nastavení kooperativního modelu spolupráce. Opakují tak svůj dva měsíce starý požadavek.

„Tento model posléze samozřejmě budeme velmi rádi diskutovat v praktické rovině s kraji. Vyslechnout si jejich představy je nejen slušné, ale i moudré. A my to uděláme. Nicméně spolupráce se nejdřív musí uzavřít se zástupci státu,“ řekl v pátek serveru ECHO24.cz generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

Podle něj také není pravda, že by Sobotkovým neúspěchem končila všechna jednání církví se státem. Ta už totiž probíhají na dílčí úrovni s ministerstvy. Dokud ale nebude zcela dohodnuta budoucí spolupráce se státem, nebudou církve s nikým jednat o konkrétních nabídkách. Tedy ani o té, která vychází z krajů. A Haškovi tak hrozí, že ve svých snahách skončí stejně jako Sobotka. „Tato nabídka vychází z toho, že je v České republice nastaven kooperativní model spolupráce mezi státem a církvemi. Jestliže ten bude nastaven, tak bude možné jednat o konkrétních nabídkách. Zatím ale nastaven nebyl,“ potvrzuje Holub.

Zatím to ale vypadá, že se Hašek nehodlá vzdát a církvím jednání nabídne. „Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody,“ píše Hašek a dodává, že se svou iniciativou nechce nijak stavět proti Sobotkovi: „Žádná partyzánština, budeme o všech krocích informovat premiéra i vládu.“

Sdílet:

Hlavní zprávy