Erdogan sleduje své odpůrce také v Rakousku, varuje poslanec Pilz

Napětí mezi Rakouskem a Tureckem

Erdogan sleduje své odpůrce také v Rakousku, varuje poslanec PilzNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Rakouský politik za tamní Stranu zelených Peter Pilz obvinil turecké představitele ze systematické špionáže a sledování odpůrců vlády současného prezidenta Erdogana přímo v Rakousku. Někteří se před ním totiž mají schovávat právě u našich jižních sousedů, ale sledování se týká celé turecké komunity v Rakousku, která nesympatizuje se současným režimem v Ankaře, informuje server The Local.

Podle Pilze jde především o rakouské občany tureckého či kurdského původu, případně Alavity, kteří nesouhlasí se současnou tureckou vládou. Pilzovo obvinění míří především na Unii tureckých demokratů (UETD), finanční skupinu MÜSİAD a náboženskou organizaci ATIP. Pilzt tvrdí, že data o odpůrcích předávají turecké rozvědce, která tyto osoby zařazuje na černou listinu. Turci se pak snaží ‚provinilce‘ při nejbližší příležitosti v Turecku zatknout.

Politik také uvedl, že turecká tajná služba MIT v uplynulých týdnech žádala rakouské ministerstvo vnitra o seznam podporovatelů duchovního vůdce Fethullaha Gülena. Toho Turecko viní z nedávného neúspěšného puče.

Napětí mezi Rakouskem a Tureckem v posledních týdnech značně posílilo. Turecká vláda se dokonce rozhodla odvolat svého velvyslance. Rakouští politici jsou vůči Ankaře kritičtí, někteří navrhují ukončení rozhovorů o budoucím vstupu Turecka do Evropské unie.

Není to první obvinění, které přišlo na konto Turecka. Již v minulých týdnech přišly podobné zprávy i od německých a nizozemských bezpečnostních složek. Turecká tajná služba MIT má mít v Německu přes 6000 informátorů a agentů, což je více než měla komunistická tajná policie Stasi v SRN.

Praktiky MIT zaměstnávají i německé poslance. Kontrolní grémium Spolkového sněmu chce, aby k tématu v parlamentu po prázdninách vystoupila vláda, řekl listu poslanec Zelených Hans-Christian Ströbele.

Dodal, že německé tajné služby a policie musejí okamžitě a naléhavě přehodnotit a přezkoumat spolupráci s Turky. „Jinak hrozí nebezpečí, že se budou podílet na trestné činnosti,“ varoval Ströbele.

Čtěte také: ‚Takovou síť neměla ani Stasi‘. Erdogan má v Německu 6000 agentů

Napětí stoupá. Turecko odvolalo svého velvyslance z Rakouska

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články