Babiš k nezaplacení. Odhaluje nešvary nejen v policii

Babiš k nezaplacení. Odhaluje nešvary nejen v policii 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Kdyby Češi neměli Babiše, museli by si ho vymyslet. Majitel Agrofertu a vicepremiér má totiž jednu neocenitelnou vlastnost. Funguje jako kontrastní látka v zobrazovací medicíně, jejímž nasazením lékaři odhalují nezdravé či zhoubné jevy a pochody v lidském těle. Ani Babiš cíleně neodhaluje veřejné nešvary, jak svého času sliboval. Ovšem jeho přímočaré aktivity dávají některým událostem význam, případně na jejich důležitost upozorňují.

V neděli mohl divák v Otázkách Václava Moravce sledovat, jak si lídři ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09 konečně uvědomují moc sdělovacích prostředků. Kampaň vedená Babišovými Lidovými novinami dokázala představit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu jako posledního poctivého policistu, který jediný dokáže bojovat s politickou korupcí. Pak je těžké někomu vysvětlit obyčejnou pravdu, že Šlachta sice patří k nejvýše postaveným policistům, přesto není jediným člověkem, kdo může potrestat korupci mocných. Politici dlouhá léta ignorovali úpadek médií, která jedno po druhém nakupovali různí oligarchové, teď v přímém přenosu zažili, že v tom může být problém.

Babišova intervence ve Šlachtově případu pomohla ještě v jednom ohledu. Mezi ÚOOZ a tzv. protikorupčním útvarem ÚOKFK panuje už dlouhou dobu nezdravá rivalita, kdo z obou je lídrem protikorupčního boje. Konflikt vyvolaný šéfem ANO za účelem Šlachtovy záchrany upozornil, že jde o něco opravdu vážného. Každý politik teď už ví, že je s tím třeba něco dělat.

Vina zemědělců, státních zástupců a dopraváků

Stejně funguje řada dalších aktivit ministra financí. Teprve když se začaly probírat jeho aktivity, které měly posílit státní podporu zpracování řepky a tím zisk Agrofertu, si lidé v plné síle uvědomili, jak řepkový byznys intenzivním využíváním půdy a nasazením tisíců tun chemických hnojiv škodí české krajině a všemu živému v ní.

Zemědělské dotace dříve nikoho nezajímaly. Po informacích o stovkách milionů, které na dotacích pobírá Babiš, se začala veřejnost zajímat o to, čemu vlastně gigantické subvence do potravinářských kombinátů prospívají. Kvalitu potravin nezaručí, uvědomila si značná část spotřebitelů, která cíleně odmítá výrobky od firem Agrofertu.

Snahy Babiše jako ministra financí zlepšit výběr daní včetně zavedení elektronických pokladen zase upozorňují, jak neomezené jsou pravomoci daňových úředníků a jak mohou získané informace zneužít ministři financí nebo jejich známí.

Do značné míry obdobně fungují Babišovi ministři. Například ministr spravedlnosti Robert Pelikán svým neúspěchem při prosazování zákona o státním zastupitelství fakticky varoval zbytek justičního aparátu před mocenskými ambicemi státních zástupců. Ministr Dan Ťok svou váhavostí vyhrotil poměry v dopravním sektoru do té míry, že dnes už ví opravdu každý, že s vybíráním mýtného, plánováním dálnic či budováním dálnice D8 něco opravdu nebylo a dosud není v pořádku.

Také Evropa žasne

Babišova funkce kontrastní látky se navíc neomezuje jenom na Česko. Článek ze sobotního vydání německého týdeníku Der Spiegel popisuje Farmu Čapí hnízdo, kterou si za evropské dotace postavil ministr financí odpovědný za správné čerpání těchto dotací. Novináři na příkladu vysvětlují, že zneužívání eurodotací ve východní Evropě na nesmyslné projekty nemusí být dílčím selháním celoevropského systému, ale promyšlenou politikou některých států. „Babiš pozdvihl střet zájmů na novou úroveň,“ diví se reportéři Spiegelu.

Tuzemská demokracie zažívá v postavě Andreje Babiše prvního populistu opravdu velkého formátu. Její představitelé si pomalu začínají všímat, že tato populistická epizoda může pomoci k reflexi ve čtvrtstoletí setrvačnosti zkostnatělého politického systému. Diagnózy získané s pomocí Babiše ovšem musí být podnětem k léčení.    

Další zajímavé články z Týdeníku Echo čtěte zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články