NOVÉ

Na masakry Čechoslováků dohlížel Hitler osobně, ukazují odtajněné archivy

,

Dokumenty z války

Témata: , ,

Nacistický vůdce Adolf Hitler osobně dohlížel na masakry prováděné německými vojáky na židovském obyvatelstvu Československa v období druhé světové války. Ukazují to archivní dokumenty OSN týkající se holokaustu, které budou tento týden oficiálně zpřístupněny veřejnosti. Lidé si je budou moci přečíst v nově otevřené Wienerově knihovně v Londýně, část z nich bude přístupná i na internetu, píše The Guardian.

Dokumenty spadají pod archiv Komise pro válečné zločiny, která vyšetřovala jednání nacistů a jejich spojenců za druhé světové války. Část z nich se přímo dotýká i tehdejšího Československa.

Listiny se týkají přímo i nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Ten měl mít podle shromážděných důkazů přímou roli v koordinaci a kontrole masakrů prováděných nacistickými jednotkami v Československu. Jeho objednávky a osobní odpovědnost popisuje více než tři sta stran pečlivě sepsaných dokumentů.

Wienerova knihovna byla založena v roce 1934 v Amsterdamu Alfredem Wienerem, aby monitorovala nacistický antisemitismus. Na počátku druhé světové války Wiener přesunul archiv do Londýna. Sám pak spolupracoval s britskou vládou a poskytoval důkazy pro Norimberské procesy.

Zpřístupnění dokumentů veřejnosti představuje podle expertů významný krok, který by měl do budoucna výrazně napomoci boji proti popíračům holokaustu. Až dosud se totiž do archivu mohli dostat pouze lidé se zvláštním povolením od svých vlád, případně přímo od generálního tajemníka OSN. Ze svého bádání si však nesměli pořizovat žádné záznamy či kopie listin.

Čtěte také: Zemřel ‚terezínský zpěvák‘ Eda Krása. Přežil holokaust i pochod smrti

Oběti holokaustu? Židé vyčítají Bílému domu, že je vynechal

Z nového čísla Největší bestie je stát. Anarchokapitalisté horují pro svobodu bez hranic

Echo týdne: USS Carl Vinson u korejských břehů ● Téma: Všechnu moc Erdoganovi ● Komentář: Problém liberálů? Dezorientace ● Rozhovor s Danielem Prokopem: Kvůli rozpadu ideologií hrají roli osobnosti ● Událost: Když Jihlava soudí youtubera ● Salon: Zásahy do soukromí nás před zločinci neochrání ● Média: Levicoví byznysmeni a pravicoví baviči ● Historie: A kde je naše Jedwabne? ● Rozhovor s Biancou Bellovou: Kreativní sako od bulharské královny ● Umění a kritika: Když jsou zdvořilí, vem nohy na ramena ● Recenze: Světelné tvary a jiné bytosti ● Kulturní tipy ● Seriál Velcí Češi: Lvice v kleci ● Styl ● Přeceňovaný a podceňovaný: Miloš Zemans vs. Jiří Drahoš ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Technologická ghetta teroristů Politici a soudy tlačí, aby firmy jako Facebook a Apple otevřely soukromí jejich klientů
Jurij Gagarin: usměvavý sovětský kovboj Komunistický hrdina, který měl přece jenom něco do sebe, je vzpomínkou na časy, kdy lidstvo vzhlíželo ke hvězdám

Přejít na diskusi