Ano, přijmeme všechny pacienty, zní s obavami z nemocnic

Záchranka vs. nemocnice

Ano, přijmeme všechny pacienty, zní s obavami z nemocnic
Zdeněk Schwarz je ředitelem pražské záchranné služby od listopadu 1998. Foto: www.zdenekschwarz.cz
1
Domov
Sdílet:

Rychlý zásah záchranářů rozhoduje o životě a smrti pacienta. Pražští záchranáři přijedou k případu v průměru za sedm minut. Jenže potom marně hledají, kam pacienta převézt. Na druhé straně sluchátka slyší od nemocnic zamítavá slova. Jejich výjezd se tak kvůli neochotě může protáhnout až na desítky minut. Zdeněk Schwarz, který patnáct let řídí pražskou záchrannou službu, několik let bojoval s nemocnicemi, aby neodmítaly pacienty od záchranářů. Nyní možná zvítězil, ale zatím se příliš neraduje. „Až čas ukáže,“ řekl serveru ECHO24.cz Schwarz. Také nemocnice řeší, jak se s nařízením ministra přijímat všechny pacienty vypořádají.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček pohrozil ředitelům pražských nemocnic, že s odmítáním pacientů přivezených záchrannou službou je konec. Že budou nemocnice nařízení ministra svědomitě plnit, přislíbili na čtvrtečním jednání s ředitelem pražské záchranné služby Zdeňkem Schwarzem také ředitelé pražských nemocnic.

„Bude to muset fungovat, protože je to nařízené ministerstvem,“ okomentoval situaci pro ECHO24.cz mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek. Stejně tak mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Filip Brož potvrdil, že nařízení ministra zdravotnictví o přijímání pacientů u nich dodrží. Jen zatím neví, jak to bude fungovat v praxi. „Ano, budeme přijímat všechny pacienty, ale jaká konkrétní seskupení to po nás po organizační stránce bude znamenat, zatím nevíme,“ přiznal serveru ECHO24.cz Brož.

Jednání mezi nemocnicemi, záchrankou a ministerstvem způsobil mediálně propíraný případ z 9. dubna. Ten den odmítlo pacientku s otravou sedm z patnácti pražských nemocnic. V sanitce tak žena strávila 82 minut. Nakonec ji přijali v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského pod Petřínem.

Šéf pražské záchranky: Již týden nebyl jediný problém. Razantní přístup ministerstva situaci vyřešil. Nechci to ale zakřiknout. Až čas ukáže.

Problém, kdy nemocnice odmítají kvůli nedostatku místa pacienty přivezené záchrannou službou, by měl být tedy nadobro vyřešen. „Zatím mám dobré dojmy, protože je to poprvé, co ministerstvo zdravotnictví reagovalo rázně a jednoznačně. Také již týden nebyl jediný problém. Nechci to ale zakřiknout. Až čas ukáže,“ dodal skepticky Zdeněk Schwarz, který je od listopadu 1998 ředitelem pražské zdravotnické záchranné služby.

Porod v sanitce před nemocnicí

Na to, že nemocnice odmítají pacienty, Schwarz upozorňoval několik let. „V minulosti jsme ze zoufalství zveřejnili problémy s odmítnutím. Na podkladě medializace došlo krátce ke zlepšení, ale po delší době se vše vrátilo zase do problémů. Poprvé ale nyní ministerstvo zdravotnictví projevilo tak razantní přístup k řešení problému,“ poukázal na zvrat k lepšímu Schwarz. Kdyby nedošlo v minulých dnech k masivní medializaci případu otrávené ženy, kterou odmítlo sedm nemocnici, žádné změny by nenastaly. „Asi ne, to dokazuje mnohaletá zkušenost,“ potvrdil vliv médií na ministra zdravotnictví Zdeněk Schwarz.

Schwarz také upozornil, že nemocnice běžně odmítaly i pacienty v kritickém stavu. „Jednalo se o jeden či dva případy za týden. Od uvedeného a zveřejněného případu (pozn.: případ z 9. dubna 2013) jedna nemocnice hned druhý den odmítla dokonce přijetí tří pacientů,“ popsal praktiky nemocnic ředitel záchranné služby. Jako příklad zmínil případ ženy, která v dubnu 2010 porodila v sanitce před dveřmi porodnice na Bulovce. Tehdy ji nepřijali kvůli takzvanému stop-stavu.

Mluvčí Nemocnice na Bulovce však upozornil, že například k nim řadu let po sobě vozí pražští záchranáři nejvíce pacientů. „Vůči záchrance jsme to zvládali úplně nejlépe. V roce 2008 k nám přivezli patnáct tisíc pacientů, v roce 2013 už to překročilo hranici 20 tisíc. A to Bulovka není největší pražskou nemocnicí. Do Motola jich v roce 2013 pro srovnání přivezli asi 13 nebo 14 tisíc pacientů. Nikdo nemůže říct vůči Bulovce, že by byla nevstřícná vůči záchranářům, byť někdy k odmítnutím došlo. Buď ale nebylo místo a nedalo se to nijak přeorganizovat, nebo to nebylo možné z medicínského důvodu,“ upozornil mluvčí Šalek.

Desítky minut a silné argumenty

„Když sloužím jako lékař rychlé lékařské pomoci, i mně se stane, že mám problém umístit pacienta. Jednou jsem čekal v sanitce před domem pacienta desítky minut než operační středisko nalezlo v Praze místo. Mnohokrát jsem musel transportovat pacienta přes celou Prahu,“ podělil se o své osobní zkušenosti s odmítáním pacientů Schwarz.

Na nemocnice v těchto případech platí podle Schwarze síla vůle a argumentů. Jedině tak se podaří pacienta umístit. „Vždy ale musí zaznít silné argumenty s odkazem na zákony nebo stížnost, a nebo pohrozit médii,“ dodal Schwarz.

Proč nemocnice pacienty odmítají, se může Schwarz jenom domnívat. „Já si myslím, že většinou jde o lidský faktor. Je to neochota aktuálně reagovat na situaci a uvolnit obsazené lůžko lehkým pacientem. Jednodušší je odkázat na jinou nemocnici, protože jich je v Praze hodně, než sám něco udělat proto, aby se lůžko našlo. Existují ale i objektivní důvody, jako že se porouchalo CT nebo praskla voda a podobně. V takových případech to ale plně respektujeme a pacienty odkloňujeme,“ vysvětlil Schwarz.

Mluvčí VFN: Na naší straně k odmítnutí došlo, konkrétně i případě, který vyvolal tu kauzu sedmi pražských nemocnic. My jsme tuto pacientku odmítli, protože to nebyl akutní stav.

Nemocnice se však brání, že odmítaly pacienty z kapacitních, ale také z lékařských důvodů. „Na naší straně k odmítnutí došlo, konkrétně i případě, který vyvolal tu kauzu sedmi pražských nemocnic. My jsme tuto pacientku odmítli, protože to nebyl akutní stav. Měli jsme uvolněná dvě ventilační lůžka pro akutní případy a pacientka potřebovala lůžko nižší intenzivní péče, které jsme neměli. Tu samou noc jsme lůžka na akutní péči obsadili akutními případy. Odmítli jsme z kapacitních důvodů. Ne jinak tomu bylo v dalších případech," vysvětlil důvody, proč jsou pacienti odmítáni mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Brož. 

Bezdomovectví není důvodem pro odmítnutí

Martin Šalek také upozornil na to, že právě do Nemocnice Na Bulovce občas záchranáři přivezou například pacienty, kteří potřebují trombolýzu, kterou v této nemocnici přitom poskytnout nemůžou. O tom jsou podle Šalka záchranáři informovaní, a přesto se stává, že tohoto pacienta dovezou k nim, namísto do nemocnice, která se na tuto léčbu specializuje. „Pacienti jsou voženi do nemocnic, které jim nemohou poskytnou tu správnou léčbu. Ne každá nemocnice má trauma centrum, tedy úrazové centrum. To Bulovka také nemá," vysvětlil Šalek. On, stejně jako další nemocnice i záchranáři věří, že v této situaci pomůže informační systém, díky kterému budou záchranáři vědět, kde mají volná lůžka a specializovaná oddělení pro daný případ.

Šéf záchranky: My nerozlišujeme pacienty. Nehlásíme zařízením, o jakého člověka se jedná. Odmítnutí se může týkat i poslanců nebo senátorů a politiků obecně, pakliže je nemocnice nepřijme.

Schwarz však popřel, že by nemocnice nepřijímaly pacienty jen proto, že se jedná o narkomany nebo bezdomovce. „My nerozlišujeme pacienty. Nehlásíme zařízením, o jakého člověka se jedná. Dopustili bychom se diskriminace. Pouze hlásíme věk a diagnózu, pro kterou jej transportujeme do nemocnice. Odmítnutí se může týkat i poslanců nebo senátorů a politiků obecně, pakliže je nemocnice nepřijme,“ vysvětlil Schwarz.

Nemocnice tedy v zásadě nemohly odmítat pacienty, o kterých by věděli, že nemají sociální pojištění. Taková informace se jim od záchranné služby nedostane. „Pacienti bez pojištění nebo neschopné prokázat se dokladem o pojištění jsou našimi častými klienty, ale nebývá to důvodem k odmítnutí,“ vysvětlil ředitel záchranky.

Čtěte také: Nemocnice se lekly. Pacienty ze sanitek už neodmítají

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit