NOVÉ

Pálí parkety a mají lázně zdarma? Kampaň bojuje s mýty o Romech

BOJ SE STEREOTYPY

„Cikáni mají všechno zadarmo a berou příspěvky, o kterých se nám pracujícím ani nezdá!“ Anonymní příspěvek z internetové diskuse se stal součástí nové vládní kampaně, která má potlačit násilí z nenávisti. Projekt Agentury pro sociální začleňování se snaží vyvracet fámy spojené hlavně s romskou menšinou, jeho součástí je i nový web hatefree.cz.

Je to pestrá sbírka nenávistných vzkazů. „S cikány jsou jen problémy. Ničí byty, pálí parkety v bytě. Chovají se jako zvěř,“ zní jeden. Další hraje na podobnou strunu: „Cikáni se nechtějí přizpůsobit, oni chtějí jen brát, brát a brát.“ A do třetice třeba: „Romové mají v Mostě zdarma poukazy do lázní, nebo pračky a ledničky, vše jim hradí město.“

Tyto a další podobná sdělení mohou najít čtenáři nejen v internetových diskusích, ale nově také na webu hatefree.cz. Tady mají ale zároveň možnost kliknout si u každé hlášky na otázku, jestli je to tak doopravdy. Co třeba ty mostecké ledničky, pračky a lázeňské poukazy? „Město prostřednictvím našeho sociálního odboru žádnými podobnými formami „podpory“ nedisponuje a žádné takové výhody neposkytuje,“ odpovídá Naděžda Krupczová ze sociálního odboru mosteckého magistrátu.

Zájemce se tu nedočte, že by žádný z Romů nespálil v bytě byť i jedinou parketu, dostane se mu ale poučení, že všichni lidé zkrátka nejsou stejní.

Zatímco konkrétní výhody se vyvrací snadno, s obecnějšími hláškami je to složitější. Třeba jako s tou „zvěří“, která v bytě pálí parkety a dělá jenom problémy. Tady se kampaň v obsáhlém příspěvku snaží přiblížit historii příchodů Romů do Česka a sociální inženýrství s jejich stěhováním do lokalit jako je Chánov. Zájemce se tu nedočte, že by žádný z Romů nespálil v bytě byť i jedinou parketu, dostane se mu ale poučení, že všichni lidé zkrátka nejsou stejní. A že rozdíly jsou i v romské komunitě.

 

Kampaň se zaměřuje ale i na další menšiny, například tu muslimskou. Arabista a odborník na islám Bronislav Ostřanský tu odpovídá na vzkaz ve znění: „Islám se bude rozšiřovat na území, kam nikdy nepatřil. Za chvilku nám tady zavedou právo šaríja.“ Podle něj jde o domnělé požadavky a strašení veřejnosti – kvůli postavení muslimů v ČR i jejich počtu v zemi. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová se zase snaží oponovat názoru: „Korán přikazuje, zabijte nevěřící všude, kde je potkáte. Je to doslovné a neměnné slovo Boží.“

Video plné zlobných grimas

Součástí kampaně je také spot Nenávist ti nesluší, ve kterém se střídají zlobné grimasy mužů i žen, mladých i starců a dokonce také jednoho psa. Zájem si můžou na facebookových stránkách projektu vytvořit také „profilovku“ s heslem kampaně.

Čtěte také: Vláda bude vyvracet mýty o Romech. I na Facebooku

Fámám o Romech se věnoval také výzkum agentury Median. Pravdivost sedmi tvrzení v něm hodnotila tisícovka mladých lidí ve věku 15 až 25 let.

Téměř polovina – 44 procent – z nich věří tomu, že romské rodiny mají větší dávky než neromské. Obdobný počet respondentů se shodl na tom, že Romové tvoří většinu českých nezaměstnaných. Věrohodně na ně působí i sdělení, že romská menšina dostává důchody bez splnění podmínky odpracovaných let. Naopak méně důvěřiví jsou mladí Češi k tvrzení, že Romové dostávají bezplatně léky a mohou jezdit zadarmo v MHD.

Přejít na diskusi