Obžaloba proti Nečasové u soudu zkrachovala, Ištvan se diví

KAUZA NAGYOVÁ

Obžaloba proti Nečasové u soudu zkrachovala, Ištvan se divíAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Soud zprostil viny bývalou ředitelku kabinetu premiéra Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, obžalovanou ze zneužití vojenské rozvědky. Viny byli rovněž zproštěni důstojníci Ondrej Páleník, Milan Kovanda i Jan Pohůnek. Soudkyně Králová tak smetla ze stolu kauzu Nečasové o zneužívání tajných služeb, která vedla v roce 2013 k pádu vlády Petra Nečase.

Žalobce navrhoval pro Nečasovou trest 3,5 roku vězení, ostatním rovněž mezi třemi a čtyřmi roky. Podle obžaloby nechala v roce 2012 Nagyová sledovat z osobních důvodů manželku premiéra Petra Nečase Radku. Zdůvodnění rozsudku je podle soudkyně Králové pro citlivou povahu informací v případu tajné.

Odvolací soud nemůže podle advokáta Nečasové Eduarda Bruny po dnešním zproštění obžaloby u Obvodního soudu pro Prahu 1 bývalou ředitelku premiérova kabinetu odsoudit. „Podle zákona jestliže člověk je zproštěn nalézacím soudem, odvolací soud ho nesmí odsoudit. To nejde, to zákon nedovoluje. Čili to znamená, že můžeme očekávat jenom to, že bude rozhodnutí potvrzeno, nebo to odvolací soud vrátí s pokyny zpět nalézacímu soudu,“ řekl Bruna novinářům. 

„Platí tady zásada, která má platit před soudem, že soud zná právo. Tento soud prokázal, že právo zná,“ řekl právník. „Určité okolnosti se prokazují, ty sepíše (státní zástupce) a udělá z nich obžalobu. Často se stává, nikoli pokaždé, ale často, že soudy na to mají naprosto rozdílný názor. Mě to vůbec nepřekvapilo,“ dodal Bruna. 

V případu rozhodla soudkyně Helena Králová z Obvodního soudu pro Prahu 1. Králová v kauze rozhodovala již před rokem, kdy Nečasové uložila trestním příkazem roční podmíněný trest, Pohůnkovo stíhání zastavila a případ Kovandy a Páleníka předala ministerstvu obrany, aby ho řešilo jako kázeňské provinění. Žalobci podali proti rozhodnutím odpor a stížnosti, ohradili se také advokáti. Rozhodnutí ohledně vojáků zkoumal odvolací Městský soud v Praze, který Králové případ vrátil. Soudkyně tak nyní musela věc projednat ve veřejném hlavním líčení. 


Státní zástupce Rostislav Bajger z olomouckého vrchního státního zastupitelství navrhoval pro Nečasovou, která dnes k soudu ze zdravotních důvodů nedorazila, 3,5 roku vězení. Pro Páleníka, Kovandu a Pohůnka chtěl tresty 3,5 roku, tři roky a deset měsíců a tři roky a čtyři měsíce. Podle něj se u všech podařilo prokázat vinu, a to mimo jiné z odposlechů, z nichž údajně vyplývá, že Nagyová byla se spoluobžalovanými v častém kontaktu, probírala s nimi výsledky sledování Radky Nečasové a dávala jim pokyny. 

Čtveřice, které hrozilo za zneužití pravomoci až pětileté odnětí svobody, tvrzení žalobce odmítá. Představitelé rozvědky tvrdí, že dostali úkol „z nejvyšších míst“, aby provedli takzvané kontrasledování, tedy aby prověřili podezřelý pohyb kolem manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát. 

Kauzy Jany Nečasové: uplácení i únik informací
Zneužití vojenské tajné služby 

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes Nečasovou nepravomocně zbavil obvinění ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) ke sledování manželky premiéra Petra Nečase (ODS) a dvojice zaměstnanců z úřadu vlády. Loni v červnu byla Nečasová v této kauze uznána nepravomocným trestním příkazem vinnou a byla jí uložena roční podmínka s odkladem na čtyři roky. Nečasová se proti tomu ale odvolala. V případu, jenž vedl k pádu Nečasovy vlády, byli souzeni také bývalí šéfové VZ Ondrej Páleník a Milan Kovanda i zpravodajec Jan Pohůnek. Také je dnes soud zprostil viny.
Údajné uplácení poslanců
Spolu se svým manželem, někdejším premiérem Petrem Nečasem, je Nečasová obviněna z podílu na uplácení poslanců ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře. Ti se na podzim 2012 vzdali poslaneckého mandátu, a navzdory svým námitkám tak umožnili schválení vládního daňového balíčku, se kterým Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry. Žalobci exposlance vinili, že se mandátů vzdali za příslib lukrativních postů ve státních firmách. Podle policie premiéra k přislíbení „trafik“ navedla právě Nečasová spolu s někdejším náměstkem ministra zemědělství Romanem Bočkem. Stíhání exposlanců zrušil v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou imunitu. Letos v dubnu se stát Šnajdrovi, Fuksovi i Tluchořovi za stíhání a vazbu veřejně omluvil. Trojice dostane také statisícové odškodné.
Únik informací z BIS
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci letos v březnu podalo obžalobu v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). Podle dřívějších informací se týká Nečasové, lobbisty Iva Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal. Pražský městský soud tento týden vrátil spis žalobcům k dopracování; podle tisku proto, že vyšetřování bylo vedeno v utajeném režimu a obvinění tak neměli přístup do celého spisu. Státní zastupitelství se proti tomu ohradilo a věc bude posuzovat vrchní soud.
Údajné krácení daní 
Nečasová čelí obvinění, že nezaplatila daň z darů za téměř deset milionů korun, které dostala jako ředitelka kabinetu premiéra. Stát tak podle žalobců připravila na daních o 705.925 korun. Žalobci ji chtěli kvůli darům původně obvinit z korupce, neměli ale pro to ale dostatek důkazů. Proti obvinění z krácení daně podala Nečasová stížnost k Nejvyššímu státnímu zastupitelství. 

Údajné zneužití vojenské rozvědky je prvním z případů kolem Nagyové, který se dostal před soud. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty, k Nagyové se vyšetřovatelé dostali na základě odposlechů. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy. 

Nagyová je obviněna i z údajného uplácení poslanců funkcemi, v případu je stíhán i její manžel Nečas. Žalobci ji nedávno začali stíhat také kvůli krácení darovací daně, kterou údajně neodvedla z kabelek a šperků. Stát tak prý připravila o 705.925 korun. 

Městský soud v Praze také letos obdržel obžalobu Nagyové ohledně údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. Tento týden ji ale vrátil žalobcům k dopracování, protože údajně nemusí být utajená. Státní zastupitelství se proti postupu soudu ohradilo a věc přehodnotí pražský vrchní soud. Kauza vedla k pádu vlády, Nečas se pak s Nagyovou oženil.

Žalobci očekávají dohru

Krátce po rozsudku vyjádřil svůj údiv vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. „Předpokládám, že státní zástupce na místě podá odvolání,“ řekl deníku ECHO24.cz Ištvan. „Domníváme se, že verdikt vůbec neodpovídá shromážděným důkazům. Ty jsou podle našeho názoru jednoznačné,“ dodal. Samotné zdůvodnění rozsudku se podle zpráv ze soudní síně veřejnost nedozví. Soudkyně Králová uvedla, že ho sdělit veřejně nesmí, neboť jednání probíhalo v utajovaném režimu.

Státní zástupce Rostislav Bajger považuje rozsudek zprošťující Janu Nečasovou za nezákonný. Hlavní líčení podle něj důkazy proti obžalobě nepřineslo. Zajímá ho odůvodnění, které ale nemohlo kvůli utajovaným informacím zaznít za přítomnosti veřejnosti. „Rozsudek považujeme za nezákonný. Mohla být vyloučena veřejnost, rád bych si poslechl úvahy soudu,“ řekl Bajger novinářům. „Bude ještě druhé kolo, myslím, že to bude o něčem jiném. Zásadní změna v důkazní situaci nenastala. Jsem nespokojený. Kdo by nebyl,“ uvedl. 

Rozpaky z procesu vyjádřil i europoslanec zvolený za TOP 09 Jiří Pospíšil. „Pokud se ukáže i v odvolacím řízení, že nebyl spáchán trestný čin, je to na veřejnou debatu o parametrech státního zastupitelství, jeho pravomocích a odpovědnosti. Nechci v žádném případě volat po nějakém lynči státního zastupitelství. Vůbec ne,“ řekl někdejší ministr spravedlnosti ODS Pospíšil. „Státní zástupce má právo na svůj právní názor, a když je odlišný od právního názoru soudce, neznamená to, že je to a priori pochybení státního zástupce. U jiné osoby bych řekl i více vět, ale u rodiny Nečasových se zdržím komentáře a budu pouze konstatovat, že respektuji rozhodnutí soudu. Není to rozhodnutí pravomocné,“ dodal Jiří Pospíšil. Vyjádřil také obavu, aby aktuální verdikt neovlivnil debatu o novém zákonu o státním zastupitelství, který je podle něj potřebný.

Co se odehrávalo na úřadu vlády za Petra Nečase nebylo podle premiéra Bohuslava Sobotky v pořádku. O případném trestu v případu kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové, ale musí rozhodnout soud. „Já myslím, že to, co se odehrávalo na úřadu vlády za vlády Petra Nečase, v pořádku nebylo. Ve standardní demokracii by mělo okolí premiéra fungovat poněkud jiným způsobem, ale jestli docházelo k porušování zákona, jestli celá ta věc má trestněprávní rovinu, o tom musí rozhodnout nezávislý soud a já přirozeně rozhodnutí nezávislého soudu respektuji,“ řekl dnes Sobotka novinářům při odchodu z Lidového domu. 

K rozhodnutí soudu se vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala, podle kterého rozsudek ukázal, že osobní morální pochybení není trestným činem a ani jim být nemůže. „Stále čekáme na vysvětlení, proč se před dvěma lety konal zásah na Úřadu vlády, na jehož základě padla vláda. Rozhodnutí soudu ukazují, že zásah byl nepřiměřený a neodůvodněný. V demokratické zemi jsou takovéto praktiky nepřijatelné,“ řekl Fiala. Nyní očekává, že osobní odpovědnost vyvodí žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. 

Čtěte také: Trest pro Nagyovou: 3,5 roku, žádá žalobce

Nečasová nedorazila: zdravotní důvody. Verdikt bude v pátek

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08