Střílí po nás. Ještě že to máma neví, tweetoval islamista

Islám a Evropa

Střílí po nás. Ještě že to máma neví, tweetoval islamistaNOVÉ
Yassin Musharbash Foto: Facebook
1
Svět
Vladimír Ševela
Sdílet:

Z Německa odešlo na Blízký východ bojovat už tisíc radikálů, odhaduje expert na islamistický extremismus a německý rodák Yassin Musharbash, který před několika dny navštívil Prahu. Desetina německých džihádistů už se vrátila zpátky, ale na nebezpečný výcvik  odcházejí další. Minulý týden například vzbudil pozornost případ patnáctileté dívky ze Saska-Anhaltska, která odjela válčit do Sýrie.

Z tisícovky radikálů pocházejících z Německa, kteří odešli vést „svatou válku“ do Sýrie a dalších blízkovýchodních zemí, zahynulo v bojích už přibližně šedesát mužů a žen. Na přednášce v pražském Institutu Cevro to uvedl Yassin Musharbash. Vystudovaný arabista a politolog s jordánsko-německými kořeny nyní působí jako investigativní reportér týdeníku Die Zeit. Spolkové úřady dosud udávaly „jen“ šest set doložených německých džihádistů, kteří vyrazili na Blízký východ, podle uznávaného experta je ale skutečné číslo výrazně vyšší.

„Podle informací zpravodajských služeb pocházejí dvě třetiny radikálů z rodin imigrantů, převážně z Turecka a arabských zemí,“ dodal Musharbash. Třetina z nich jsou konvertité k islámu, obvykle ve věku od šestnácti do šestadvaceti let, i když úřady zachytily i případy šedesátníků, kteří zamířili na Blízký východ bojovat ve jménu Alláha. Dvacet procent džihádistů jsou ženy, vysokoškoláků je jen něco málo přes deset procent.

„U těch co, prošli boji a vrátili se, je pravděpodobnější, že budou trpět posttraumatickým syndromem, než že se (v Německu) stanou teroristy,“ míní Musharbash. Deset až dvacet procent navrátilců podle něj ale může představovat „vážné nebezpečí“.

Už nechodí do mešity. Je to podezřelé

Mnozí z Němců, kteří se připojí k Islámskému státu a dalším vražedným uskupením, mají záznamy v trestním rejstříku a byli v Německu vnímáni jako společenští outsideři. „Náhle získají novou identitu: jejich minulost je najednou zapomenuta, stávají se právoplatnými členy (společenství) a dostávají jednoduché odpovědi na velmi složité otázky,“ vypráví expert.

Podle průzkumu tajných služeb většina radikálů konvertovala k islámu teprve nedávno. „Jsou proto snadněji manipulovatelní. Znepokojovat bychom se měli začít spíše tehdy, když lidé do mešity chodit přestanou, než když začnou,“ prohlašuje Musharbash. „Tyhle typy se v mešitě nesdružují, často jsou odtamtud vyhozeni, protože imám jim řekne: takové řeči v mé mešitě nechci slyšet. Začnou se tedy sházet u někoho doma.“

Čtěte také: Němci soudí džihádistu zatčeného v Praze

Více než z tajných zpráv se o životě německých a dalších evropských džihádistů dá podle Musharbashe dozvědět na sociálních sítích. „Stačí tomu věnovat trochu času. Tihle lidé nejsou na internetu příliš opatrní a na otevřených fórech se tam ptají, jaké boty si mají vzít do Sýrie, kolik jako bojovníci dostanou zaplaceno a jak mají vypovídat na policii, pokud bude zatčeni,“ popisuje novinář. Některé výpovědi se blíží nechtěným anekdotám, řekl Musharbash a několik ukázek z Facebooku či Twitteru  při pražské přednášce promítl: „Stříleli po nás. Ještě že to máma neví,“ napsal jeden z evropských turistů-džihádistů. „Je tu moc násilí. Jedu domů,“ oznámil jiný.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články