iPhone, který zabránil puči. Do CNN chodí za telefon milionové nabídky

Historický videohovor

iPhone, který zabránil puči. Do CNN chodí za telefon milionové nabídkyNOVÉ
Erdogan živě na CNN Türk pomocí aplikace FaceTime na moderátorčině iPhonu Foto: Repro: Twitter/CNN Türk
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Byl to jeden z mála úsměvných momentů večera, kdy se část turecké armády pokusila o státní převrat. Prezident Recep Erdogan toho času pravděpodobně stále na dovolené se spojil s moderátorkou CNN Türk přes videohovor pomocí jejího osobního iPhonu a v živém vysílání vyzval touto netradiční cestou tureckou veřejnost k protestech proti puči v ulicích. Někteří proto tento mobil považují za jeden ze symbolů potlačení povstání a nabízejí za něj až statisíce dolarů, informuje server Middle East Eye.

Historicky nemá podobný moment pravděpodobně obdoby – vrchní představitel země prosí obyvatele, aby vyšli do ulic, pomocí videohovoru přes mobilní telefon. Konkrétně se jednalo o iPhone 6 moderátorky Hande Firatové, která ho musela v živém vysílání CNN Türk použít pro kontakt s prezidentem Recepem Erdoganem.

„Dostala jsem celou řadu gratulací a zároveň také hodně zpráv od Saúdů a dalších obyvatel jiných států zálivu, kteří chtěli můj telefon koupit,“ řekla Firatová tureckému deníku Hürriyet.

Šéfka pobočky tureckého CNN v Ankaře popsala i domlouvání detailů s asistentem Erdogana. „Chtěl to provést přes Skype, ale já ho na telefonu neměla nainstalovaný. Měla jsem jen FaceTime a řekla mu ‚Prosím, proveďme to přes tohle‘,“ vysvětlila použití aplikace pro videohovory od firmy Apple Hande Firatová.

„Když jsme si telefonovali po druhé, řekl, že jsme dělali něco přes Periscope. Já mu řekla, že to nemá cenu. Jsem zde živě ve studiu. Přepojte mi ho sem,“ dodala k okolnostem unikátního rozhovoru Firatová.

iPhone, který zabránil krveprolití

V okamžiku, kdy se Erdogan objevil na displeji moderátorčina telefonu, nebylo zcela jisté, kde se nachází. Zpráva o armádním puči ho zastihla na dovolené v jednom z tureckých letovisek, podle některých zpráv měl nasednout do letadla a letět směrem k Německu žádat o azyl. Údajný úprk ze země se ale nepotvrdil a hodiny po jeho improvizovaném projevu v CNN Türk, kde vyzýval turecký lid k vyjádření nesouhlasu s pučem, už měl dle svých prohlášení zemi opět v rukou.

„Tento iPhone zachránil celý národ a zabránil krveprolití,“ zněla jedna z nabídek saúdského podnikatele Abu Rakana, který za tento telefon chtěl dát milion saúdských rijálů (asi 6,5 milionu korun). „Koupím ho a nechám ho vystavit v Saúdském národním muzeu, aby si Arabové uvědomili důsledky revolucí a bitev.“

Turecká moderátorka zatím prý na žádnou za nabídek, které se často pohybovaly v podobných sférách, neodpověděla. Někteří diskutující pak Erdoganovi připomínají jeho nekompromisní přístup k sociálním sítím během protestů v parku Gezi před třemi lety. Twitter, Facebook nebo Youtube, které na střídačku vypínal, nazýval „nejhorší hrozbou společnosti“.

Tato hrozba mu, jak se zdá, nyní pomohla udržet pozici tureckého prezidenta. Potlačení puče, který mnozí nazývají pučem na oko nebo přímo na objednávku prezidenta Erdogana, mu de facto zajistila upevnění moci a možnost více zasahovat proti opozičníkům a obecně odpůrců Erdoganova režimu, kdy došlo k deseti tisícům zatčení, na 20 tisíc lidí přišlo o své pracovní licence a zavřeny byly na jeho příkaz i stovky škol.

Čtěte také: Sultán Erdogan zahájil nerušenou cestu k islamizaci Turecka

Erdogan: Ve vazbě je kvůli pokusu o puč přes 10 000 lidí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články