3 Bezpečnostní opatření u Zemana

Schwarzenberg: Hrad je podělaný z trenýrek, připomíná pevnost

, NOVÉ

Zatímco bývalí prezidenti Masaryk a Havel se snažili o to, aby byl Pražský hrad co nejvíce otevřený, za vlády prezidenta Miloše Zemana připomíná spíše „obléhanou pevnost“. Po poslední návštěvě Hradu to napsal čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Zároveň naznačuje, že údajné uzavírání Hradu souvisí s akcí skupiny Ztohoven, která tam loni na podzim na protest proti Zemanovi vyvěsila rudé trenýrky.

„Včera jsem se chtěl podívat na Pražský hrad a opravdu mě něco zarazilo,“ napsal Schwarzenberg na svůj Facebook. „Zátarasy, jako kdyby se na Hrad chystal útok tanků, osobní kontroly, krátce a dobře, Hrad je opět uzavřen a vypadá opravdu jako obléhaná pevnost, nikoliv jako otevřené sídlo hlavy státu, jak jsme to zažívali v posledních pětadvaceti letech.“

Zemanovo chování podle něj ostře kontrastuje s otevřeností některých bývalých představitelů státu. ‚Kníže‘ zmiňuje například císaře Františka Josefa I., který jezdil po Vídni v otevřeném kočáře. V otevřených autech i kočárech pak podle Schwarzenberga jezdíval i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Nejinak tomu bylo i v případě Václava Havla, který podle bývalého ministra zahraničí usiloval o to, aby „Hrad byl co nejdříve otevřený, co nejvíce přístupný, aby to byla opravdu součást centra Prahy, místo vlídnosti a přátelství.“

Teď je ale podle Schwarzenberga všechno jinak a Česká republika se „velmi rychle vrací do minulosti, ovšem pouze nedávné“.

Čestný předseda TOP 09 se pozastavil i nad příčinou údajné Zemanovy uzavřenosti. „V životě jsem několikrát viděl, že spodky, nebo jak se dneska říká trenky, byly podělány strachem. Ale nikdy jsem ještě neviděl, že by někdo byl naopak podělán strachem ze spodků či trenek a z tohoto důvodu opevnil své sídlo. Zvláštní to doba a zvláštní to lidé dnes na Hradě,“ uzavřel Schwarzenberg.

Včera jsem se chtěl podívat na Pražský hrad a opravdu mě něco zarazilo. Zátarasy, jako kdyby se na Hrad chystal útok...

Zveřejnil(a) Karel Schwarzenberg dne 7. březen 2016

Bývalý šéf české diplomacie tím zřejmě odkazoval na akci diverzně-umělecké skupiny Ztohoven, která nad Pražským hradem loni na konci září vyvěsila rudé trenýrky, jimiž nahradila prezidentskou zástavu. Členové skupiny v prohlášení uvedli, že svou akcí protestují proti chování prezidenta Zemana, který se podle nich „nestydí vůbec za nic“. Prezident Zeman na jejich akci reagoval personálními změnami a posílením bezpečnostních prvků na Hradě.

Čtěte také: Nad Hradem zavlály rudé trenky. Na protest proti Zemanovi

Obrat. Policie obvinila Ztohoven kvůli trenýrkám na Hradě

,

Hesla: , , , ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.