‚Merkelová chtěla otevřít Německo už dřív, ale nemohla o tom mluvit‘

NOVÝ SPECIÁL TÝDENÍKU ECHO

‚Merkelová chtěla otevřít Německo už dřív, ale nemohla o tom mluvit‘30 NEJLEPŠÍCH ROZHOVORŮ 1
Svět
Daniel Kaiser
Sdílet:

Po citelných ztrátách křesťanských demokratů ve všech třech zemských parlamentech, do nichž se v Německu v půlce března volilo, předsedkyně CDU a kancléřka Angela Merkelová trvá na tom, že nemá důvod „měnit kurz“ – tedy že vůči migrantům z třetího světa její Německo, a pokud možno celá EU zůstanou otevřené. Co může být za touto sveřepostí, vysvětluje insider – podnikatel, hoteliér, zámecký pán a hostitel loňské schůzky G7 v Alpách Dieter Müller-Elmau.

„Merkelová ví, že bez přistěhovalectví neudržíme německý úspěch a že musíme být racionální a humánní současně. Racionální, to bude muset být přistěhovalecký zákon, jaký má například Kanada, humánní znamená nezavírat oči před válkou v Sýrii, situací na Blízkém východě. Donedávna jsme v tom nechávali máchat se Turecko, Libanon, Jordánsko samotné. Nepomáhali jsme dokonce ani uvnitř EU, nepomohli jsme Itálii, Řecku, což je ostuda nás, zbytku EU. Myslím, že tento hanebný kurz právě na základě loňské krize Merkelová zkouší změnit. Já jsem měl štěstí s ní o celé věci dosti podrobně diskutovat v předvečer summitu G7 u nás na zámku, který se konal tři měsíce před jejím budapešťským rozhodnutím. Už v Elmau nám bylo všem jasné, co se dává do pohybu, vlastně jsme už tenkrát celou dobu nemluvili o ničem jiném než o uprchlické krizi. Merkelová řekla: Přijdou miliony lidí, musíme pro ně stavět města, musíme se připravit na ohromnou vlnu. Ale nemohla s tím ještě jít na veřejnost.“

Proč ne?

To by pro politika byl rozsudek smrti. Politik je někdo, kdo řeší problémy, ale nemůže vypadat jako ten, kdo je vytváří. Rozumíte?

Rozumím vám správně, že Merkelová chce té uprchlické krize využít k prosazení představy, kterou už měla?

Určitě. Může se stát, že se to nepovede, ani ona si není jistá úspěchem. Ale jestli se jí povede skrze tuto krizi prosadit v Německu racionální přistěhovalecký zákon – a dnes už je o něm víceméně konsensus –, bude to nebetyčný úspěch. Po 120 letech dějin Německa jako homogenního kolektivu, národní pospolitosti se posuneme k otevřené společnosti. Software je stejný bez ohledu na národnost ve fotbale, v medicíně, v přírodních vědách, při výrobě aut, kam se podíváte. Národní řešení už dnes nejsou konkurenceschopná. To je její základní myšlenka.

Na podzim se spekulovalo o ministru financí Wolfgangu Schäublem, že může Merkelovou ve straně a ve vládě ohrozit. Nestalo se. Proč?

Schäuble už by na to ani neměl energii. Nebo Seehofer (předseda bavorské CSU – pozn red.). Merkelová nic nesnáší tak jako netrpělivé chlapy. Seehofer je netrpělivý. Ona má trpělivosti dost. Ví, že řešení se najde v malých krůčcích, ví, že pokud se nepodaří najít řešení ochrany vnějších hranic EU na tomto summitu, bude po něm následovat další summit. A po něm ještě další summit. I když třeba dneska to vypadá, že je v Evropě izolovaná, je to politička s nejdelším dechem.

Celý rozhovor najdete v novém speciálu Týdeníku Echo 30 ROZHOVORŮ, který si můžete objednat zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články