NOVÉ

Objevitel DNA prodal svou Nobelovu cenu. Koupil ji nejbohatší Rus

Nezvyklá dražba

Medaili laureáta Nobelovy ceny Jamese Watsona, kterou minulý čtvrtek šestaosmdesátiletý vědec prodal na aukci v New Yorku za 4,1 milionu dolarů (přes 92 milionů Kč), koupil nejbohatší Rus Ališer Usmanov. Oznámil to dnes v Moskvě oligarchův tiskový mluvčí. Usmanov prý hodlá Watsonovi medaili vrátit.

Američan Watson získal Nobelovu cenu za lékařství v roce 1962 jako spoluobjevitel struktury DNA. Většinu sumy získané v aukci hodlá věnovat vzdělávacím institucím, aby podpořil další vědecké objevy. Dražba probíhala telefonicky a po započtení aukční marže za trofej Usmanov nakonec zaplatil 4,76 milionu dolarů. Aukční síň Christie's přitom očekávala, že plaketa s portrétem Alfreda Nobela vynese nanejvýš 3,5 milionu dolarů.

„Považuji za nepřípustnou situaci, kdy vynikající vědec musí prodat vyznamenání, jež získal ze své objevy,“ uvedl v tiskovém prohlášení Usmanov. „James Watson je jedním z největších biologů v dějinách lidstva a cena za objev struktury DNA musí patřit jemu,“ uvedl Usmanov s tím, že peníze získané za prodej může Watson použít k vědeckým účelům podle svého uvážení.

Jednašedesátiletý Usmanov, ruský magnát uzbeckého původu, kontroluje podle časopisu Forbes obchodní impérium v hodnotě 18,6 miliardy dolarů (415 miliard korun). Ve světovém žebříčku miliardářů mu patří 34. příčka. K jeho aktivům patří průmyslový konglomerát Metalloinvest, vydavatelství Kommersant či telefonní operátor MegaFon, druhý největší v Rusku. Je podílníkem anglického fotbalového klubu Arsenal, šéfem Mezinárodní šermířské federace FIE a uznávaným mecenášem.

Čtěte také: Manželé zkoumali mozek. Teď mají Nobelovu cenu

Přejít na diskusi