Chovanec jde do boje proti omezení zbraní. Přinesl si je i do sněmovny

Evropská směrnice o zbraních

Chovanec jde do boje proti omezení zbraní. Přinesl si je i do sněmovnyAKTUALIZUJEME 3
Domov
Echo24
Sdílet:

Nezvyklé divadlo se odehrálo na půdě Poslanecké sněmovny. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nechal v atriu sněmovny předvést zbraně, na které se vztahuje nová směrnice evropské unie. Chtěl tím demonstrovat, že omezení zásobníků je nesmyslné. Navrhl proto změnu ústavního zákona, aby bylo možné směrnici obejít. Návrh prošel prvním čtením.

Milan Chovanec přinesl pro ukázku do Poslanecké sněmovny zbraně, byly to však ale pouze nefunkční makety. Hned na úvod upozornil, že nejde o usnadnění přístupu ke zbraním. „Máme velice dobré zákony, jedny z nejlepších v Evropě, jestli ne vůbec nejlepší, které umožňují českých občanům držet zbraň za jasně daných podmínek a na tom se nic nezmění. Jde o to, aby čeští občané měli ústavní princip držet zbraň a mohli se za daných podmínek, za daných okolností a pravidel zapojit do bezpečnosti své vlastní země. My v těch lidech vidíme partnery,“ uvedl Chovanec.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Názornou ukázku o nesmyslnosti regulace zásobníků předvedl Jan Bartošek z odboru bezpečnosti a prevence kriminality ministerstva vnitra. Na maketě demonstroval, jak se podle evropské směrnice výměnou dlouhého zásobníku za krátký stane ze zakázané zbraně zbraň povolená. Předvedl také, jak lze snadno spojit více malých zásobníků. Kapacita nábojů by pak byla dokonce větší, než u dlouhého zásobníku.

Milan Chovanec chce dát lidem možnost za určitých podmínek zbraň použít při obraně státu. V případě úspěchu počítá se zavedením rezervistů, na které by se omezení nevztahovala.

Sněmovna ústavní novelu o legálních zbraních nakonec podpořila v prvním čtení. Nyní ho bude projednávat ústavně-právní výbor a bezpečnostní výbor. Díky zkrácení legislativních lhůt by dolní komora mohla předlohu schvalovat už v červnu, podle kritiků je zbytečná. Aby platila, musela by se pro ni v obou parlamentních komorách vyslovit třípětinová většina.

Předseda výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD) upozornil na to, že novela není namířena přímo proti evropské směrnici. „Novela je připravována tak, abychom mohli naopak využít veškeré všech možností, které nám tato směrnice dává, včetně výjimek pro české občany,” uvedl Váňa.

Roman Váňa také uvedl, že by Češi měli mít možnost se do obrany zapojit. „Já bych chtěl říci, že ten trend v ČR je trošku jiný, než ve zbytku Evropy. My říkáme naopak, obyvatelé by se měli podílet na obraně své země,“ dodal Váňa.

Další ze spoluautorek Jana Černochová (ODS) označila za nesmysly informace, že díky předloze by vznikaly nekontrolované domobrany nebo že lidé budou brát spravedlnost do svých rukou. Podle Zdeňka Ondráčka (KSČM) je navrhovaný zákon legální opatření, jak směrnici nezačlenit do českých zákonů.

Za předvolební populismus pokládá návrh předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, byť tato strana podle něho s evropskou směrnicí nesouhlasí. Za nesmyslné označil Kalousek tvrzení, že evropský předpis je odzbrojovací. „Zasahovat kvůli tomu do ústavy je nesmysl ještě větší,“ řekl. Souhlasili s ním například ministr obrany Martin Stropnický a Ivan Pilný (oba ANO). „Pokud chce někdo bránit republiky, máme aktivní zálohy. Zákon je zbytečný,“ uvedl Pilný. Stropnický chce záležitost řešit brannými spolky.

Ke kritikům se přidal Ivan Gabal (KDU-ČSL). „Máme ohýbat českou ústavu kvůli tomu, že chceme podlézt laťku jedné evropské směrnice?,“ tázal se.

Cílem novely, jak píší autoři z řad ČSSD, ANO, KSČM a ODS, není zakotvení držení zbraní jako základního práva. Lidé by mohli převzít bezpečnostní povinnosti ve větším rozsahu, než mohou být uloženy všem. Česko by výslovně uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování jeho bezpečnosti.

Ústavní předloha konkrétně uvádí, že čeští občané mají právo nabývat, držet a nosit zbraně k naplňování úkolů při zajišťování bezpečnosti státu. Podmínky a omezení tohoto práva může přinést běžný zákon, „je-li to nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, veřejného pořádku a bezpečnosti, životů a zdraví nebo pro předcházení trestným činům“.

Předkladatelé zdůrazňují, že novela nevybízí k hromadnému ozbrojování občanů a ani nemá vést ke zvýšení počtu případů reálného použití zbraně. Stát by se předlohou podle nich přihlásil ke spolupráci s legálními držiteli zbraní. Za příklad dávají autoři mimo jiné obranu proti teroristům.

Nynější zákonné podmínky pro držení zbraní by platit nepřestaly. Z důvodové zprávy vyplývá, že v budoucnu by Česko mělo dvě zákonné úpravy držení zbraní. Jeden zákon by se týkal zbraní například pro lov, sport, sběratelství a čistě soukromé využití, jenž by celkově přejímal evropskou směrnici. Druhý zákon by navazoval na nynější úpravu ústavního zákona a zakotvil by práva a povinnosti osob v nabývání, držení a nošení pro potřeby a výkon státní správy.

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. V Česku se proti ní vzedmula vlna odporu. Směrnici obhajoval Milan Chovanec a podle kterého si Češi poloautomatické zbraně, kterých se omezení týká, zamilovali.

Čtěte také:

Vláda se chystá žalovat Brusel kvůli zbraňové směrnici EU

České zbraně proti teroru. Francouzská elitní jednotka koupí české pušky

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články