Muž, který udělal z Bakaly miliardáře

Muž, který udělal z Bakaly miliardáře 1
Týdeník
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Když něco končí, je užitečné si připomenout, jak to celé začalo. Angažmá finančníka Zdeňka Bakaly spěje k bankrotu, přinejmenším řízenému, jemuž se odborně říká restrukturalizace dluhů. Fakticky to znamená, že věřitelé, kteří společnosti New World Resources, jíž Bakala vymyslel jako naleštěnou světáckou ovládací skořápku pro OKD, půjčili 20 miliard korun, dostanou zpátky jen zlomek svých peněz. A akcionáři, kteří si v lepších časech za 600 korun za kus pořizovali cenné papíry NWR, jenž dnes nestojí ani tři koruny, budou ještě obětí nuceného znehodnocení svých podílů. Ministr průmyslu Jan Mládek už připravuje opětovné zestátnění OKD, pro případ, že se Bakala a spol. s věřiteli nedohodnou.

Zdeňka Bakalu už jsme si za těch deset let zvykli vnímat jako jednoho ze tří nejbohatších Čechů (spolu s Petrem Kellnerem a Andrejem Babišem). Miliardářem se stal jedinou zlatou ranou – tou bylo OKD, dnes továrna na miliardové ztráty. Žádný byznys před ani po OKD mu už nikdy miliardy nevynesl.

Přes pražské salony ke zlaté ráně

Začátkem 90. let přijíždí Zdeněk Bakala do Prahy s atraktivní vizitkou investičního bankéře CS First Boston. Krátce po příjezdu ho uvede do společenských a politických kruhů Pedro Pick. Absolvent Harvardovy a Cornellovy univerzity, který se po roce 1989 vrátil z exilu ve Venezuele, si rychle vytváří kontakty. A Bakala se od něj stejně rychle učí, jak propojovat politiku s byznysem a intelektuálními kruhy. V roce 1994 zakládá první českou investiční banku Patria Finance, jíž projde řada známých českých ekonomů. Stává se symbolem politického podnikatele. Stát je pro Patrii jedním z hlavních klientů. Bakalova firma radí při privatizacích a důležitých obchodech. Dostává se do blízkosti Václava Havla a Karla Schwarzenberga. S tím ho spojuje nejen osobní přátelství. Schwarzenberg sedí v dozorčí radě Bakalovy Patrie a hlavně společně privatizují od Klausovy vlády karlovarskou Becherovku, přestože nenabídnou nejvyšší cenu.

Bakala se ale v té chvíli rozvádí a musí z utržených peněz vyplatit svou americkou exmanželku. Patria z něj dělá dolarového milionáře, zatím...

V roce 2000 prodává Bakala Patrii belgické KBC. Oficiálně nikdy nezveřejnil, kolik mu za ni Belgičané zaplatili. Mezi investory se mluví asi o 1,2 miliardy korun. Bakala se ale v té chvíli rozvádí a musí z utržených peněz vyplatit svou americkou exmanželku. Patria z něj dělá dolarového milionáře, k miliardáři má ještě daleko.

Tím se oficiálně stává v roce 2004, když si od bílých koňů z Karbon Investu, tehdy trestně stíhaných, později u soudu osvobozených uhlobaronů Viktora Koláčka a Petra Otavy pořizuje OKD. Poté, co Zdeněk Bakala letos konečně otevřeně přiznal, že pánové z Karbonu nakupovali tehdy od státu menšinový podíl, o jehož cenu se dodnes vede ostrý politický střet, pro něj, zůstává v celém příběhu zrodu miliardáře veřejně neznámé to, jak se ke zlaté ráně vlastně dostal.

Z Kozí do Lípy

Tím, kdo dává Bakalovi tip na životní obchod a také se díky němu stane miliardářem, je Jonathan Zimmerman. Americký právník, který absolvoval Harvardovu univerzitu jedním z nejlepší výsledků, přichází do Prahy v roce 1992. V neprošlapaném terénu devadesátých let nabízí cenné právní a investiční rady. Kromě toho pracuje jako lektor angličtiny na ekonomickém institutu CERGE-EI, který v Praze zakládá Jan Švejnar.

Zimmermanova manželka Anne Feeley zakládá v roce 1997 jednu z prvních pekáren s kavárnou v americkém stylu Bakeshop v Kozí ulici. Ve své době je to oblíbené místo schůzek pražských Američanů a finančně akademické komunity, která se kolem nich točí. Jonathan Zimmerman poznává tehdejšího konzultanta americké investiční banky právě v této komunitě. Je to doba, kdy Zdeněk Bakala pořádá ve svém bytě v Praze-Bubenči vyhlášené večírky, na nichž se scházejí finančníci, konzultanti, právníci a postupně přibývají i návštěvníci s vazbami na politiku a pražské kulturní a intelektuální kruhy.

Z Lípy se stává mozkové centrum kritiky klausovské éry. Odsud sbírají inspiraci pro kritické útoky na transformaci od Havlova rudolfínského projevu z roku 1997, přes Dřevíčskou výzvu o rok později až po Impuls 99.

Tehdy se především díky Janu Švejnarovi a Karlu Schwarzenbergovi Bakala dostává čím dál blíž k Václavu Havlovi. Švejnar je pro tehdejšího prezidenta důležitý člověk, s nímž probírá ekonomiku. Spolu s Pedro Pickem stojí Bakala u vzniku diskusního fóra Lípa, kde se scházejí známí finančníci, politici a intelektuálové. Z ní se stává mozkové centrum kritiky klausovské éry. Odsud sbírají inspiraci pro kritické útoky na transformaci od Havlova rudolfínského projevu z roku 1997, přes Dřevíčskou výzvu o rok později až po Impuls 99.

Po pádu Klausovy vlády nabízí Václav Havel Janu Švejnarovi, aby se stal premiérem úřednického kabinetu. Majitel amerického pasu Švejnar ještě tehdy nemá vyřízené české občanství, čímž Havlův plán padá a ministerským předsedou se stává bývalý guvernér České národní banky Josef Tošovský. V té době Bakala pro svou stínovou roli v kruzích mezi politikou a byznysem dostává přezdívku „loutkař“.

Uši Jonathana Zimmermana

V roce 2003 začínají tehdejší majitelé OKD Viktor Koláček a Petr Otava, obvinění za jejich divokou privatizaci v roce 1998, shánět kupce. Doly si pořídili stejným stylem jako ve Švýcarsku odsouzení majitelé Mostecké uhelné, český soud je ale shledal nevinnými. Tehdy však mají dojem, že jsou v ohrožení. Proto se v dohledné době chtějí zbavit byznysu, při němž se vždy budou muset dohadovat s politiky. Vláda Vladimíra Špidly už připravuje prodej zbývajícího státního podílu. Otava s Koláčkem hledají kupce i přes právní kancelář Vladimíry Glatzové. Tam zprávu, že by mohly být OKD k mání, vyslechne Jonathan Zimmerman, který s kanceláří spolupracoval.

Když o OKD řekne Zdeňku Bakalovi, nadchne ho. Investiční bankéř, sledující, jak ceny surovin letí vzhůru, vycítí životní obchod. S Zimmermanem se hned pouštějí do jeho realizace. Jestli Bakala něčemu opravdu rozumí, jsou to finanční trhy. V tomto případě nechce hrát jen roli zprostředkovatele obchodu. Dá dohromady skupinu vesměs zahraničních investorů, strukturu společností, v níž se postupně protáčejí výhradně anglická jména Charles Capital nebo RPG, a začnou s Otavou a Koláčkem vyjednávat o nákupu OKD. Jonathan Zimmerman sedí ve statutárních orgánech všech firem, přes něž se postupně OKD přesouvá. V Karbon Investu, Charles Capital, RPG Industries, BXR Partners.

Bakala se neúčastní privatizace přímo, ale ze všech jeho tehdejších výroků je zřejmé, že Otava s Koláčkem nakupují pro něj

Původní majitelé dolů Otava s Koláčkem mezitím usilují o nákup zbývajícího státního podílu. Privatizace se protahuje skoro rok a cena postupně stoupá z 1,2 až na 4,1 miliardy korun. V říjnu 2004 vláda Vladimíra Špidly s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou doly prodává. Šest dní na to vystupuje Zdeněk Bakala a oznamuje, že je novým majitelem OKD. Otevřeně přiznává, že obchod chystal s původními majiteli rok.

Bakala se neúčastní privatizace přímo, ale ze všech jeho tehdejších výroků je zřejmé, že Otava s Koláčkem nakupují pro něj. Právě kvůli obchodu se Špidlovou vládou rozjel miliardář v roce 2012 spor s tehdejším premiérem Petrem Nečasem. Bakala se dožadoval po předsedovi ODS omluvy za to, že výrokem o účasti v privatizaci zasáhl do jeho osobnostních práv. Zdeněk Bakala nikdy nezveřejnil, za kolik k OKD přišel. Podle dostupných informací dal za doly 10 miliard.

Stovky milionů za dobrý tip

Jonathan Zimmerman získává za svůj tip a právní rady výnosný podíl v NWR. Zdeněk Bakala s výjimkou svého společníka Petera Kadase nikdy jména ostatních partnerů neodhaloval. Neodpověděl ani na dotaz Týdeníku ECHO, kolik Zimmermanovi za tip na zlatou ránu dal.

Jonathan Zimmerman se pár let na to podílu v dolech zbavuje. Podle dobře informovaných zdrojů mu to vynáší přinejmenším stovky milionů korun. Odchází z Prahy do Londýna, protože jeho ženě v té době objeví velmi agresivní zhoubný nádor na mozku. Anne Feeley mu s obdivuhodnou tvrdošíjností vzdoruje. Rozjíždí nadnárodní charitu na podporu onkologické léčby. Ukazuje, že i s tak závažnou nemocí může být člověk velmi aktivní. Běhá půlmaratony. A v roce 2010 se vydá na 6 tisíc kilometrů dlouhou cyklistickou pouť ze San Franciska do Washingtonu. Trénovat začala hned poté, co ji po operaci mozku propustili z nemocnice. Pouť vynese na charitu tři miliony dolarů. Nejčtenější britský list Daily Mail ji uvádí jako úctyhodný případ člověka, který si díky silné vůli dokázal o roky prodloužit život, i když původní diagnóza věštila pár měsíců. Anne Feeley prohrává souboj s rakovinou 14. listopadu 2012. Deník pro anglicky mluvící komunitu Prague Post jí věnuje obsáhly nekrolog.

Jonathan Zimmernan vystupuje z Bakalovy firmy BXR Partners, opouští i své další české společnosti a žije jako právník rentiér v Londýně. Bakalovi vynáší OKD jako třetinovému vlastníkovi přes 60 miliard korun (41 emise akcií, 17 miliard podíl na ziscích, 4 miliardy podíl z dividend z hornických bytů). K tomu je potřeba připočíst 20 miliard dluhů, které na OKD uvalil. On a jeho partner Peter Kadas jsou připraveni vrátit při „restrukturalizaci dluhů“ do firmy 5 miliard korun.

Dnes dva nejbohatší miliardáři Petr Kellner a Andres Babiš dávali své podnikatelské skupiny dohromady systematickou expanzí. O legalitě, legitimitě a etice při pořizování prvotního kapitálu se dá dlouze diskutovat. Miliardáře z nich ale dělaly série obchodů, nákupy firem, expanze za hranice, své firmy skutečně řídí. Zdeněk Bakala dal všechno na jednu zlatou ránu. Je to příběh o síle sociálního kapitálu, kdy dokážete najít a okouzlit dost lidí, kteří vám svěří miliardy.

Sdílet:

Hlavní zprávy