Gabriel: Integrace běženců si žádá tisíce policistů, učitelů a miliardy eur

Uprchlická krize

Gabriel: Integrace běženců si žádá tisíce policistů, učitelů a miliardy eurNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německo ještě s integrací běženců do společnosti nezačalo, zatím se staralo jen o zajištění ubytování pro ně. Integrace bude úkol na desetiletí, vyžádá si zaměstnání tisíců policistů a učitelů a bude znamenat náklady v řádu miliard eur. Prohlásil to německý vicekancléř Sigmar Gabriel. Vyzval také k omezení počtu přicházejících běženců. Vládní konzervativci navrhují zařadit některé severoafrické státy mezi bezpečné země, jejichž občané by prakticky neměli možnost získávat v Německu politický azyl.

„Veškerá finanční síla, kterou jsme dosud vynaložili, šla na zajištění ubytování běženců, aby se z nich nestávali bezdomovci. Pokud jde o integraci, stojíme teprve na začátku,“ řekl Gabriel. Podle odhadů mnichovského institutu Ifo loni vydalo Německo ze státního rozpočtu a z prostředků spolkových zemí a obcí na péči o uprchlíky až 20 miliard eur (540 miliard Kč).

Integrace běženců si podle Gabriela vyžádá dodatečné náklady. „Budeme potřebovat přijmout nových 9000 policistů, 25.000 nových učitelů, 15.000 nových vychovatelů. Budeme muset zdvojnásobit výstavbu nových bytů, tak aby jich bylo zprovozněno nejméně 400.000 ročně,“ řekl vicekancléř. „Náklady, které jsou nutné pro tento integrační program, se pohybují kolem pěti miliard eur (135 miliard Kč) ročně,“ dodal.

Vyzval také k omezení počtu uprchlíků, kteří do Německa přicházejí. „Nejde o to, aby se Německo uzavřelo před světem. Pokud však máme splnit úkol integrovat běžence, nesmíme si dělat iluze o tom, co je v rámci integrace proveditelné,“ řekl s tím, že země nemůže každý rok přijmout přes milion lidí, jako tomu bylo loni.

Gabriel se vyslovil pro zachování kontrol na německých hranicích, dokud se nepodaří zajistit bezpečnost vnější hranice schengenského prostoru. „Nikdo v Evropě nemůže dlouhodobě udržet otevřené národní hranice, když vnější hranice je děravá jako švýcarský sýr,“ řekl.

Politici Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové dnes podle agentury Reuters podpořili návrh zařadit mezi takzvané bezpečné země Maroko, Alžírsko a Tunisko. Mluvčí vlády Steffen Seibert předtím řekl, že Berlín chce debatovat s ostatními státy Evropské unie o možnosti označit Maroko a Alžírsko za bezpečné země. Podle německých konzervativních politiků jde o země, které sužují nepokoje, nikoli ale skutečné ozbrojené konflikty.

Zařazení severoafrických zemí mezi bezpečné státy by také snížilo přiliv uprchlíků z této oblasti a zároveň by usnadnilo jejich vyhošťování, řekl generální tajemník CDU Peter Tauber po dnešním jednání s čelnými představiteli strany.

Padesát z 310 poslanců konzervativní unie podle informací agentury DPA podepsalo dopis kritizující dosavadní vstřícnou uprchlickou politiku Merkelové. „Čelíme přetěžování naší země,“ stojí prý v dopise, který by Merkelová měla dostat v úterý. Poslanec Wolgang Bosbach miulý týden uváděl, že proti migrační politice kancléřky Merkelové se staví asi třetina členů společného poslaneckého klubu Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Křesťanskosociální unie (CSU).

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články