Babiš by měl vybírat daně u svých firem a neotravovat živnostníky

Babiš by měl vybírat daně u svých firem a neotravovat živnostníky
Pokladna - ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Politická aréna
Michael Pánek
Sdílet:

Výsledky elektronické evidence tržeb (EET), kterou kdysi protlačil silou parlamentem ministr financí Andrej Babiš, jsou tristní. Výběr daní se po odečtení vlivu ekonomického růstu nezvýšil, zato však mnozí drobní podnikatelé se rozhodli ukončit svoji živnost. Takže na mnohých vesnicích skončí hospody, protože mnozí hostinští a často starší lidé si nemohou dovolit pořídit si drahý přístroj s tiskárnou, měsíčně pak platit za internet, software, aktualizace a opravy.

Ti lidé si za těch pár piv, co vytočí, vydělají málo peněz a jednoduše si nesmysl zvaný EET nemohou dovolit. A proto svůj podnik zavřou. Pro místní lidi je to často jediná možnost, kde se scházet, popovídat si, být zkrátka ve společnosti a o tu nyní přijdou. A jestliže hostinský nenajde novou práci, a v některých venkovských oblastech je to i v současné době problém, tak půjde na Úřad práce a přihlásí se jako nezaměstnaný. Stát mu tak bude vyplácet podporu v nezaměstnanosti, sociální a zdravotní pojištění, a případně i sociální dávky.

Jenomže, i kdyby si EET venkovský hospodský pořídil, tak jeho přínos bude sporný. Myslím si, že stát by měl drobné živnostníky podporovat a ne jim házet klacky pod nohy v podobě EET a dalších omezení. Podnikání by mělo být jednoduché a nemělo by zájemce odrazovat složitou byrokratickou procedurou. Jedním z faktorů, které také vedou některé živnostníky k ukončení činnosti, je hranice, při které se podnikatel stává plátcem DPH. Řada z nich je pak nucena odvádět DPH, i když firma prodělává. Myslím si, že by tato hranice měla být zvýšena na minimálně dva miliony korun.  

Velké daně jsou u velkých firem. Pokud by tedy stát chtěl zlepšit výběr daní, tak by se měl věnovat spíše velkým hráčům a ne drobným živnostníkům. Když se například podíváme na jednu z mnoha firem Andreje Babiše, zjistíme, že zde je daleko větší prostor pro lepší výběr daní.

Babišův PREOL se v posledních třech  letech stal jedním z hlavních dodavatelů bionafty pro Čepro, které je ovládané ministerstvem financí. Tržby PREOLU dosáhly v roce 2015 výše 6,4 miliardy korun. Na dani z příjmu ovšem PREOL odvedl státu pouhých 363 000 Kč. Pokud provedeme jednoduché srovnání s vesnickou hospodou, jejíž roční tržby budou 320 000 Kč, pak by podle daňového modelu Babišova PREOLU měla hospoda odvést na dani z příjmu pouhých 18 Kč. Neměla by se Finanční správa a ministerstvo financí zaměřit spíše na takového firmy? Měla! Ale to by ji nesměl řídit majitel těchto firem.

Sdílet:

Hlavní zprávy