Litva radí obyvatelům, co dělat při válce či okupaci

Strach z agrese

Litva radí obyvatelům, co dělat při válce či okupaciNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Litva v kontextu mezinárodní situace nenechává nic náhodě. Pro své občany vydala příručku, jak se chovat při případné okupaci země nebo při vojenském konfliktu, uvádí Rádio Svobodná Evropa. Ač výslovně nejmenuje Rusko, je zřejmé, proti komu je publikace namířena.

„Nezapomeňte, že máte pouze jediný cíl - přežít,“ píše se v téměř stostránkové publikaci s názvem „Jak se chovat v extrémních situacích nebo v případě války“, kterou nechalo vypracovat ministerstvo obrany.

Lidé v manuálu například naleznou rady, jak přeměnit své sklepy v protibombové úkryty nebo jak se chovat, když jim do domu vniknou cizí vojáci.

Vedle ozbrojeného konfliktu počítá publikace i s možností okupace. Obyvatelé zde najdou podrobné instrukce k účinné občanské neposlušnosti v podobě stávek, blokád, dezinformačních kampaní nebo organizací kyberútoku proti nepříteli.

Příručka výslovně není zaměřená proti Rusku, evidentně však odkazuje na současnou situaci na Ukrajině, například při zmínce o takzvané „hybridní válce“. „Občané, kteří si všimnou neznámých nebo neoznačených armádních skupin, by měli takovou informaci neprodleně nahlásit úřadům.“

Čtěte také: Čtveřice států EU vyzvala k obraně před ruskou propagandou

Ač je Litva členem Severoatlantické aliance, je na ní znát nervozita z Putinova režimu. „Když Rusko začalo se svou agresí na Ukrajině, naši litevští občané porozuměli, že náš soused není přátelský,“ řekl litevský ministr obrany Juozas Olekas pro Reuters. Ministr kromě Ukrajiny poukázal také na Gruzii, která po válce s Ruskem v roce 2008 ztratila území ve prospěch proruských separatistů. Podle něj se takový scénář nedá vyloučit ani v jeho zemi.

Příručka nyní putuje do knihoven, úřadu a středních škol. Lidé si ji také mohou stáhnout na webových stránkách ministerstva obrany. 

Čtěte také: Litva má euro. Poslední dozvuk studené války

Sdílet:

Hlavní zprávy