Přišli jako děti. V 18 letech deportuje Británie uprchlíky zpět

Teenageři žádající o azyl

Přišli jako děti. V 18 letech deportuje Británie uprchlíky zpětNOVÉ
Mladý běženec v táboře Džungle v Calais. Foto: Foto: UNHCR/F.Scoppa
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Velká Británie posílá zpět do válkou zmítaných zemí teenagery žádající o azyl. Britské ministerstvo vnitra přiznalo, že v posledních devíti letech deportovalo do zemí, které jsou částečně kontrolovány Talibanem a Islámským státem, na tisíce mladých žadatelů o azyl. Britský The Independent píše, že k tomu dochází navzdory mnohaletým pobytům těchto uprchlíků v Británii a jejich integraci.

Od roku 2007 do roku 2015 Británie deportovala přesně 2 748 mladých lidí. 2 018 z nich bylo posláno zpět do Afghánistánu, 657 do Iráku, 68 do Íránu, 4 do Libye a jeden do Sýrie. Ti všichni na britské ostrovy přišli jako děti bez doprovodu rodičů, vyrostli zde, dospěli, získali vzdělání a v neposlední řadě si tu našli přátele, partnery. Ovšem v okamžiku, kdy dosáhli 18. roku života, byli posláni zpět do zemí, ze kterých utekli.

Dětským uprchlíkům, kteří se do Británie dostanou bez doprovodu dospělého, je totiž přiznáno dočasné povolení k pobytu. To ale vyprší v okamžiku plnoletosti, kdy uprchlíci musí požádat o prodloužení povolení k pobytu. Pouze jeden z pěti ale azyl získá, zbylí jsou deportováni zpět do své domovské země. K tomu všemu dochází navzdory integraci mladého uprchlíka do britské společnosti a současně odcizení s vlastí.

Údaje zveřejnil ministr pro migraci James Brokenshire, který se současně omluvil, že jsou tato čísla několikanásobně vyšší než údaje rezortu vnitra zveřejněná v listopadu 2015. Původní statistika mluvila o deportaci 1 040 lidí, ovšem rozsah deportací byl ve skutečnosti o 250 procent vyšší.

Labouristická poslankyně Loiuse Haighová se nad těmito praktikami Británie rozhořčuje: ,,Tyto šokující údaje odhalují ostudnou realitu našeho azylového systému. Dětem, které utíkají ze zemí zpustošených válkou, je poskytováno bezpečné útočiště a šance vybudovat si v Británii život. V 18 letech ale tito lidi mohou být donuceni, aby letěli zpátky do nebezpečných zemí, ke kterým nemají žádnou vazbu a na které nemají žádné vzpomínky,“ říká poslankyně.

Ministerstvo vnitra se ale ve své reakci obhajovalo, že každou žádost o setrvání v Británii posuzuje individuálně. ,,Zohledňujeme jejich věk, dobu strávenou v Británii, jejich schopnost znovuzačlenění se i ,soucitné okolnosti´, napsalo tiskové oddělení ministerstva.

Čtěte také: Soud osvobodil muže, který převážel čtyřletou uprchlici do Británie

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články