ČSSD, KSČM, ANO a Úsvit. Koalice, proti níž si nikdo ani neškrtne

Blogy
Bohumil Doležal
Sdílet:

Úterní sněmovní debata k vládní politice ve věci Ukrajina se konala z podnětu „pravicové opozice“ (správně by se asi mělo říkat demokratické opozice, protože v opozici jsou aspoň formálně taky Úsvit a KSČM). Parlamentní většina debatu povolila a pak po celou dobu suverénně kontrolovala. Návrhy opozice na usnesení byly bez problémů odmítnuty, ponejvíce drtivou většinou.

Sněmovna nakonec podpořila úsilí o udržení příměří dohodnutého mezi prezidentem Porošenkem a „proruskými separatisty“ (tím je uznává za legitimní stranu budoucích jednání; jistě, udělal to vlastně už Porošenko, ale mohli aspoň mlčet). Podpořila taky konání parlamentních voleb na celém území Ukrajiny pod kontrolou OBSE a EU (jak ty volby a ta kontrola bude v Donbasu vypadat, si každý dovede představit).

Pokud jde o sankce, vyzývá sněmovna vládu, aby při nadcházejících jednáních o dalším postupu EU vůči Rusku udělala maximum pro ochránění hospodářských a bezpečnostních zájmů České republiky v maximální shodě s postojem členských zemí EU. Touto obratnou diplomatickou formulací se dá pokrýt úplně všechno - zdá se, že si z nás dělají legraci.

Podnětné bylo hlavně hlasování o „kontroverzních návrzích“. Podávám krátký přehled:

Poslanec Gabal žádal vládu o včasné projednání klíčových zahraničněpolitických dokumentů ve výborech PS – pro 58 ze 157 (poměrně hodně, Gabala podpořili i poslanci jeho KDU-ČSL a poslanci Úsvitu).

TOP09 navrhla označit stanovisko premiéra Sobotky k novým  sankcím za nešťastné – pro 29 ze 157 (KDU-ČSL se zdržela).

TOP09 konstatuje, že nejednoznačné postoje v těchto věcech škodí důvěryhodnosti ČR u partnerů - pro 27 ze 157 (zde nebyla jednotná ani ODS).

Žádost, aby vláda vystupovala do budoucna jednoznačně, nekompromisně v případě jakékoli agrese proti některé evropské zemi – pro 31 ze 157 (ani to KDU-ČSL nepodpořila).

A nyní soubor návrhů ODS. Vycházejí vesměs z toho, co se opozici podařilo před časem šťastnou souhrou okolností prosadit jako usnesení ve sněmovním evropském výboru:

Sněmovna bere na vědomí informaci premiéra Sobotky (neutrální postoj, žádný souhlas) – pro 47 z 156 (podpořila i KDU-ČSL, pár lidí z ANO a dokonce jeden poslanec jinak vzorně ukázněné ČSSD).

Sněmovna žádá diplomatické řešení situace na Ukrajině, založené na respektování svrchovanosti, územní celistvosti, jednoty a nezávislosti, včetně plného využití sankcí – pro 45 z 156 (podpořilo pár lidí z ANO a většina KDU-ČSL).

Premiér má postupovat při jednáních o sankcích v maximální shodě a jednotě s postojem většiny členských zemí EU – pro 44 z 156, z toho pár lidí z ANO a většina KDU-ČSL.

Sněmovna žádá vládu, aby informovala o dalším průběhu jednání ohledně sankcí v orgánech EU - pro 41 z 156, z toho 1 poslanec ANO a většina KDU-ČSL). Proboha, proč nemusí vláda sněmovnu informovat!

A konečně dvě klíčová hlasování, obě z návrhů ODS. Za prvé, sněmovna odsuzuje pokračující agresivní chování Ruska ve vztahu k Ukrajině – pro 47 z 156 (oddrolilo se 8 poslanců ANO, pro slabá většina KDU-ČSL, předseda strany se zašil).

Za druhé a hlavně: Sněmovna vyzývá vládu ČR, aby ve shodě se západními demokraciemi důsledně hájila bezpečnostní zájmy ČR - pro 73 ze 156, potřebná většina pro by ovšem byla bývala 79. Našel se jeden jediný poslanec ČSSD, Václav Klučka, který byl pro. Jednou mu bude vztyčen pomník. Pro bylo i 19 poslanců ANO, což ovšem ani náhodou není většina poslaneckého klubu, jenom svědectví, že to pan Babiš nemá ještě úplně zmáknuté. Z lidovců se zdržel místopředseda PS a strany Bartošek, přitom nebýt pro si tentokrát nedovolili ani poslanci Úsvitu.

Za zvlášť vykutálené považuji, že v těchto posledních dvou hlasováních se zdržel i ministr obrany Martin Stropnický.

Co z hlasování plyne? Především, KDU-ČSL je strana – akrobat. Dokázala v celku této věci být zároveň pro i proti. Je to ovšem akrobatická dovednost, hodná cirkusového klauna. Přitom ani v jednom hlasování na nich osudově nezáleželo.

A za druhé, Ukázalo se, že v parlamentu ve zcela zásadních věcech existuje jakási skrytá koalice, proti níž si nikdo ani neškrtne. Jejími členy jsou KSČM, Úsvit, ANO – a ČSSD, samozřejmě. Neodolám tedy a přihřeju si nakonec vlastní polívčičku. Na počátku ledna tohoto roku jsem napsal, že tu je „silné politické uskupení stran a hnutí, které se ve velmi významných záležitostech, spoluutvářejících povahu nového režimu ... v zásadě shodnou: ČSSD, KSČM, ANO, Úsvit přímé demokracie. Vzniklo tu politické souručenství, jaké tu po listopadu 1989 nebylo, establishment.“

Tím nechci říci, že se nedá nic dělat, ostatně snažím se něco dělat pořád. Jen že se při tom, co člověk dělá, musí tahle skutečnost vzít v úvahu.

Sdílet:

Hlavní zprávy