4 KONGRES ODS

ODS chce znovu vládnout. Sobotku to vyděsilo

AKTUALIZUJEME

Témata: , , ,

Před socialisticko-populistickou vládou a oligarchickou chobotnicí varoval v sobotu ve svém kongresovém projevu šéf ODS Petr Fiala. Občanští demokraté si v Ostravě volí nové vedení a právě Fiala obhájil post předsedy na další dva roky. Mimo jiné představil plány strany na nízké a jednoduché daně. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) Fialova slova vyděsila. Předseda vlády dokonce hovoří o možné katastrofě. To šéfa hnutí ANO Andreje Babiše Fiala spíše pobavil.

Fiala zahájil projev přiznáním chyb, které ODS v minulosti udělala. Chyby podle něj neudělal jen ten, kdo nemá žádnou historii. Občanští demokraté ale prý za všechna svá pochybení už zaplatili.

„Máme transparentní historii. Každý se může podívat na to, co jsme dokázali. To je velký rozdíl proti populistům, kteří nemají žádnou historii, nebo mají jen osobní historii zahalenou v mlze. A hlavně nemají žádný názor,“ prohlásil na úvod volebního kongresu Fiala. Je přesvědčený, že je ODS znovu připravena převzít politickou odpovědnost a má jasnou vizi, jak zajistit lepší budoucnost. A to v době, kdy je podle něj ohrožena naše svoboda kroky „socialisticko-populistické“ vlády.

„Oligarchická chobotnice prostupující z byznysu do médií a do politiky se nás s ochotně přisluhující levicí pokouší přesvědčit, že vše dosavadní bylo špatné. V atmosféře tohoto socialisticko-oligarcichického revisionismu mnoho lidí odepisovalo i ODS. Byla označována za mrtvou stranu. ODS je ale zde obnovená a připravená znovu vládnout. Svobodu a demokracii nemíníme obětovat,“ dodal Fiala, který byl později opět zvolen předsedou ODS.

Na postu prvního místopředsedy vystřídá v opoziční ODS europoslance Jana Zahradila radní Prahy 2 Alexandra Udženija. Získala polovinu delegátů. Volilo ji 239 z 471 z přítomných. Zahradil dostal 113 hlasů a pro senátora Miloše Vystrčila hlasovalo 109 delegátů. Nejužší vedení strany se tak změní.

Fiala v sobotu mluvil i o plánech občanských demokratů a o tom, co by v jejich čele rád prosadil. Jde především o nižší a jednodušší daně: „Chceme jednotnou a nízkou DPH. Chceme snížit a znovu zavést opravdu rovnou daň z příjmu fyzických osob. Chceme snížit sociální odvody, zrušit daň z nabytí nemovitosti, zrušit silniční daň. Náš cíl je jasný – jednoduché a nízké daně, které lidé platí, protože se jim ani nevyplatí je obcházet,“ nastínil Fiala zvažované kroky v daňové oblasti

Vyděšený premiér

Premiér Bohuslav Sobotka v reakci na Fialova slova řekl, že ho vyděsilo, když šéf ODS ve svém projevu prohlásil, že jsou občanští demokraté připraveni opět vládnout. ODS podle Sobotky dodnes nepochopila, jako moc České republice uškodila. „Pan Fiala mě trošku vyděsil úvodním vystoupením a pravděpodobně vyděsil i hodně lidí v České republice, protože prohlásil, že ODS je opět připravena vládnout. Když ODS vládla naposledy, tak to skončilo velkou katastrofou,“ tvrdí premiér.

ODS tvořila koaliční vládu s TOP 09 a Věcmi veřejnými, které se rozpadly a v koalici zůstala nová strana LIDEM. „V současné vládě jsme strávili velkou část posledních let tím, že se snažíme uklidit nepořádek který tu po vládě ODS a TOP 09 zůstal,“ pokračoval Sobotka v kritice vládního angažmá ODS.

„Pan Fiala na kongresu ODS: „Měli jsme mnohem víc úspěchů než chyb“. Ukazuje se, že navzdory všem velkým řečem ODS stále…

Zveřejnil(a) Bohuslav Sobotka dne 16. leden 2016

Podle premiéra by občanští demokraté měli zpytovat svědomí a přemýšlet o tom, jaké koalice způsobila škody. „Rozhodně si nemyslím, že tato strana je připravena převzít odpovědnost, protože ještě nebyla schopna pochopit, jak vlastně České republice ublížila,“ uzavřel Sobotka. Fiala premiérovu reakci glosoval tím, že jeho samotného naopak vyděsila řada kroků, které zavádí současná vláda.

Babiš: ODS se nedokázala omluvit za Klause, Topolánka a Nečase

Andreje Babiš, kterého Fialův projev prý pobavil, se v sobotu do šéfa ODS ostře pustil. Jak vicepremiér a šéf hnutí ANO napsal v prohlášení pro média, ODS si zvolila politologa a teoretika, který mluví o živnostnících a podnikatelích a přitom o nich maximálně četl v knihách.

„ODS podporuje ty, kteří okrádají nás všechny, když ve sněmovně blokuje elektronickou evidenci tržeb, která zlepší výběr dní, a zpochybňuje kontrolní hlášení. Program Antibabiš, který zazněl na kongresu ODS z úst předsedy i dalších lídrů tradičních politických stran, mě nepřekvapuje. Ale myslím si, že na vítězství ve volbách, jak si přeje předseda Fiala, jim to stačit nebude,“ prohlásil Babiš.

Pokud se chce ODS vrátit zpátky do vlády, mohla by mít podle šéfa ANO šanci jen v případě, že by si dokázala přiznat to, že „věnovala naši zemi do rukou kmotrů a vzala peníze těm nejpotřebnějším“. „A nedokázala se nikdy omluvit za to, co naší zemi způsobily vlády Václava Klause, Mirka Topolánka a Petra Nečase,“ dodal.

Kalousek: Vláda chce dostat pod kontrolu každého občana

Na kongresu ODS vystoupil jako jeden z hostů šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, který si podle svých slov nepamatuje v dobách nového českého parlamentu tak těsnou a dobrou spolupráci, jakou dnes mají ODS a TOP 09.

„Stojí před námi obrovský úkol – ubránit svobodné prostředí. Nemyslím tím zdaleka jen řadu umlčených médií, ale i to, že činnost vlády je charakteristická neustálými drobnými opatřeními, které krůček po krůčku omezují lidskou svobodu a které se snaží dostat pod kontrolu každého občana,“ uvedl Kalousek.

Fiala: Je čas sjednotit pravicové síly
Co mimo jiné zaznělo v nominačním projevu Petra Fialy?
Ve své řeči proti „socialisticko-populistické“ vládě stavěl pravicovou a konzervativní vizi směřování České republiky.
Odhalil i plány ODS, zejména v daňové oblasti: chce jednotnou a nízkou sazbu DPH, rovnou daň z příjmů fyzických osob nebo nižší sociální odvody.
Kroky ministra financí Andreje Babiše označil Fiala za propagandu, která bojuje proti živnostníkům a drobným podnikatelům.
Vláda Bohuslava Sobotky prý jen projídá budoucnost země.

Za vládní koalici v sobotu vystoupil vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. A od delegátů si vysloužil i potlesk, když narážel na šéfa ANO Andreje Babiše a snahy jeho hnutí omezit debatu v Poslanecké sněmovně. Lidovci podle Bělobrádka budou vždy hájit práva opozice: „Rozhodně si nemyslíme, že parlament je žvanírna a že se mají utnout všechny možnosti, jak může opozice projevit své názory.“

Čtěte také: ‚Jsme připraveni převzít vládu.‘ ODS varuje před oligarchy

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.