NOVÉ

Ruské jednotky z Ukrajiny neodešly, příměří je jen naoko, říká NATO

,

Krize na Ukrajině

Ruské jednotky jsou stále na Ukrajině, uvedl ve Vilniusu vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove. Podle něj je příměří, které platí na východě země, klidem zbraní "jen podle jména". Násilí se v této oblasti nijak nesnížilo, například počet vypálených dělostřeleckých střel za posledních pár dní je stejný jako před příměřím, řekl.

"Pokud mluvíme o ruských ozbrojených sílách přímo na místě, nacházejí se stále uvnitř Ukrajiny," řekl Breedlove. Neuvedl ale žádné podrobnosti o možném počtu těchto ruských vojáků.

Jak vrchní velitel sil NATO v Evropě dodal, doufá, že vytvoření nárazníkové zóny mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty přispěje ke stabilizaci situace. Na vzniku nárazníkového pásma, ze kterého mají být staženy všechny těžké zbraně, se v noci na dnešek dohodli zástupci Kyjeva a proruských separatistů, kteří jednali v Minsku. Zónu mají kontrolovat pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). 

Čtěte také: Kyjev a separatisté se dohodli v Minsku na nárazníkové zóně

Podle informací NATO ze srpna se na ukrajinsko-ruských hranicích pohybovalo na 40 000 ruských vojáků. V souvislosti s pohyby ruské armády vyjádřily své znepokojení také pobaltské státy nebo Polsko. Aliance proto vyslala do těchto zemí posily. Litva, Polsko a Ukrajina kvůli obavám z Ruska vytvořily zvláštní vojenskou jednotku.

Více čtěte zde: Polsko, Ukrajina a Litva mají společnou vojenskou jednotku

Přejít na diskusi