,
NOVÉ

„Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy!“ – to byla poslední slova parašutistů, která zazněla z krypty pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, kde se před 75 lety, 18. června 1942 bránilo sedm československých parašutistů proti 800 nacistickým vojákům. Stateční výsadkáři v čele s Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem provedli 27. května úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha. Heydrich, který chtěl potlačit…

Stalin už z Letné dávno nehledí na Prahu a to místo patří dlouho skejťákům, hipsterům, venčitelům psů a romantikům různé orientace. Kupodivu nic, žádná informační cedule na místě nenasvědčuje tomu, že tam stál On, nejgeniálnější člověk všech dob, a to v největším provedení na světě. Vlastně je to paradoxní: Češi, kteří mají o sobě představu, že jsou zdrženlivý, skeptický a racionální národ, postavili nad městem molocha, jenž měl překonat všechny ostatní. O to větší pak nastalo ticho, když byl…


Týdeník Echo

Soud na východě Pákistánu v sobotu vynesl rozsudek smrti za rouhání proti islámu. O život má přijít třicetiletý Tajmúr Razá, který patří k menšinovým šíitským muslimům. S odvoláním na žalobce o tom informovala agentura AP. Razá měl údajně psát urážlivé zprávy o sunnitských muslimech na sociální síti Facebook. Poprvé tak padl trest smrti za zveřejnění obsahu na sociální síti. Americká společnost byla Pákistánem požádána, aby uživatele, kteří rouhačský obsah zveřejňují, identifikovala, a podle…

, ,
NOVÉ

Ochrana uživatelů sociálních sítí

Americkou cenu Tony za nejlepší divadelní hru v neděli získalo drama Oslo, které zachycuje diplomatická jednání mezi Izraelci a Palestinci v 90. letech. Na tradičním slavnostním vyhlašování ocenění v různých oblastech divadla, muzikálu a činohry v newyorském sále Radio City Music Hall však nejčastěji zněl název muzikálu Dear Evan Hansen (Drahý Evane Hansene), který posbíral celkem šest sošek včetně té určené pro nejlepší nový muzikál.

,
NOVÉ

divadelní ceny

Zemřel umělec a fotograf Filip Crhák, který jako jeden z členů skupiny Ztohoven vyvěsil na Hradě obří červené trenýrky. Crhák podlehl těžkým zranění, která utrpěl při nehodě na motorce. Bylo mu 41 let. Informoval o tom v pondělí server Seznam Zprávy.

,
NOVÉ

ÚMRTÍ UMĚLCE

Je v pořádku být ve Spojených arabských emirátech fanouškem Lionela Messiho, nosit jeho dres je však zakázané pod hrozbou až 15 let vězení. Příznivci španělského týmu doplatili na diplomatické napětí v regionu. Většina dresů Barcelony nese na prsou logo katarských státních aerolinek Qatar Airways. Katar je však momentálně u států Perského zálivu v nemilosti kvůli údajnému financování terorismu.

,
NOVÉ

zákaz fotbalových dresů

Studentka Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Slezské univerzity v Opavě Dominika Gesická získala hlavní cenu na mezinárodním fotografickém festivalu v Lodži. Oznámil to vedoucí institutu Vladimír Birgus. Studentka třetího ročníku dostala cenu za cyklus barevných fotografií ze severských Špicberk „Toto není skutečný život“. Festival v Lodži je největším fotografickým festivalem v Polsku a jedním z největších v Evropě. Čeští autoři se ho zúčastnili i v minulosti.

,
NOVÉ

"Toto není skutečný život"

Rozbrečet se při projekci může pro recenzenta být trochu nepříjemná situace. Nejenom kvůli tomu, že hodně filmů vidí na novinářských projekcích a namačkaný mezi třeba znuděné, svačící, hodinky nervózně kontrolující kolegy si může vzlykající pisatel připadat trochu moc obnažený. Pláč v kině ale také v něčem popírá podstatu recenzentství, často chápaného jako udržení si kontroly, odstupu, schopnosti nahlédnout za blikající obraz a vidět mechanismus výroby, autorských úvah a rozhodnutí, oznámkovat…


Týdeník Echo

Americký herec Adam West, který se proslavil především v seriálové roli kultovního Batmana v šedesátých letech, zemřel. Ve věku 88 let tak podlehl leukémii, se kterou se léčil. Informoval o tom v sobotu web britské BBC s odkazem na oznámení rodiny.   

, ,
NOVÉ

ÚMRTÍ SLAVNÉHO HERCE

Po několik let trvající pauze se Toyota vrátila na evropský trh s osvědčeným názvem Corolla. Pod ostře řezanými rysy se skrývá tradiční karoserie sedan. Svou velikostí zapadá Corolla do nižší střední třídy. Vyzkoušel jsem verzi s manuální převodovkou a motorem 1,6 litru.


AUTOTEST

Toyota Corolla