,
ROZHOVOR

Disident, samizdatový novinář, jeden ze zakladatelů Občanského fóra, po revoluci náměstek federálního ministra vnitra, dlouholetý ministr vnitra České republiky, celoživotní obhájce lidských práv a základních občanských práv a svobod. Dlouholetý přítel Václava Havla měl po listopadu 1989 ještě jednu roli, byť velmi neformální, chránil prezidenta před premiérem, Havla před Klausem. „Havel Klausem strašně trpěl. Po zasedání vlády chodil Klaus za Havlem, jako britský ministerský předseda chodí za…

„V berlínské věznici Plötzensee upadla krásná hlava Fučíkova.“ Tuhle větu jsem jako pionýr asi dvanáctiletý pronášel ve školním recitačním pásmu, se kterým jsme několikrát vystoupili před publikem v několika malých městech u hranic. Byl konec 70. let a to pásmo byla tendenční, ideologií naprosto deformovaná propagandistická kašpařina o hrdinské roli komunistů za války a my děti v ní měly roli cvičených opic. Zároveň to bylo plné patosu a svým způsobem krásné (recitovaly se básně Halasovy…


TÝDENÍK ECHO

Mýtus o hrdinném Juliu Fučíkovi

Pozornost, která se v posledních týdnech věnuje seriálu České televize Bohéma, aby bylo náležitě zdůrazněno, co všecko je v seriálu špatně nebo aspoň rozporně, je fascinující. Ne proto, že by se nepatřilo na něco takového jako na zajímavost poukázat – zvlášť když seriál využívá reálných skutečností ze života českých filmařů v době druhé světové války, po jejím skončení a krátce po komunistickém převratu a tváří se (tedy namlouvá divákům), že právě tak to skutečně bylo. Ale patří se na to právě…


KOMENTÁŘ

TÝDENÍK ECHO

Soubor budov Transgas ze sedmdesátých let, u kterého zatrhlo ministerstvo kultury povýšení na kulturní památku a otevřelo tak cestu k jeho zbourání, má patrně ještě určitou šanci. Proti verdiktu ministerstva se kromě Klubu Za starou Prahu postavilo také generální ředitelství Národního památkového ústavu (NPÚ), které podle informací deníku Echo24 podalo podnět k jeho přezkoumání.


NOVÉ

BUDOVY Z NORMALIZACE

Astronomové objevili ve vzdálenosti 40 světelných let od Země unikátní soustavu se sedmi planetami, z nichž tři leží v takzvané obyvatelné zóně. Ve středu to oznámila Evropská jižní laboratoř (ESO) a NASA s tím, že nalezený systém je rekordní nejen co do počtu planet, které se velikostí podobají Zemi, ale má také nejvíce planet, na jejichž povrchu by se mohla vyskytovat voda v kapalném stavu. Za určitých podmínek by voda mohla být na všech sedmi planetách.

,
AKTUALIZOVÁNO

S extrémním počasím a nadprůměrnými teplotami se potýkají Australané i další týden. V oblasti Penrith na předměstí Sydney dokonce naměřili rekordních 46,9 stupňů Celsia. Píše o tom britský list The Guardian.

, ,
NOVÉ

VLNA VEDER V AUSTRÁLII

Řadový dům čtyřčlenné rodiny se nachází v klidné rezidenční oblasti pražského Slivence, je součástí developerského projektu celkem 35 rodinných domů realizovaných roku 2008. V třípodlažní stavbě bylo nutné vytvořit pokoj pro hosty s koupelnou a pracovnu. Vzhledem k tomu, že stavba tvoří krajní dům jednoho ze 4 bloků řadovek, prostor pro přístavbu se nabízel rozšířením přízemí do strany až na samou mez pozemku.


ROZSÁHLÁ FOTOGALERIE

ARCHITEKTURA

Nejmenší SUV od BMW se nedávno dočkalo druhé generace. Model se výrazně proměnil zejména díky použití nové platformy, má tak zcela odlišný charakter. Vyzkoušel jsem silnou benzinovou verzi 25i.


AUTOTEST

BMW X1 25i xDrive

Individualismus, tedy nevyvážená péče o sebe samotného bez většího ohledu na okolí, se promítá i do vyšších komunitních a národních úrovní, takže heslo „America first!“ se dá vztáhnout i na sebe samého či místo, kde žiji. Tento trend se kříží s krátkodobostí a částečností pracovních úvazků, takže obrovské množství lidí všude na světě žije v něčem, co se eufemisticky nazývá „nestandardní pracovní zařazení“. Tento typ zaměstnání bude charakteristický pro čtvrtou průmyslovou revoluci (4IR), která…


ESEJ

Rizika částečných úvazků

Životopisné drama Masaryk českého režiséra Julia Ševčíka o synovi prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, které měli možnost v pátek ve světové premiéře zhlédnout diváci mezinárodního filmového festivalu Berlinale, příliš nenadchlo. Vyplývá to z recenzí na serverech Screen Daily a The Upcoming. Kritici vytýkají snímku například ustrnulost či laciné sexuální scény.

,
AKTUALIZOVANO

Film O JANU MASARYKOVI