,
NOVÉ

Britští vědci přišli na novou metodu, která by mohla omezit množství bolestivých návštěv u zubaře. Speciální látkou stimulují zub k tomu, aby produkoval větší množství zuboviny neboli dentinu, který zaplní poškozené místo. Způsob by tak nahradil dnešní postup, při kterém zubaři problém řeší tím, že použijí alternativní výplň, jako je plomba. Objev odborníků z londýnské King‘s College byl publikován v časopise Nature.

Dívky ve školách, ženy v šatech, hrající si děti a smějící se muži. Nikde ani známka po válečném utrpení. Univerzitní profesor Bill Podlich zachytil na fotografiích v šedesátých letech Afghánistán takový, na jaký nyní lze jen vzpomínat. Bezstarostný život vystřídala invaze Sovětského svazu, občanská válka, krutovláda Tálibánu i válka na začátku milénia. Na snímky se podívejte ve fotogalerii.

,
FOTOGALERIE

Unikátní fotografie

Unikátní stavba vyrostla v srdci starého hamburského přístavu. Budova Labské filharmonie má patřit k nejlepším koncertním sálům na světě. Ve středu bude otevřena za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a prezidenta Joachima Gaucka.

,
FOTOGALERIE

Nová světová koncertní síň

Je sice pravda, že práce člověka zušlechťuje, ale pokud je jí příliš, platíme za to určitou cenu: výrazně klesne náš kognitivní výkon. Slábne paměť, duševní činnost a schopnost uvažovat, a to s sebou nese i nižší produktivitu práce. Po čtyřicítce to postihuje každého, kdo pracuje více než 25 hodin týdně. Vyplývá to ze studie, na které pracoval tým australských a japonských vědců a jejíž výsledky publikoval Institut aplikovaného ekonomického a sociálního výzkumu v Melbourne.

,
NOVÉ

Vědecká studie produktivity

Ve věku 91 let v pondělí ve Velké Británii zemřel polský vědec Zygmunt Bauman, považovaný za jednoho z největších sociologů 20. století. Podle polských médií o tom informovala jeho životní družka Aleksandra Kaniaová. Bauman proslul mimo jiné eseji o konzumní společnosti či teorií takzvané tekuté modernity.


AKTUALIZOVÁNO

Teorie tekuté modernity

Česká televize zaznamenala v neděli večer nebývalý divácký úspěch. Může za to odvysílání snímku Lída Baarová, který o prvorepublikové herecké hvězdě natočil Filip Renč. V neděli večer ho vidělo 1,78 milionu diváků, což z něj dělá nejsledovanější distribuční film od roku 2004, kdy bylo na obrazovkách k vidění Pupendo. Diváky tak zřejmě neodradily ani kritické recenze, které si snímek vysloužil hned po svém uvedení do kin v roce 2016.

,
NOVÉ

Film o slavné herečce

Sen fanoušků fenomenální irské hudební skupiny U2 o novém světovém turné se v pondělí stal skutečností. Na začátku května vyrazí čtveřice rockerů na sérii koncertů, při nichž připomene zejména nejslavnější hity z alba The Joshua Tree, které letos slaví třicet let od vydání. Nejbližším místem, kde budou moci čeští příznivci kapely slyšet své oblíbence, bude berlínský Olympijský stadion.

,
NOVÉ

Koncertní turné

Fanoušci legendární irské rockové skupiny U2 netrpělivě vyhlížejí pondělí. Čtveřice by totiž podle množících se spekulací měla oznámit nové světové turné. To by navíc mělo být zcela atypické. S novou deskou, po níž vždy následuje koncertní šňůra, skupina otálí již třetí rok. Letošní turné se má ovšem konat na počest nejúspěšnějšího alba v historii U2. Slavná deska The Joshua Tree letos oslaví 30 let.


NOVÉ

Legendární skupina chystá koncerty

Velmi rozporuplné reakce mezi českými žurnalisty vyvolala fotografie novinářky Lenky Klicperové, na níž pózuje s útočnou puškou v Sýrii. Snímek pochází z knížky Islámskému na dostřel II, kterou Klicperová napsala a opatřila fotkami společně s Markétou Kutilovou. Nyní na ni upozornil fotograf Stanislav Krupař na Facebooku. U fotky je totiž navíc popisek, že Klicperová pušku využila na „zastřelení isisáka“, tedy teroristy z Islámského státu. Podle části českých novinářů je taková forma…

,
NOVÉ

MAJÍ SE NOVINÁŘI FOTIT SE ZBRANĚMI?

Proslulá 9 500 let stará lebka vypadá po speciální rekonstrukci jako hlava dnešního člověka. Výzkumníci z Britského muzea zkombinovali forenzní vědu s nejnovější technologií skenování, píše web CNN. Otlučenou lebku někdejšího asi čtyřicetiletého obyvatele Jericha objevila slavná archeoložka Kathleen Kenyon před 60 lety v jednom z nejstarších měst světa ležícím na Západním břehu Jordánu.

,
NOVÉ

Lebka z Jericha

Citroën již několik let vyrábí automobily pod svou značkou DS, která sdružuje modely se specifickým designem a výbavou. Už v roce 2010 se představil první zástupce nového směru – model DS3, který nyní po šesti letech prošel omlazovací kúrou.


AUTOTEST

Citroën – DS3