Sněmovna omezila diskuzi o poplatcích. „Babiš mluvil páté přes deváté,“ řekl Benda
JEDNÁNÍ VE SNĚMOVNĚ
Sněmovna omezila v úterý večer řečnickou dobu pro debatu o sporné vládní novele k růstu televizního a rozhlasového poplatku a rozšíření okruhu poplatníků. Prosadil to zhruba po 8,5 hodiny od zahájení jednání koaliční tábor, jehož zástupci mluvili o opozičních obstrukcích. Pokud běžná debata o předloze neskončí do dnešních 23:30, bude podle dalšího schváleného návrhu koalice pokračovat ve středu od 18:00.
Omezení pro vystoupení na nejvýše dvě po deseti minutách vyvolalo spory. "Vy pod slovem obstrukce už vidíte úplně všechno," prohlásil ke koalici za klub ANO Patrik Nacher. Varoval, že se tento postup může vládnímu táboru vrátit "jako bumerang". Další z poslanců ANO Ondřej Babka si postěžoval, že má 12 pozměňovacích návrhů a vzhledem ke zkrácení řečnické doby má na zdůvodnění každého z nich nejvýše 50 sekund.
Šéf poslanců ODS Marek Benda vzkázal Nacherovi, aby se zamyslel, zda je v parlamentním systému normální, aby se předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Andrej Babiš postavil k mikrofonu a mluvil "páté přes deváté". "Je jasné, že se druhému čtení zákona věnuje obrovská doba," řekl předseda lidoveckého klubu Aleš Dufek. Poukazoval také na to, že Babiš dnes sebral ostatním poslancům svým úvodním vystoupením tři hodiny.
"Ústavní soud opakovaně ve svých nálezech říká: Menšina má právo na obstrukci, ale nemá právo destruovat jednání," podotkla předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Místopředseda Sněmovny za ANO Aleš Juchelka reagoval, že v nálezu se také uvádí, že "opozice je vlastně válcovaná tím, že nemůže prosazovat své vlastní body a svou agendu".
PODCAST: Čeští komunisté byli horlivější než sovětští a Češi zase nejposlušnější ze všech zemí socialistického tábora
K 21:00 sněmovní systém evidoval do běžné debaty ještě 33 poslaneckých přihlášek. Program mimořádné schůze, kterou k novele nechal svolat vládní tábor, schválila Sněmovna po téměř pěti hodinách od zahájení jednání dnes v poledne. Před hlasováním k předloze kriticky vystoupili vedle Babiše také představitelé SPD Tomio Okamura a Radim Fiala,