Rada ČT otálí s rozpočtem televize. Čeká se, jak dopadnou poplatky ve sněmovně
KONCESIONÁŘSKÉ POPLATKY
Rada České televize stáhla ze středečního programu jednání o rozpočtu veřejnoprávní televize na příští rok. Důvodem je schvalování mediální novely v Poslanecké sněmovně, která obsahuje zvýšení televizního poplatku. Na začátku jednání rady to uvedl její předseda Karel Novák.
Návrhem rozpočtu na rok 2025 se bude rada zabývat na dalším zasedání 8. ledna, kdy už by mělo být jasné, zda se poplatek zvýší ze 135 na 155 korun a odkdy případná změna nastane. Novela rovněž zavádí i změněný rozsah poplatníků, což se na výběru poplatku, který je hlavním příjmem televize, rovněž projeví.
Rada ve středu během jednání schválila svůj rozpočet na příští rok v celkové výši 18,532 milionu korun. Rozpočet proti původnímu návrhu snížila o 80 000 korun v položce zahraniční cesty. Novák uvedl, že rada chce být solidární s Českou televizí v době její nelehké finanční situace, ale hlavní položku, tedy odměny radních, určuje zákon a není ji možné snižovat.
Generální ředitel ČT Jan Souček už dříve uvedl, že v případě nezvýšení poplatku směřuje Česká televize ke snížení počtu kanálů ze šesti na tři, úsporám a propouštění. Letos veřejnoprávní televize hospodaří s rozpočtem 7,95 miliardy korun. Díky novele by získala příští rok do rozpočtu 865 milionů korun navíc.
Sněmovna projednávání novely v úterý přerušila a má se k němu vrátit ve středu večer. Navrhované změny v poplatcích mají podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) sloužit ke stabilizaci médií veřejné služby a zajistit dlouhodobou udržitelnost jejich fungování. Opoziční zástupci mluví o plošné dani i kvůli tomu, že domácnosti mají platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud.