Rusko pokročilo v obklíčení Bachmutu, Ukrajina může přijít o zkušené vojáky, varuje Šedivý

UDRŽÍ UKRAJINCI BACHMUT?

Rusko pokročilo v obklíčení Bachmutu, Ukrajina může přijít o zkušené vojáky, varuje Šedivý
O tom, v jaké fázi právě je válečný konflikt na Ukrajině, jak účinná je západní pomoc a jaké jsou šance na konečné ukrajinské vítězství, debatují v Salonu Týdeníků Echo Jiří Šedivý, Jan Ludvík a Matyáš Zrno. Foto: Jan Zatorsky
2
Svět
Sdílet:

Prudké boje podél frontové linie na jihu a východě Ukrajiny, zejména u Bachmutu, nyní podle Reuters spočívají v plíživých pokusech obou stran posunout linii, někdy jen o několik metrů. Rusko pokročilo v obklíčení Bachmutu, ale nepodařilo se mu ho dobýt včas, aby prezident Vladimir Putin mohl v pátek při příležitosti výročí invaze oznámit své vítězství.

Nakolik je Bachmut opravdu o důležitý strategický bod? A nehrozí Ukrajincům obklíčení? „Američané navrhují, aby Bachmut opustili, protože ho asi stejně neudrží vzhledem k tomu, že obchvat z jihu i ze severu postupuje dál. Pokud to ukončí, tak Ukrajinci o ty vojáky přijdou,“ varuje bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. A dodává: „Já jsem kritizoval již to, když se bojovalo o Mariupol, Azovstal. V okamžiku, kdy věděli, že nejsou schopni těm vojákům pomoci, je měli vytáhnout. Oni s tím strašně dlouho váhali.“

V salonu Týdeníku Echo, kde se hovořilo o roku ruské války proti Ukrajině, dále vystoupili bezpečnostní analytik z Institutu politologických studií na FSV UK Jan Ludvík a vedoucí vydání televize Prima CNN, který byl na Ukrajině jako válečný reportér, Matyáš Zrno.

Ludvík: Sám Bachmut o sobě nijak zásadně strategický není, ale tam, kde vám zničí armádu, to strategicky důležité je. A pokud tam Ukrajinci nechají svoji armádu vykrvácet, tak to strategické důsledky mít bude. Ruská armáda tam spíš nevykrvácí, protože mají potenciální možnost zmobilizovat ještě spoustu lidí.

Šedivý: Bachmut je významný tím, že tam jsou komunikace. Jak silnice, tak železnice, a pokud se Rusové dostanou za Bachmut, tak přepnou zásobovací trasy pro tu část vojsk, co brání Bachmut, ale hlavně podél těch komunikací se mohou dostat na severozápad směrem na Charkov a začít dobývat část Doněcké oblasti, kterou ještě nemají. To samé na jihovýchod směrem na Dnipro. Myslím si, že záměr Rusů, jejich revidovaný cíl, je ovládnout co největší oblast levobřežní Ukrajiny. Záporoží a východní část Chersonské oblasti. Podél těchto komunikací se můžou dostat do hloubky ukrajinského území. To je pro Ukrajince špatné.

Dává tedy smysl Bachmut bránit?

Šedivý: Ukrajinci mají vybudovanou obranu západně od Bachmutu. Američané navrhují, aby Bachmut opustili, protože ho asi stejně neudrží vzhledem k tomu, že obchvat z jihu i ze severu postupuje dál. Pokud to ukončí, tak Ukrajinci o ty vojáky přijdou. Já jsem kritizoval již to, když se bojovalo o Mariupol, Azovstal. V okamžiku, kdy věděli, že nejsou schopni těm vojákům pomoci, je měli vytáhnout. Oni s tím strašně dlouho váhali. Pokusy o zásobování vrtulníky a letectvem pochopitelně selhaly a přišli tam o poměrně velké množství vojáků z praporu Azov, což jsou jedni z nejlepších vojáků. Platí to i o Bachmutu. Je otázka, do jaké míry se vyplatí ten komunikační uzel držet a ztratit tam vojáky, kteří již bojovali několik měsíců. To jsou strašně zkušení vojáci a velitelé. Myslím si, že tam umírá víc kvalitních ukrajinských vojáků než těch, musím se vyjadřovat slušně, ne dobře morálně připravených ruských vojáků.

Jaké otázky dále zazněly:
Jaké jsou ztráty na obou stranách?

Je podpora Západu dostatečná?

Může Ukrajina zvítězit?

Celý Salon si můžete přečíst na ECHOPRIME. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články