Poslední dvoudenní volby a sto let za opicemi? Český systém je zastaralý, jsme výjimkou v Evropě

Evropské volby

Poslední dvoudenní volby a sto let za opicemi? Český systém je zastaralý, jsme výjimkou v EvropěNOVÉ 1
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Česko je v Evropské unii jediným státem, kde se volí dva dny. Politici napříč spektrem se shodují, že jsou dvoudenní volby neefektivní a zastaralé a nemají v podstatě žádný smysl. Nadcházející volby do Evropského parlamentu tak budou dost možná poslední ve dvoudenním režimu. ČR se navíc řadí mezi pouhé čtyři evropské země, které ve volbách do Evropského parlamentu neumožňují svým občanům volit mimo své území. To chce také část poslanců změnit.

Ministerstvo vnitra připravuje návrh, který by zavedl volby jen v jeden den. Změna by mohla přinést nejen úspory, ale také méně práce pro volební komisi nebo vyšší volební účast, zamezila by třeba i konspiračním teoriím, co se děje s volebními lístky přes noc.

„Za nás jednoznačně ano. Pokud se nepletu, tak jsme jedinou zemí v rámci Unie, kde jednodenní volby nejsou. Není důvodu, proč se k tomu nepřipojit. Nejenom z důvodu, že to bude levnější, ale z důvodu standardnosti. Nesdílím obavy, že by kvůli tomu klesla už takhle nízká volební účast,“ řekl pro Echo24 předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Podle lidovců by tím dnem měla být neděle. „Nejideálnějším dnem by pro nás byla z řady důvodů neděle. Většina volebních místností je ve školách, kde to způsobí minimální dopad na provoz těch škol. Dovedeme se bavit i o pátku, sobota nám nepřijde vůbec šťastná. Tam by to mohlo mít skutečně dopad na voličskou účast, protože lidé na víkend například odjedou na chalupy.

„O sobotách bývají lidé pryč. V pátek se už nyní zavírá třetina škol, takže kdyby je ředitelé nemuseli zavírat, rodiče by v pracovní den nemuseli řešit, co s dětmi. Z toho mi vychází neděle, a proto naše návrhy směřují k tomu, aby v České republice byla volebním dnem neděle stejně jako v drtivé většině zemí Evropské unie,“ dodal místopředseda strany Petr Hladík.

Dvoudenní volby jsou podle Výborného reliktem minulosti. „Je to jen nějaká setrvačnost. Jsem v komisi, kde jsou zastoupeny všechny parlamentní strany. Na jednodenních volbách panovala jednoznačná shoda. Jsem přesvědčený, že nadcházející volby do Evropského parlamentu jsou poslední volby, které budou ve dvou dnech,“ řekl lidovecký předseda.

TOP 09 přidává, že chce také umožnit volit dopředu. „Jednodenní volby určitě podporujeme v případě, že bude také zavedena možnost odvolit dopředu. Byla jsem minulý týden s výborem pro životní prostředí ve Švédsku a na vlakovém nádraží byl velký stánek, kde už teď lidé mohou volit ve volbách do Evropského parlamentu. Mají tedy už 14 dní před volbami možnost odvolit. Takto je to běžné i ve velké části EU. Jen ČR je stále lidově řečeno sto let za opicema. Jsem ale ráda, že náš soustavný tlak a snaha (protože návrh prosazujeme několik let) vedou k postupné změně postoje i jinak rigidní ministerstvo vnitra,“ řekla pro Echo24 Markéta Pekarová Adamová.

Také koaliční ČSSD by změnu vítalo. „Dvoudenní volby jsou anachronismus. Česká republika je poslední stát v EU, kde se volí dva dny. Za ideální volební den považuji pátek, kdy je také obvykle nejvyšší volební účast,“ řekl pro Echo24 Jan Chvojka.

Piráti jsou však k jednodenní volbě skeptičtí. „Bez zavedení korespondenční volby a ideálně i možnosti odloženého hlasu to nemůžeme podpořit. Dvoudenní hlasování vyhovuje všem, kteří vedou aktivní život, pracují na směny, nezdržují se v místě bydliště, mohou mít nenadálé zdravotní problémy. Zavedení jednodenních voleb bez nějakého kompenzačního opatření by určitě volební účast snížilo,“ uvedl pro Echo24 místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal.

Dočkají se Češi korespondenční volby?

Ve sněmovně rovněž leží návrh zástupců TOP 09, KDU-ČSL, STAN, ODS a Pirátů na zavedení korespondenční volby, kterou jim vloni vrátila vláda k přepracování. „Návrh byl vrácen k přepracování, takže my teď na půdě sněmovny ladíme novou verzi, takže rozhodně od toho neustupujeme. Budeme to podávat u těch voleb, kde to lze realizovat – parlamentní, sněmovní, prezidentské a evropské,“ řekl Výborný.

„Do našeho návrhu jsme nechali zpracovat všechny připomínky vlády a jednali jsme o něm s ministerstvy, abychom vychytali poslední mouchy. Jakmile zpracujeme i ty, pak návrh předložíme znovu. Nechceme čekat a hlavně sliby vlády bereme vždy s rezervou. Pokud vláda nakonec skutečně se svým návrhem přijde, tak jej rádi podpoříme a náš návrh pak bude bezpředmětný. Záleží nám hlavně na tom, aby skutečně distanční volby mohly proběhnout a naši voliči v zahraničí neměli faktické potíže s účastí ve volbách,“ uvedla pro Echo24 Markéta Pekarová Adamová.

Češi patří spolu se Slováky, Iry a Malťany mezi pouhé čtyři národy, které nedostanou šanci volit mimo svou vlast. Obě středoevropské země přitom v minulých eurovolbách ovládly nejnižší příčky žebříčku volební účasti, která zde nedosáhla ani 20 procent. Právě malým zájmem o volby vysvětlují autoři českého volebního zákona i úřady, proč opět nebude možné volit například na ambasádách. Někteří experti naopak poukazují na to, že volební účast u krajanů žijících v zahraničí bývá nadprůměrná a že právě eurovolby by pro ně mohly být zajímavější než pro velkou část Čechů žijících ve své rodné zemi.

Pokud chce Čech žijící v zahraničí volit v české kandidáty, může si na ambasádě pouze vyřídit voličský průkaz, volit ale musí na území ČR. „Zákony bohužel neumožňují volit na zastupitelském úřadě v zahraničí. Zákony umožňují, aby si občan občan ČR nechal vyhotovit voličský průkaz na ambasádě, ale volit musí stejně někde na území ČR. V roce 2003, když se zákon přijímal, to mělo zabránit dvojí volbě, aby český občan s trvalým pobytem v jiné zemi EU hlasoval tam a zároveň ještě hlasoval na ambasádě ČR v zahraničí,“ vysvětlil pro Echo24 Jan Chvojka (ČSSD).

Čtěte také: Češi v zahraničí mají smůlu. Do europarlamentu mohou volit jen doma

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články