Ostrá slova o českém divadle: „Strach, rutina, cynismus. Odcházím znechucený“

ŠÉF ČINOHRY ND ŠPINAR

Ostrá slova o českém divadle: „Strach, rutina, cynismus. Odcházím znechucený“
Daniel Špinar Foto: Činohra Národního divadla
1
Domov
Echo24
Sdílet:

České divadelní prostředí je podle šéfa Činohry Národního divadla Daniela Špinara plné strachu, trafik, rutiny, cynismu a manipulace. Řekl to v avizovaném videu, které v pondělí zveřejnil na svém facebooku. Aniž by někoho jmenoval, uvedl, že jím popisovanou situaci způsobují konkrétní lidé na nejrůznějších postech, kteří různě kumulují funkce a setrvávají na nich i celá desetiletí.

Národní divadlo minulý týden uvedlo, že se ředitel ND Jan Burian dohodl se Špinarem na předčasném ukončení jeho mandátu. Měl mu skončit za dva roky, ale začínající sezona už bude Špinarova poslední. Burian konstatoval, že Špinar odvedl velký kus práce, která je náročná a únavná, ale že první česká scéna se nemůže změnit v autorské divadlo.

Jan Burian je ředitelem ND od roku 2013, od roku 2001 je vedoucím Katedry činoherního divadla na DAMU, kde od roku 1992 učil. Před postem ředitele ND byl ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni, dnes je také ředitelem Mezinárodního festivalu Divadlo, který se každoročně v Plzni koná.

Špinar ve svém proslovu uvedl, že ti, kteří jsou součástí divadelního establishmentu, také vyžadují „doživotní vděčnost“ za to, pokud někdo třeba vyhraje konkurz. „Ale pokud chcete pracovat ve smyslu měnit věci, oni se k vám chovají tak, že jste spíše protivný, obtížný, a v mém případě dokonce hysterický. Nikdy jsem nepatřil do žádné partičky, skupinky, vždycky jsem si musel všechno tvrdě oddřít, a přesto se pořád setkávám s obrovskou vlnou nedůvěry a pořád poslouchám, že se neumím chovat: rozuměj, že nedokážu tancovat na písničku oficiálního divadelního establishmentu,“ řekl.

Myslel si prý, že tak bude muset žít celý život. „Ale díky obrovské odvaze studentů DAMU a jejich iniciativě Nemusím to vydržet jsem pochopil, že ani já to nemusím vydržet,“ řekl. Iniciativa shromáždila letos na jaře výpovědi studentů DAMU a JAMU prostřednictvím anonymního formuláře, ptala se jich na jejich zkušenosti se studiem. Objevovala se v nich slova jako zbytečnost, zklamání, rozpor, rezignace, arogance, úzkost, strach, ponížení, útlak, vězení, nespravedlnost, šikana.

Nový děkan DAMU Karel František Tománek, který je ve funkci od letošního března, uvedl, že podporuje myšlenku ustavení institutu ombudsmana či etického mediátora.Ti, kdo se se zmíněným způsobem jednání setkají, mají mít podle něj jasný návod, jak postupovat, aniž by museli mít obavy z následných restrikcí.

Oficiální česká divadelní scéna podle Špinara zahnívá, nikam se neposouvá, je zkostnatělá. „Nejsme autorští, nejsme svobodní, jsme znormalizovaní a napasovaní do nějakého prostředí, každá organizační změna je skoro nemožná,“ uvedl. „Divadelní síť v Praze je přehuštěná, soubory jsou formální celky, žijeme v nadprodukci, chaosu, nedokážeme se na nic soustředit, naše výsledky jsou ve srovnání se zahraničím průměrné až podprůměrné,“ řekl šéf Činohry ND.

Zopakoval, že atmosféra strachu, toxicity, elitářství, sexismu, zneužívání moci, mazácký přístup a cynismus začíná na škole. Z toho důvodu prý odchází ze svého postu, vyčerpaný a znechucený, nikoli ale zlomený.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články