Zdravotnické a sociální odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

Stávka kvůli platům

Zdravotnické a sociální odbory vyhlásily stávkovou pohotovostAKTULIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Odbory ve zdravotnictví a sociální péči vyhlásily stávkovou pohotovost, žádají plošné navýšení o 10 procent i v příštím roce. Platy sester rostly podle analýzy ministerstva zdravotnictví loni o 12 procent místo slíbených 10 procent. Příští rok nemocnice dostanou celkové úhrady o pět procent vyšší než loni, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO) je na nich, na co je použijí a na odborech, co si s jejich managementy vyjednají. Navíc dostanou nemocnice 4,7 miliardy na zvýšení příplatků za směnnost.

„Stávkovou pohotovostí se mě snaží odbory zatlačit do kouta, ale to na mě neplatí,“ řekl novinářům ministr Vojtěch. Letos poprvé se na rozdělení peněz za zdravotní pojišťovny se všemi segmenty dohodly, úhradová vyhláška je hotová, a není proto podle něj prostor pro další změny. „Nátlaková akce není na místě, je to spíš politická akce,“ dodal.

Zdravotní sestry podle něj dostaly za posledních pět let 30 procent k platům navíc, což je nejvíc ze všech zdravotnických profesí. Přesto jich aktuálně v nemocnicích chybí kolem 3000. „Sestry celou dobu hovořily o tom, že největší problém je aktuálně ve směnném provozu – zejména ses sestrami u lůžek a sanitáři,“ uvedl ministr.

Pro příští rok se tak příplatky za práci ve směnném provozu zvýší o 5000 korun pro sestry u lůžek a o 2000 korun pro sanitáře a další nižší personál. Podle Vojtěcha je to reálný růst platu o 15 a 10 procent.

Zdravotnictví bude mít příští rok k dispozici 320 miliard korun, což je o 20 miliard víc než letos. „Přesto, že jsme řekli, že chceme peníze rozdělovat rovnoměrně, i tak jde nejvíce peněz do nemocnic,“ uvedl ministr s tím, že dostanou navíc 13 miliard korun.

Odbory trvají na tom, že jim v roce 2016 desetiprocentní plošný růst platů v oboru přislíbila tehdejší vláda. Znovu ho podle nich potvrdil premiér Andrej Babiš (za ANO) letos v květnu, podle Babiše ale nešlo o vládní slib, ale o vyjádření podpory v jejich jednání s vedeními nemocnic.

Vláda navrhuje zvýšení sumy na platy ve veřejné sféře příští rok o šest procent a tarifů o dvě procenta. Víc by si měli přilepšit učitelé a hůř placené profese. Zdravotníci by měli podle plánů kabinetu dostat nejspíš o čtyři či pět procent víc.

Soukromí lékaři se stávkovou pohotovostí nesouhlasí

Se stávkovou pohotovostí nesouhlasí ani Koalice soukromých lékařů (KSL) a Sdružení soukromých gynekologů (SSG ČR). Obě organizace soukromých lékařů vyzvaly premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby tlaku odborů nepodlehli.

Pokud by vláda rozhodla o navýšení platů a mezd ve zdravotnictví z jiných zdrojů, než je zdravotní pojištění, budou soukromí lékaři a gynekologové požadovat růst příjmů u všech poskytovatelů zdravotnické péče, tedy nejen v lůžkových zařízeních. „Upozorňujeme vládu ČR, že za spravedlnost v rozdělování peněz jsme připraveni bojovat podstatně tvrději, než tomu bylo dosud,“ uvedli zástupci soukromníků.

Ve zdravotnictví pracuje asi 260 000 lidí, v sociálních službách kolem 100 000. Nejvíce, asi 80 000, je zdravotních sester, jejichž hrubý plat byl loni ve státní sféře byl průměrně 36 000 korun, v nestátní 24 200 korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Piloti Ryanairu stávkují. Zrušeny jsou stovky letů po celé Evropě

V Barceloně a Madridu stávkují tisíce taxikářů kvůli Uberu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články