Tibet Open House vystaví grafickou tvorbu Františka Drtikola

Výstava významného fotografa

Tibet Open House vystaví grafickou tvorbu Františka DrtikolaNOVÉ
Dílo Františka Drtikola Foto:

Foto: © František Drtikol – dědicové,  Z cyklu Matka-Země, 1923

1
Domov
Echo24
Sdílet:

V pražském Tibet Open House bude ve čtvrtek 23. května zahájena výstava sbírky grafiky Františka Drtikola s názvem Vše z nitra. Součástí vernisáže bude i křest knihy Jana Lípy s titulem Učení Fráni Drtikola – všemocná hadí síla. V rámci výstavy, která potrvá až do 29. června, proběhne i několik doprovodných přednášek věnovaných tématům blízkým Drtikolově učení.

Výstavu Vše z nitra tvoří nově vytvořené tisky z dochovaných a pečlivě restaurovaných zinkových desek, které se našly v Drtikolově pozůstalosti. Původní kovové matrice, ze kterých se tisklo naposledy před téměř sto lety, byly důkladně vyčištěny a restaurovány. Pro tisk portfolia nových leptů bylo použito holandského ručního papíru a francouzských hlubotiskových barev Charbonnel. Náměty pro tato díla čerpal autor ze svých kreseb z let 1917–1919, tedy z doby 1. světové války, kdy se nemohl věnovat fotografické tvorbě. František Drtikol (1883 – 1961), jeden z nejslavnějších českých fotografů, se věnoval grafické tvorbě především v první polovině 20. let minulého století. Byl mistrem starých uměleckých technik, tzv. tvárných procesů. Používal techniku ušlechtilých tisků – pigmentu, olejotisku, gumotisku, uhlotisku, bromolejotisku. Přišel také se svým vlastním reprodukčním procesem fotolitografií. Využíval nejvíce techniku leptu a litografii, známy jsou i práce vytvořené suchou jehlou a heliogravurou.

Drtikolova grafická i kreslířská tvorba se opírá o dvě hlavní témata, a to Golgoty a Matky Země. Dalšími tématy jsou Cesta, Vanitas, Salome a také taneční motivy spojené s antickými příběhy, egyptské stylizace a variace na téma bohyně a její uctívání. Jde o reminiscence témat symbolismu z konce 19. století a doznívající secese, avšak s novým moderním přístupem. V kompozicích se objevuje výrazné propojení ženy a krajiny, ve kterých se Drtikol vrací na pomyslný začátek vývoje moderního umění.

František Drtikol (1883-1961) je v České republice znám především svou fotografickou tvorbou. Jeho snímky se těší značnému zájmu sběratelů umění. Drtikolův akt Composition z roku 1929 se stal nejdražší fotografií prodanou na českých aukcích v loňském roce. Cena díla se z vyvolávací ceny půl milionu korun dostala až na téměř 1,6 milionu. V dubnu 2015 se Drtikolova fotografie The Bow (Oblouk či Kruhové výseče) vydražila dokonce za 1,84 milionu korun bez aukční provize.

Čtěte také: Kampaň před volbami? Babiš rozdával při dni otevřených dveří vládní budovy předvolební „knihu“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články