Unikátní nález z doby ledové: vlk má zachovalou srst. Chcete si jej pohladit, říká vědec

Nález zlatokopů z Yukonu

Unikátní nález z doby ledové: vlk má zachovalou srst. Chcete si jej pohladit, říká vědecNOVÉ
Mládě vlka má zachovalou srst, kůži i svalstvo. Foto:

Kanadský institut pro konzervaci

2
Panorama
Echo24
Sdílet:

V kanadském městě Dawson vědci slavnostně představili unikátní objev zlatokopů z Yukonu. Nejde však o hroudu zlata, jak by se dalo z profese nálezců usuzovat, nýbrž o pozůstatky mláďat vlka a soba z doby ledové. Vlče, nejenom že je prakticky dokonale zachovalé, ale s největší pravděpodobností se jedná o vůbec jediný exemplář svého druhu na světě. Vědci plánují provést na zvířatech testy DNA a zjistit jejich novodobé příbuzné druhy.

Dvojici mumifikovaných mláďat nalezli již v roce 2016 zlatokopové v kanadském teritoriu Yukon na severozápadu země. Až nyní je však odborníci představili veřejnosti. „K nálezům vlčích kostí z doby ledové dochází v Yukonu poměrně běžně, ale nalézt zvíře se zachovanou kůží a srstí je jednoduše mimořádné – až se vám chce natáhnout ruku a pohladit si ho,“ cituje britský The Guardian paleontoložku z Edinburské univerzity, Elsu Panciroliovou. „Domníváme se, že jde o jediný nález mumifikovaného vlka z doby ledové na světě,“ upřesnil kanadský paleontolog Grant Zazula.

Kromě výjimečně dobře zachovalého vlčete zlatokopové našli ještě mládě pravěkého soba. Z něj se dochovala „pouze“ hlava, větší část torza a přední končetiny s kopýtky. Vědci s ohledem na výsledky radiokarbonové metody určili stáří obou exemplářů asi na 50 000 let.

„Chceme provést testy DNA, abychom zjistili, komu jsou (zvířata) příbuzná a prozkoumáme i jejich mikrobiom (bakteriální prostředí těla),“ uvedla odbornice na masožravé druhy Julie Meachenová, která bude testy provádět. Očekává se, že budoucí výzkumy budou zaměřeny i na zjištění příčiny smrti, potravu, zdraví, věk a genetiku zvířat.

Nalezený vlk a sob obývali kanadskou tundru spolu s dalšími pravěkými zvířaty, typickými pro dobu ledovou, například s mamuty. Právě o vyhynulých chobotnatcích se často mluví jako o horkých kandidátech na „oživení“. Zdali vědci plánují podobný osud i pro pravěké vlky a soby je nejasné. Nález z Yukonu by jim však mohl poskytnout potřebný „genetický materiál“.

Doba ledová Poslední doba ledová začala před 2,5 miliony lety a skončila před 10 000 lety, přičemž v jejím průběhu došlo k několika desítkám teplotních výkyvů. Právě na konci tohoto období vyhynuly některé do té doby rozšířené druhy, jako mamut či šavlozubý tygr. Konec doby ledové však přinesl tzv. neolitickou revoluci, kdy člověk začal žít usedlým způsobem života.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Unikátní nález v Česku: 2000 let starý keltský vodovod, nejstarší ve střední Evropě

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články