1 USA v platební neschopnosti

Senát USA se nedohodl na rozpočtu. Dojde k uzavření vládních úřadů

NOVÉ

Témata: , ,

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní nemá k dispozici peníze pro financování běžného provozu. To zřejmě povede k přechodnému uzavření části vládních úřadů, nezbytné vládní aktivity by však měly dál fungovat.

Naposledy podobná situace nastala v říjnu 2013, kdy byla vláda bez peněz na financování běžného provozu 16 dnů. Takovéto rozpočtové krize sice v minulosti nezpůsobily žádnou větší trvalou újmu americké ekonomice, mohou však vyvolat znepokojení na finančních trzích, upozorňuje agentura Reuters.

Sněmovna reprezentantů USA tento týden schválila nové rozpočtové provizorium k financování vládních úřadů do 16. února. V Senátu však toto opatření nezískalo dostatečnou podporu.

Demokraté schválení dočasného rozpočtu podmiňují ochranou přistěhovalců, kteří do země přišli bez dokladů jako děti, což republikáni nechtějí připustit bez souhlasu se zdí na hranicích s Mexikem a dalšími výdaji na bezpečnost.

Za normálních okolností mělo být financování vlády zajištěno zákonem už na počátku tohoto fiskálního roku, tedy loni v říjnu. Kongresmani se ale nedokázali dohodnout a situaci už třikrát řešili schválením krátkodobého provizoria. To zatím poslední vypršelo v pátek o půlnoci místního času.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Republikáni mají v Senátu USA nově jen těsnou většinu

Trumpův první rok. Velký návrat realistické zahraniční politiky


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.