Vytunelování podniku? Z firmy Legios se v posledních měsících ztratily desítky milionů

Ztráta peněz

Vytunelování podniku? Z firmy Legios se v posledních měsících ztratily desítky milionůNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Z lounské firmy Heavy Machinery Services (dříve Legios) se v posledních měsících ztratily desítky milionů korun. Hospodářským novinám to řekla insolvenční správkyně firmy Petra Hýsková. Při říjnovém policejním zásahu ve firmě, kterého se správkyně účastnila, nalezla policie dokumenty, které podle ní mohou naznačovat pokus o vytunelování podniku. Vedení firmy svému jedinému zákazníkovi Legios Loco odpouštělo platby. HMS to vysvětluje nedopatřením během změn ve výrobě.

„Z té firmy se za posledních čtyři pět měsíců prokazatelně ztratilo 60 až 70 milionů korun. Někdo to musí vysvětlit,“ řekla deníku Hýsková. Firma Heavy Machinery Services nejdříve vyfakturovala 12,9 milionu korun společnosti Legios Loco, následně jí ale poskytla stoprocentní slevu. Stejně postupovala i v červenci a srpnu.

Všechny platby se týkaly fakturací za odvedené hodiny pracovníků firmy. „Zaměstnanci dlužníka pracovali pro Legios Loco v uvedených třech měsících zcela zdarma přesto, že z majetkové podstaty jsou hrazeny jejich mzdy a související odvody, avšak společnost Legios Loco za jejich práci nezaplatí nic,“ uvádí správkyně ve zprávě z 1. listopadu dohledatelné v insolvenčním rejstříku. Tím vznikla ztráta, která se ze srpnových 43 milionů korun zvýšila na říjnových 57 milionů korun.

Podle mediálního zástupce HMS Michala Donatha vznikla celá věc organizačním nedopatřením při změnách ve výrobě. „HMS vyfakturovala více hodin, protože část zaměstnanců chybně vykázala práci i vícekrát do několika zakázek najednou. Tyto hodiny následně společnost Legios Loco postupně čerpala jako předplacené. V žádném případě tedy nejde o nějaké odpouštění hodin nebo o vypořádání, které by bylo v rozporu s předběžným opatřením soudu,“ řekl HN Donath.

Insolvenční soud ani správkyně s tvrzením společnosti nesouhlasí a celou věc vyšetřují. Žádné rozhodnutí, zda šlo o omyl, či pokus o tunelování, podle HN nepadlo. Krajský soud v Českých Budějovicích letos v lednu společnosti HMS zakázal disponovat s pohledávkami Legios Loco.

Firma Legios Loco patří podle údajů v Obchodním rejstříku kyperské firmě Kirosium Limited. HMS patří britské firmě CDM Engineering. Vagonka je v insolvenčním řízení pět let.

Podle většiny výpovědí bývalých členů vedení HMS, které zazněly v minulém roce u českobudějovického soudu, mají obě firmy stejného majitele – Františka Savova, píšou HN. Savov je obviněný v kauze rozsáhlých daňových podvodů a žije v Londýně.

Vagonka Legios se do problémů dostala na podzim 2013, kdy na ni podala návrh na insolvenční řízení Všeobecná úvěrová banka (VÚB) kvůli více než dvousetmilionové pohledávce. Společnost se za půl roku několikrát přejmenovala a na jaře roku 2014 soud vyhlásil její úpadek. Pohledávky do řízení v celkové výši 3,285 miliardy korun přihlásilo 322 věřitelů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Razie v Lounech. Policie zasahuje v areálu výrobce vagonů Legios

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články