1 Ruská ekonomika

Rusko na pokraji recese. Jeho ekonomika rostla v 1. čtvrtletí nejpomaleji od roku 2017

, NOVÉ

Témata: ,

Ruská ekonomika rostla v prvním čtvrtletí nejpomaleji od roku 2017 a zaostala za očekáváním. Hrubý domácí produkt (HDP) se meziročně zvýšil o 0,5 procenta, vyplývá z údajů ruského statistického úřadu zveřejněných v pátek. Ruské ministerstvo hospodářství přitom odhadovalo pro první tři měsíce roku růst o 0,8 procenta a centrální banka předpokládala růst v rozmezí jednoho a 1,5 procenta. V posledním kvartálu loňského roku ekonomika přidala 2,7 procenta.

Naposledy vykázala ruská ekonomika tak slabý růst v prvních třech měsících roku 2017, kdy se zvýšila o 0,3 procenta. Podle šéfa výzkumné společnosti Loko-Invest Kirilla Tremasova se tak ruské hospodářství dostává na pokraj recese. Analytik to řekl agentuře Reuters.

Ministerstvo hospodářství uvádí, že se na slábnutí ekonomiky podepsal pokles domácí poptávky, který byl zapříčiněn zvýšením daně z přidané hodnoty.

Ruská centrální banka v dubnu ponechala základní úrokovou sazbu na hodnotě 7,75 procenta. Podle agentury Reuters by ji současná situace mohla přimět úroky snížit, aby ekonomiku povzbudila levnějšími půjčkami.

Analytická společnosti Capital Economics považuje za spíše pravděpodobné, že banka základní úrokovou sazbu na svém nejbližším zasedání věnovaném měnové politice - tedy 14. června - sníží o čtvrt procentního bodu. Její odhad sdílí i zástupce firmy Russian Direct Investment Fund, podle nějž budou ve druhé polovině letošního roku zapotřebí ještě další snížení o dalšího čtvrt až půl procentního bodu.

Ministerstvo hospodářství očekává, že ruská ekonomika letos poroste tempem 1,3 procenta. Loni se HDP této země závislé na vývozu ropy zvýšil o 2,3 procenta, nejvíce za šest let.

Čtěte také: Po vzoru „svaté“ Grety a spol.? List Guardian přitvrzuje slovník v článcích o životním prostředí

Šlechtová: V ANO je vše PR a populistické. Babiš nedodržel žádnou naši dohodu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.