Nesouhlasíme, ale budeme spolupracovat. Vláda má znovu na stole Babišův střet zájmů

Vláda řeší Agrofert

Nesouhlasíme, ale budeme spolupracovat. Vláda má znovu na stole Babišův  střet zájmůNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Premiér Andrej Babiš připouští, že bude s Evropskou komisí spolupracovat, přestože nesouhlasí, že by měl být ve střetu zájmů. Evropská komise Babiše podezírá, že má nadále vliv na Agrofert, který vloni vložil do svěřenského fondu. Situací kolem údajného střetu zájmu premiéra Andreje Babiše a evropských dotací pro jeho bývalou firmu Agrofert se bude v pondělí zabývat vláda. Je to v krátké době podruhé, kdy se tématu musí kabinet věnovat. Babiš přesto tvrdí, že přes všechny své kauzy má stále dostatek času na řízení státu. „Jsem sice už důchodce, ale jedu i dvacet hodin denně včetně sobot a nedělí,“ řekl v rozhovoru pro Právo.

„V pondělí přijdu na vládu s návrhem, že i když s výkladem právníků EK nesouhlasíme, budeme spolupracovat,“ řekl Babiš v rozhovoru pro sobotní Právo. „Žádná kapitulace. Jsem přesvědčen, že se to vysvětlí a Evropská komise dojde k závěru, který říkám já i česká vláda, tedy že žádný střet zájmů není, protože jsem postupoval podle českých zákonů a žádná unijní pravidla jsem neporušil,“ dodal.

Babiš se problému věnoval i ve svém tradičním nedělním facebookovém příspěvku: „Naše vláda zareagovala okamžitě. Jako vždycky. Odpověděli jsme obratem na dopis pana Oettingera a budeme se této problematice na pondělní vládě dál věnovat. Hned po projednání dalšího dopisu panu Oettingerovi vládou odešleme další dopis do Bruselu a doufám, že se celá situace vyřeší.“

Babišův údajný střet zájmů se dostane na zasedání vlády podruhé v relativně krátké době. Kabinet se již 3. prosince zabýval analýzou ministerstva spravedlnosti, která podle Babiše podpořila jeho názor, že není žádný důvod, aby Česko kvůli jeho údajnému střetu zájmů vracelo peníze z evropských dotací pro firmy jeho bývalého koncernu Agrofert.

Evropský parlament minulý čtvrtek přijal rezoluci, v níž vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Ministerstvo financí oznámilo, že nebude komisi takové žádosti posílat.

Babiš se snaží situaci v Bruselu vyžehlit

Na domácí půdě a do českých médií premiér opakuje, že v žádném střetu zájmů není a Česko nebude žádné unijní dotace vracet. Zároveň ale píše unijnímu komisaři a slibuje, že „osobně podnikne takové kroky, aby všechny jeho aktivity byly plně v souladu s evropskou legislativou“. Česká vláda je v kontaktu s Evropskou komisí a řeší s ní údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda vlády to uvedl po středečním jednání sněmovního evropského výboru. 

„V dopise eurokomisaři pro rozpočet Oettingerovi jsem uvedl, že kabinet na svém zasedání 3. prosince jednal o potenciálním střetu zájmů a konstatoval, že vše je v souladu s českými i evropskými předpisy,“ popsal Babiš obsah dopisu v rozhovoru pro sobotní Právo. 

Agrofert, který vlastnil Babiš při svém vstupu do vlády v roce 2014 a loni ho vložil do svěřenského fondu kvůli českému zákonu o střetu zájmů, je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru. Realizuje kompletní proces výroby potravin v pekárenství a při zpracování masa, je i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR. Prostřednictvím společnosti Mafra patří Agrofertu také významná média.

Andrej Babiš zároveň v neděli argumentoval špatně připraveným zákonem „Lex Babiš“, který podle něj může za současné problémy. „Znova opakuji, naší zemi nehrozí ztráta jediné koruny. Bita je na téhle politické kampani jenom moje bývalá firma, i když jsem se jí vzdal už před lety kvůli zákonu Lex Babiš, který je v podle některých právních výkladů v rozporu s nově přijatou evropskou legislativou,“ napsal premiér na Facebook. „Mimo jiné to moji odpůrci v Česku asi moc dobře nenapsali. Ten zákon. Já se podle něj zachoval, všechno do posledního požadavku splnil, ale právníci z Evropské komise teď říkají, že to nestačí. No jo no, asi to pánové tenkrát uspěchali, když mě chtěli co nejrychleji sejmout,“ dodal.

Čtěte také: Babiš o usnesení EP: Politické divadlo organizované některými českými europoslanci

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články