Strohá fakta bez balastu: V kauze Čapí hnízdo jde o dotační podvod

Kauza Čapí hnízdo

Strohá fakta bez balastu: V kauze Čapí hnízdo jde o dotační podvodNOVÉ 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Podezření z únosu Andreje Babiše mladšího do ciziny je vážné. Ale jádro kauzy Čapí hnízdo je v něčem jiném. Zda premiér České republiky zneužil, nebo nezneužil evropskou dotaci, která mu nepříslušela. Podezření, že farma zůstala součástí obřího holdingu Agrofert, když získala dotaci pro malé a střední podniky, je podpořené řadou důkazů. Otázkou pouze je, zda případ vyšetřovatelé dotáhnou před soud a kdo za podvod ponese odpovědnost.

Připomeňme si, o co v kauze Čapí hnízdo jde:

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V roce 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala padesátimilionovou evropskou dotaci pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba.

Důkazy o personálním i administrativním propojení Čapího hnízda s Agrofertem v době čerpání dotace existují. O desetičlánkovém řetězci důkazů zevrubně informoval server iROZHLAS. Policie má klíčové důkazy o propojení Agrofertu s Farmou Čapí hnízdo například v podobě výpovědí svědků. Podle nich se Babiš objevoval na stavbě Čapího hnízda po roce 2008 a účastnil se kontrolních dnů v době, kdy už farma alespoň oficiálně s Agrofertem neměla mít nic společného.

Mezi další stěžejní důkazy, dokládající propojenost farmy s holdingem, který by na padesátimilionovou dotaci nikdy nedosáhl, patří, že dotace pro farmu řešila Imoba z holdingu Agrofert. Farma získala v průběhu let 2009 až 2013 zemědělské dotace, kontaktní osobou pro účely žádostí o dotaci byl pracovník Agrofertu. Policie také zjistila, že Farma Čapí hnízdo se v roce 2008 stala členem vedení DZV Nova. Farma tak získala část základního kapitálu ve společnosti patřící do holdingové struktury společnosti Agrofert Holding.

Mezi důkazy patří i zpráva britské banky HSBC, od níž získala Farma Čapí hnízdo celkem tři úvěry. Vyšetřovatelé od bankovního domu získali interní zprávu týkající se těchto úvěrů a z ní vyplývá, že banka měla za to, že za Farmou Čapí hnízdo stál Babiš a koncern Agrofert. Více píšeme zde.

Jak se kauza vyvíjela:

V říjnu 2017 byli obviněni předseda hnutí ANO Andrej Babiš, předseda poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek a další lidé v případu dotace pro Čapí hnízdo. Premiér Babiš podle vyšetřovatelů skupinu páchající údajný podvod řídil, měl se tak dopustit dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. V případě prokázání viny mu hrozí až deset let za mřížemi. Oba politici vinu odmítli a proti obvinění podali stížnost. Obvinění jsou i Babišova manželka, dvě dospělé děti a švagr.

V prosinci 2017 se poprvé v historii České republiky stává premiérem (až do července 2018 vládnoucí bez důvěry sněmovny) trestně stíhaný člověk. Opozice a část veřejnosti upozorňuje na obří střet zájmů, který vznikl, když trestně stíhaný člověk získal vliv nad policií a státními zástupci. Na jaře upozorňuje na změny v bezpečnostních sborech, které Babišova tehdejší vláda v demisi provedla. Mezi nejznámější patří „odstřelování“ šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína, jenž po Babišově nátlaku odstoupil z funkce.

V květnu 2018 státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl, že trestní stíhání premiéra Babiše může pokračovat. Naopak zrušil trestní stíhání Faltýnka a dalších tří lidí. Členové Babišovy rodiny trestně stíhání zůstali. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá.

V červnu 2018 spornou dotaci na Čapí hnízdo vrátila společnost Imoba z holdingu Agrofert. Vyzval ji k tomu Úřad Regionální rady regionu Střední Čechy, který dotaci v minulosti přidělil.

Zda bude Babiš obžalován, bude jasné do konce roku. Policejní vyšetřovatel Pavel Nevtípil, jenž má na starosti kauzu padesátimilionové unijní dotace pro farmu Čapí hnízdo, měl prověřování dokončit do konce září. Termín ale odsunul dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch do 31. prosince 2018.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Babišův případ zatěžuje vládu. Premiér by měl odstoupit, říká ministryně Maláčová

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články