Vláda v demisi schválila novelu služebního zákona

Kabinet chce „překopat“ pravidla pro úředníky

Vláda v demisi schválila novelu služebního zákonaAKTUALIZUJEME 1
Domov
Sdílet:

Vláda v demisi šéfa hnutí ANO Andreje Babiše nejdříve provedla velké množství personálních změn napříč resorty. Nyní chce dokonce měnit pravidla, která by umožnila v budoucnosti měnit úředníky ještě rychleji a pružněji. Navíc dává další pravomoci přímo předsedovi vlády. Vláda dnes schválila novelu služebního zákona, který měl zajistit odpolitizování státní služby a zabránit povolebních čistkám. Informovala o tom Česká televize.

Kabinet v demisi nyní oficiálně osloví Evropskou komisi, aby začala proces, ve kterém k navrhovaným změnám přijme stanovisko. Na tiskové konferenci po zasedání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Piráti se obávají, že zákon může narazit u Evropské komise. „Zákon totiž neřeší depolitizaci státní správy, naopak. Dnes projednaný upravený návrh totiž uvolňuje požadavky na obsazování vysokých míst ve státní správě pro uchazeče ‚z venčí‘. V kontextu současných personálních změn se oprávněně obáváme, že změna pravidel povede k další politizaci pozic náměstků a vedoucích oddělení a ke vstupu osob s nulovou zkušenost se státní správou i nedostatečnou odborností,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

K návrhu novely se sešla dlouhá řada zásadních připomínek z ministerstev, státních úřadů ale i z odborů. „V souhrnu se nelze ubránit dojmu, že novela je připravena narychlo, bez důkladného rozvážení zejména zásadních koncepčních zásahů, a v některých oblastech vykazuje velkou míru inklinace k narušení základních principů, na kterých zákon o státní službě stojí, a některých jeho cílů, zejména stabilizace a depolitizace státní správy,“ stojí například ve stanovisku největší odborové centrály ČMKOS.

„Některé aspekty navrhované právní úpravy mohou s ohledem na základní smysl a principy stávající státní služby vyvolávat určité pochybnosti (...), zda by nedošlo ke změně koncepce zákona o státní službě,“ píše se ve stanovisku ministerstva spravedlnosti. Zásadní připomínky přitom má 23 úřadů či institucí z 30, který zákon připomínkovaly.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ministr Metnar připravil návrh zákona narychlo, do funkce byl jmenován v polovině prosince a vláda v demisi začala novelu projednávat v únoru. Jenže se k ní sešlo hodně kritických hlasů. Připomínky z meziresortního řízení měla vláda projednávat ve středu.

Více moci premiérovi

Nejkritičtěji se opozice stavěla k plánu kabinetu přesunout takzvaného superúředníka, který má na dodržování zákona dohlížet, přímo pod premiéra v demisi. V současnosti je přitom superúředník náměstkem ministra vnitra a zodpovídá se tak jemu. Babiš podle ČTK později uvedl, že superúředníka ponechá pod ministerstvem vnitra. Původní návrh, jediná dostupná verze novely zákona, s převedením pod premiéra ale stále počítá. Zda z návrh novely skutečně vypadl, není zatím možné zjistit.

„Materiál budeme komentovat až po jeho projednání vládou,“ uvedla za ministerstvo vnitra Klára Pěknicová v úterý na dotaz deníku Echo24, zda došlo k nějakým změnám v návrhu novely v průběhu posledních týdnů.

O novele zákona jednala minulý týden v Bruselu ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (ANO). Služební zákon totiž muselo Česko přijmout především kvůli požadavkům z Evropské komise. Podle Dostálové Evropská komise souhlasila s tím, že úpravy jsou technického rázu a že novela nemá žádný dopad na takzvanou „dohodu o partnerství“, na jejímž základě čerpá Česká republika peníze z evropských fondů.

Evropská komise ale uvedla, že její zástupci na schůzce s Dostálovou nevydali žádné hodnocení novely. Předloženou normu komise teprve studuje, s komentářem přijde až v dalších týdnech.

Podle opozice by se vláda v demisi do rekonstrukce takto důležitého zákona vůbec neměla dostat. Hovoří i o politických čistkách na ministerstvu. Psali jsme o tom zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Čistky Babišovy vlády. Na řadě může být vedení ČEZu i antimonopolního úřadu

„Snaží se zbavit nepohodlných osob.“ Babiš staví na hlavu zákon o státní službě

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články