Mýtus realitou? Rusové chtějí konečně po 15 letech vyslat k ISS speciální laboratorní modul

Novinka na ISS

Mýtus realitou? Rusové chtějí konečně po 15 letech vyslat k ISS speciální laboratorní modulNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruská kosmická agentura Roskosmos plánuje poslat k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dlouho připravovaný víceúčelový laboratorní modul (MLM) Nauka v létě příštího roku. Podle agentury TASS to v pátek řekl šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

MLM je v pátek už pomalu mytickým plánovaným doplňkem ruské sekce mezinárodního vědeckého komplexu využívaného lidmi na oběžné dráze kolem Země trvale od roku 2000. Vzhledem k Rogozinem v pátek mlhavě vyslovenému novému termínu vypuštění Nauky není jisté, zda další odklad startu nebude následovat.

Výroba modulu začala už v roce 1995, ale kvůli řadě problémů se dokončení a vypuštění odkládalo. V roce 2013 se musel už hotový modul vrátit k výrobci, jímž je Chruničevovo centrum, kvůli problémům s pohonným systémem. Loni v dubnu Roskosmos oznámil, že letos MLM konečně poletí. Minulý měsíc však Rogozin sliboval start na začátek roku 2020 a v pátek už mluvil o polovině příštího roku.

„Plánujeme v létě 2020 vypravit k ISS nový modul – velký objemný prostor pro práci naší posádky. Doufám, že další změny už nebudou,“ citoval TASS šéfa Roskosmosu.

Startovní hmotnost MLM je podle agentury přes 20 tun, přičemž v něm mohou být rozmístěny tři tuny vědecké aparatury. Kromě toho modul poskytne dokovací uzel pro kosmické lodě Sojuz a Progress, umožní přečerpávat palivo z nádrží nákladních lodí Progress na ISS, řídit orientaci stanice pomocí vlastních motorů a rovněž vyrábět kyslík pro šest lidí.

Před dvěma lety se objevily informace, že Roskosmos uvažuje o tom, že se Nauka stane společně s připravovaným vědeckým a energetickým modulem (NEM) základem budoucí ruské orbitální stanice v případě, že ISS v roce 2024 skončí. Rogozin dal najevo, že s modulem NEM vážně počítá pro budoucí ruský orbitální komplex.

„Datum jeho (NEM) vypuštění se rýsuje na rok 2022. A naskýtá se otázka: jestli bude hotov v roce 2022 a my se nedokážeme dohodnout na prodloužení projektu (ISS) po roce 2024, a ano, životnost tohoto modulu je 15 let, tak proč ho posílat k ISS?“ řekl Rogozin.

NEM se mimo jiné plánoval k zajištění dodatečného zdroje energie pro ruskou sekci Mezinárodní vesmírné stanice, která nyní musí využívat dodávek z americké části komplexu.

Čtěte také: Stále spolu v kosmu. USA prý vyzvaly Rusko k vývoji nového Sojuzu pro cestu na Měsíc

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články