Jít s ANO? Každý den to mám jinak, váhá Chvojka. V ČSSD to vře

Vyjednávání o vládě

Jít s ANO? Každý den to mám jinak, váhá Chvojka. V ČSSD to vřeROZHOVOR
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Sociální demokraté mají po dlouhé době velké téma k diskuzi, říká v rozhovoru pro deník Echo24 předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Ve vnitrostranickém referendu rozhodnou, zda půjdou s hnutím ANO do vlády, nebo zůstanou v opozici. „Dlouho jsem nezažil, aby se členové tak hluboce zajímali, co se stranou bude,“ řekl Jan Chvojka. Koho ČSSD vyšle na jednotlivá ministerstva, bude otázka až po referendu, pokud stranu do vlády vyšle, dodal.

Jaká je nálada v ČSSD?

Nejlépe to vystihuje slovo zajímavá. Je zajímavá v tom, že jsme posledních pár let neměli v ČSSD moc důvod diskutovat, nyní ano. V minulosti jsme vedli vládu, byli jsme výraznou vládní stranou, soustředili jsme se na správu státu a trošku se zanedbala strana. Nyní diskutujeme uvnitř strany o tom, zda do vlády vstoupit, nebo ne. Když přijedu na jakoukoli místní organizaci, členové mají zájem debatovat a ptát se na věci z vysoké politiky. Dlouho jsem nezažil, aby členové byli takto aktivní a aby se tak hluboce zajímali, co se stranou bude.

Co myslíte zanedbáním strany v době, kdy byla ČSSD ve vládě a měla premiéra?

V období 2013 až 2017 jsme byli stranou, která byla nejsilnější, co se zastoupení ve vládě a ve sněmovně týče. Premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka i ostatní se soustředili na to, aby sliby voličům před volbami ve vládě splnili. A zapomněli jezdit mezi straníky, do krajů a okresů, a tam vysvětlovat, co ve vládě dělají. Zapomněli je vyslechnout a pracovat s jejich námitkami nebo stížnostmi. To strana, pokud chce do budoucna fungovat, musí dělat.

Kdy se bude řešit, kdo zasedne v příští vládě?

Až po referendu. Je předčasné spekulovat o jménech dříve, než budeme znát rozhodnutí straníků, zda do vlády jít, nebo ne.

Dále čtěte: Dohodli jsme s ČSSD programové prohlášení vlády, oznámilo ANO

Jak vypadá písemná dohoda ANO s ČSSD. Dokument, který unikl

Jak podle vás dopadne referendum? Vím, že je těžké predikovat. Ale nedávno se konal sjezd ČSSD, mohl jste si všimnout, co si kdo myslí.

Já zásadně netipuji. Řeknu vám, co budu dělat příští týden. To s tou otázkou souvisí. Příští týden jedu do Svitav a do Pardubic na setkání se straníky a předsedy místních organizací či okresů. Žádným způsobem je nebudu přesvědčovat, aby hlasovali pro, či proti. Řeknu jim plusy a mínusy vládního angažmá a plusy a mínusy bytí v opozici ze svého pohledu. Ve finále se každý rozhodne sám. Proto nechci předjímat, jak referendum dopadne.

‚Vstup do vlády i setrvání v opozici mají své plusy a mínusy‘

Ve vašem názoru převažují plusy nebo mínusy jedné z těch dvou variant?

U mě hraje hodnou roli i to, co se dozvídám každý den nejen v rámci výkonu svého mandátu, ale i z pozice čtenáře novin. Například po určitých vyjádřeních Andreje Babiše, která teď zmírnil, jsem byl spíše příznivec opozice. Potom například dojde k dohodě v karenční době, což je naše vlajková loď po dlouhá léta. A bez jednání o vládě by se to nepodařilo. Pak jsou důvody do vlády jít. U mě je to každý den jinak a ve finále se rozhodnu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Vstup do vlády i setrvání v opozici mají své plusy a mínusy.

Hlasování ve vnitrostranickém referendu bude tajné. Řeknete pak, jak jste hlasoval?

Určitě. Myslím, že by se za své hlasování člověk neměl stydět. Pokud se mě někdo zeptá, odpovím.

Znění koaliční smlouvy ještě neznáme. Víme ale, že pojistky, které ČSSD žádala, tam v nějaké podobě jsou. Co si myslíte o vymahatelosti těchto pojistek?

Po právní stránce vymahatelné nejsou. Koaliční dohoda je založená na důvěře. My do jednání šli s tím, že se druhé straně snažíme důvěřovat a věříme, že co se podepíše, bude platit.

Ve smluvě je dle dostupných informací vyřešen požadavek, aby odstoupil prvoinstančně odsouzený člen vlády, i demise zbylých ministrů v případě demise pěti sociálně demokratických. ČSSD ale žádala i záruku, že nebude ve sněmovně přehlasována hnutím ANO s jinou hlasovací koalicí. I to je v koaliční smlouvě vyřešeno?

Je to tam řešeno, ale to je jediné, co vám mohu říct. Pan předseda Hamáček slíbil, že jako první se to dozví členové předsednictva. Já nechci říkat dopředu něco, co se odkryje straníkům až v pátek.

Jan Chvojka (*1980) je předseda poslaneckého klubu ČSSD. Na Právnické fakultě Karlovy Univerzity získal titul doktora práv. Od listopadu 2016 byl ve vládě Bohuslava Sobotky ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: ČSSD koaliční smlouvu s „krokodýlem“ tají. Ale pojistky proti Babišovi v ní prý budou

ANO v průzkumu vede, ODS předběhla Piráty, ztrácí Okamura i ČSSD

ČSSD chce jít do vlády s Andrejem Babišem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články