Británie azyl Bibiové neposkytne. Tamní pákistánští muslimové by se vzbouřili, šlo by jí o krk

Islám a případ Asii Bibiové

Británie azyl Bibiové neposkytne. Tamní pákistánští muslimové by se vzbouřili, šlo by jí o krkNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Velká Británie neposkytne pákistánské křesťance Asie Bibiové azyl kvůli obavě z možných násilných protestů ze strany místních pákistánských muslimů. Podle Britské pákistánské křesťanské asociace (BPCA) ale už rodina Bibiové přijala nabídku jedné ze dvou blíže neurčených západních zemí, informuje server Huffingtonpost.

O azyl Velkou Británii požádal manžel Bibiové. „Žádám předsedkyni vlády Spojeného království, aby nám pomohla, a pokud možno, poskytla svobodu,“ řekl Ashiq Masih ve zveřejněné videozprávě adresované právě britským úřadům. Podle britské vlády by však přesun Bibiové do země vyvolal nepokoje a protesty mezi částí britské pákistánské komunity.

„Její přítomnost v zemi by mohla způsobit také bezpečnostní hrozbu pro britské ambasády v zahraničí, které by se mohly stát cílem islamistických teroristických útoků,“ vyjádřil obavy Wilson Chowdhry, předseda Britské pákistánské křesťanské asociace. Podle něho se už Bibiová spolu s rodinou rozhodla přijmout nabídku azylu od jiné západní země. Britské ministerstvo vnitra však prozatím odmítlo sdělovat podrobnosti.

Wilson Chowdhry poukázal také na případ Pákistánce Tajamala Amara, křesťana, který z Velké Británie uprchl zpět do Pákistánu kvůli častým útokům místních islamistů. Ty před rokem vyústily v jeho napadení několika muslimskými muži, po kterém Amar skončil v kómatu. Podle statistik britského ministerstva vnitra bylo za loňský rok zaznamenáno celkem 264 útoků cílených na křesťany, což představuje zhruba pět procent z celkového počtu útoků z náboženské nenávisti.

Trest smrti za urážku proroka

Bibiová byla před osmi lety odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda. Agentura AP předtím napsala, že žena i přes zproštění obvinění zůstává ve vězení, ale dnes byla převezena do bezpečnějšího zařízení v Islámábádu. Agentura AFP dokonce tvrdila, že nelze očekávat, že by Bibiová byla v nejbližší době propuštěna.

Tři bezpečnostní zdroje ale agentuře Reuters řekly, že Bibiová byla propuštěna z vězení ve městě Multán v provincii Paňdžáb. Matka pěti dětí údajně byla letecky transportována na letiště poblíž pákistánského hlavního města Islámábádu. Vzhledem k tomu, že její život je v ohrožení, zůstává v ochranné vazbě, uvedly zdroje pod podmínkou anonymity.

Rozhodnutí pákistánského nejvyššího soudu z minulé středy vyvolalo v Pákistánu demonstrace radikálních muslimů, kteří požadovali, aby žena byla veřejně oběšena. Demonstranti, kteří kromě popravy Bibiové požadovali i smrt trojice soudců, kteří křesťanku osvobodili, blokovali silnice spojující Islámábád s jinými velkými pákistánskými městy. Protesty skončily až poté, co pákistánské úřady slíbily, že propuštění Bibiové odloží a nedovolí jí opustit zemi. Vzhledem k této dohodě setrvávala Bibiová podle některých médií navzdory zproštění viny dál ve věznici.

Jeden z místních duchovních, který v roce 2009 obvinil Bibiovou z rouhání, se již minulý týden obrátil na nejvyšší soud s žádostí, aby osvobozující verdikt zvrátil. Islamistická strana Tehríke Labajk (TLP), která stála v čele protestů, varovala, že její přívrženci jsou připraveni se do ulic vrátit.

Salvini nabízí pomoc

Několik zemí nabídlo Bibiové azyl, mimo jiné Itálie, Francie či Španělsko. Italská vláda tento týden uvedla, že je připravena pomoci najít řešení, které by Bibiové „zajistilo budoucnost“. „Udělám vše, co je v lidských silách, abych této ženě zabezpečil budoucnost,“ napsal na twitteru italský ministr vnitra Matteo Salvini. Také italské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je připraveno podniknout všechny kroky, o nichž by mohla vláda v této záležitosti rozhodnout.

Italská katolická asociace ACS, která podporuje nejen Bibiovou, ale všechny perzekvované křesťany na světě, oznámila, že se na ni obrátil s prosbou o pomoc Asiin manžel. Ve videonahrávce zveřejněné na stránkách ACS Ašik Masíh prosí italskou vládu o pomoc s odjezdem ze země, protože jejich životní podmínky v Pákistánu jsou čím dál tím těžší.

„Máme velké obavy, protože náš život je ohrožený. Už ani nemáme co jíst, protože nemůžeme vycházet ven, abychom si nakoupili,“ říká v nahrávce Masíh podle italského překladu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články