Fantastický den pro Česko. Vodní slalom ovládl Prskavec, džudista Krpálek obhájil zlato z Ria

OLYMPIJSKÝ ÚSPĚCH

Zlatí olympijští medailisté Lukáš Krpálek a Jiří Prskavec. Foto: ČT24
5

Češi mají z olympijských her v Tokiu další dvě zlaté medaile. Kajakář Jiří Prskavec se v Tokiu stal olympijským vítězem ve vodním slalomu. Osmadvacetiletý český reprezentant vylepšil svůj výsledek z předešlých her v Riu de Janeiro, kde získal bronz. Judista Lukáš Krpálek ve finále olympijského turnaje v judu ve váhové kategorii nad 100 kilogramů obhájil zlato, které získal před pěti lety v nižší váhové kategorii v Riu de Janeiru.

Prskavec získal v Tokiu pro Česko druhou zlatou medaili po střelci Jiřím Liptákovi a celkově pátý cenný kov. Na kanále Kasai se mezi trojici nejlepších prosadil i kanoista Lukáš Rohan, který vybojoval stříbro.

Úřadující mistr světa Prskavec postoupil do závěrečných bojů o titul z prvního místa v semifinále a startoval tak jako úplně poslední, z čehož neměl příliš velkou radost. „Na druhou stranu je to trošku sen, dát to z poslední pozice," řekl před startem.

S tlakem se ale vyrovnal, nechyboval a na druhém mezičase měl náskok více než čtyři sekundy na v té chvíli vedoucího Grigara. V závěrečné části oproti čtyřiadvacetiletému Slovákovi lehce ztratil, ale přesto měl v cíli propastný náskok 3,22 sekundy. Svoji poslední jízdu v Tokiu zajel v nejrychlejším čase dne 91,63.

Zlatý Krpálek

Český judista Lukáš Krpálek porazil v tokijském finále Gurama Tušišviliho a získal druhé olympijské zlato za sebou, první v kategorii nad 100 kg.

Třicetiletý český reprezentant porazil o rok mladšího protivníka po téměř osmi minutách boje, kdy se mu v takzvaném zlatém skóre povedlo získat wazari. Zopakoval proti Harasawovi triumf z finále mistrovství světa 2019.

Krpálek proti Oltibojevovi obdržel v úvodních vteřinách stejně jako v osmifinále s Džavádem Mahdžúbem z týmu uprchlíků trest za pasivitu."Dával jsem si pozor na chytání za obě ruce, protože z toho dělá krásné chvaty. To bylo nesmírně těžký celou první půlku uhlídat, aby se pode mě neschoval s rukávama a nehodil mi je. Byl jsem za to sice trestaný, ale věděli jsme, že celý zápas nemůže vydržet v tomhle tempu," řekl Krpálek.

Posléze se český judista snažil všemožně dostat přemožitele Nizozemce Henka Grola co nejrychleji na zem, kde je silnější. "Nastoupil do chvatu uči mata, podařilo se mi ho otočit na wazari. Následně jsem dlouho bojoval na zemi, kde se mi bohužel nepovedlo ho udržet, ale nasbíral jsem tam spoustu času," popal český judista.

Oltibojev sice v poslední minutě nastoupil do útoku a Krpálek dostal druhé šido za pasivitu, v urputné koncovce nicméně těsné vítězství ubránil. „I za cenu trestu jsem do toho šel a snažil se udělat maximum pro to, aby to vyšlo," řekl Krpálek.